Автор Тема: Mercedes w201 190d  (Прочитано 82853 пати)

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Mercedes w201 190d
« на: 15 Октомври 2014, 22:45:53 pm »
Пред 14години пред да положам ме замолија да ми купат автомобил па да полагам и по неколку месеци убедувања се согласив. :) Не знаев што да одберам..  ме кандисaа за голф2. После порачката од Бугарија заминавме да го видиме голфот што го увезил газдата од Германија. Таму ни падна во око мерцедес 190д кој беше далеку покомотен од голфот и одлучивме место со голф да си заминиме со мечка. Ја купивме со 120 000км барем така пишуваше, последно што видов е 340 000км и скоро една година е заглавен километражот немам чепнато ама баш ништо во моторот само што редовно менувам филтри и масло.

Стари слики вака изгледаше некогаш

picture upload
image upload

Најпрво почнав со ставање кф во него пошто е најевтино  ;)

how to screen capture
free image host
photo share
upload images free

Ова беше замка за да продолжам понатаму после 3-4месеци барање делови што ми требаат и плав ентериер по интернет реклама5 и слично налетав на плава маска без ниту една гребнатинка и нормално ја заменив, ни се е*а мамата два дена работа...

screenshot software
free image hosting

три четири се надвор

gif uploader
"новата" спремна

imgurl

и се внатре

post images
post image online
screen shot windows 7

Стаса новото воланче помало (спортлајн) не во многу добра состојба ама многу полично

picture sharing

И како сето тоа до тука изгледа

upload foto

За сега толку деновиве продолжуваме понатаму целта ми е далеку, а деловите што ги сакам ги нема или се за во отпад
« Последно менување: 16 Октомври 2014, 19:36:27 pm gnaum »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5443
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #1 на: 15 Октомври 2014, 23:52:06 pm »
Fino ti trgnalo i ubava km si napravil so mecevo..bravo i uste mnogu kilometri da projdes..
A zasto ne napravis nekoj spisok ovdeka javen koj delovi ti trebaat pa moze kje se najde nekoj dati kaze kade ima i otprilika ceni moze dasi doznaes..
Edna molba stavaj pogolemi sliki ziti se nekako se okjoriv dur vidam so e kako e so saltablava ;D ;D

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #2 на: 16 Октомври 2014, 00:06:41 am »
Fino ti trgnalo i ubava km si napravil so mecevo..bravo i uste mnogu kilometri da projdes..
A zasto ne napravis nekoj spisok ovdeka javen koj delovi ti trebaat pa moze kje se najde nekoj dati kaze kade ima i otprilika ceni moze dasi doznaes..
Edna molba stavaj pogolemi sliki ziti se nekako se okjoriv dur vidam so e kako e so saltablava ;D ;D
Да и јас видов дека сликите се мали ама веќе ги испратив ќе ги менам деновиве.  Ете некои поголеми во возила на членови се подобрувам.
Ми требаат седишта, тапацири, километраж со обртомер за дизел, мотор 2.5тд, широки лајсни, преден заден браник и тоа ми текна за сега али листата е доллга

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54769
  • Махер
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #3 на: 16 Октомври 2014, 08:48:37 am »
Браво за ангажманот, рачунај од накои работи немора оригинал - може и од понова Ц или Е класа да се земат. :) На пример волан, рачка од менувач, седишта...

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #4 на: 16 Октомври 2014, 19:37:12 pm »
Fino ti trgnalo i ubava km si napravil so mecevo..bravo i uste mnogu kilometri da projdes..
A zasto ne napravis nekoj spisok ovdeka javen koj delovi ti trebaat pa moze kje se najde nekoj dati kaze kade ima i otprilika ceni moze dasi doznaes..
Edna molba stavaj pogolemi sliki ziti se nekako se okjoriv dur vidam so e kako e so saltablava ;D ;D
ете поголеми слики како што ветив

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #5 на: 16 Октомври 2014, 19:37:47 pm »
Браво за ангажманот, рачунај од накои работи немора оригинал - може и од понова Ц или Е класа да се земат. :) На пример волан, рачка од менувач, седишта...
Фала друже ..тек смо почели

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #6 на: 16 Октомври 2014, 19:54:10 pm »
Следно на дневен ред менување на шибер и кров пошто кровот веќе беше застарен а на шиберот откажа моторчето се решив да го менам со понов но мануелен, мануелен од причина што да погодиш автоматски шибер има многу штеловање а и не знаевме дали после менувањето ќе оди еден месец или 10 години. Шиберот е навистина зафркната работа за вадење нема некои тешкотии но за местење се вади задна шофершајбна

Вадење тапацир на кров

how to screen capture

screen grab

Сечење сајла

screenshot windows

Се изненадив кога видов дека под кровот нема ниту малку корозија

upload pics

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54769
  • Махер
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #7 на: 16 Октомври 2014, 20:00:26 pm »
Додека вадиш ствари да те потсетам дека може да ги пополниш со самолеплива изолација секаде низ колата!

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #8 на: 16 Октомври 2014, 20:28:28 pm »
Додека вадиш ствари да те потсетам дека може да ги пополниш со самолеплива изолација секаде низ колата!
на тоа ми текна и мене ама не на време :P  ајде следното отворање

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #9 на: 19 Октомври 2014, 11:22:01 am »
Инсталација на ксенон

how to use print screen
free upload image

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #10 на: 19 Октомври 2014, 11:31:49 am »
Следно е шприцање на предната маска штоповите и кровот пошто шиберот беше зелена боја решив цел кров да го направам црн
Предна решетка пред

photo sharing sites

и потоа

upload photo

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #11 на: 19 Октомври 2014, 18:46:06 pm »
Целта ми е на крајот да изгледа вака, па ќе видиме до каде ќе дотерам

хостинг картинок
фото хостинг

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #12 на: 19 Октомври 2014, 18:50:41 pm »
И мотивација за понатаму....

фотохостинг бесплатный

Отсутен gnaum

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 179
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #13 на: 19 Октомври 2014, 19:01:37 pm »

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1346
  • Велешанче
Одг: Mercedes w201 190d
« Одговори #14 на: 19 Октомври 2014, 19:22:40 pm »
Не ти требало затемнувањево на штоповите :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i