Автор Тема: Видео камери-совети/искуства  (Прочитано 20296 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #30 на: 31 Август 2017, 14:12:16 pm »
Бидејќи имам Гопро, ќе го кажам следното:

ГоПрото е релативно скапо, особено во споредба со поефтината конкуренција која нуди 85-90% од квалитетот и функционалноста за значително помалку пари. Во моментов Yi Sports 4K екшн-камерата се нуди за 199 даларс онлајн, односно се наоѓа за околу 200 евра на Amazon.de, Hero 5 е 390 евра.

Е сега, од друга страна - инфраструктурата и екосистемот на Гопро се генерално многу добри и хардверот е одличен. Софтверот знае да им биде тралала од време на време, али се оправаат во таа насока. Дронот им е лудница (ако се реши човек да го купи, секако) и мислам дека имаат подобра поддршка од кинезите и конкуренцијата. Софтверот за телефони е од-ли-чен од аспект на функционалност, и стварно ја подига користноста на уредот на сосем друго ниво.

Сите додатоци за гопро се исто така (компаративно) скапи - ама се квалитетни. Дополнително, екшн камера без стабилизатор е доста ограничена. Видеата секогаш ќе бидат труцкави, колку и да пази човек. Стабилизаторче из а маст, особено ако сакаш со нешто посериозно да се занимаваш. Гопро Карма Грип е околу 200-300 евра на Амазон.де во моментов.

Како и да е, ако фати човек да се занимава, може чуда да сними и да направи, особено кога ќе ги поднаучи финтите на било која камера.

Јас би препорачал Yi 4K Action Camera + додаточиња. Квалитетот на видеото е малтене ист. Не е waterproof без дополнителен кејс, ама кејс кошта малку пари. Упола е поефтина самата камера, со разликата ќе си ги купиш додаточињата што ти требаат (suction cup mount, некој добар трајпод, ово-оно). Android софтверче имаат и они, ама не знам какво е. Можеби @MartinAlfista знае. За IOS не знам што имаат/немаат. Новата Yi 4K Camera има одлична image стабилизација out of the box, многу подобра од онаа на Hero 5.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3263
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #31 на: 31 Август 2017, 14:28:44 pm »
http://www.anhoch.com/product/40051/action-camera-goclever-extreme-pro-4k-fullhd27k4k-20-ips-lcd-wwaterproof-case-and-selfie-stick

Топло го препорачувам чудово, го земав зимоска за на скијање и се покажа одлично, летово маста му ја извадив на одмор, снимав под вода, пливав со него, скокав со него, ептен добри видеа вади. Во пакет доаѓа со водотпорно куќиште, ситни тракатанци стеги, штрафови, селфи стик, лепенки за кацига и слично. Од алиекспрес си допорачав за ич пари уште еден тон дрангулии, држач за на гради, држач за на зглоб, за на рамо, за на глава...

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #32 на: 31 Август 2017, 14:33:38 pm »
Јас би разгледал и добар нов телефон. Поновиве телефони имаат лудница камери, easily на ниво на било кој action cam. Е сеа, си имаат ограничувања, ама.. Стави ја на есап сумата што би ја дал за нов телефон, додај ја на таа сума и сумата за камера, и провери дали со тие пари стигаш до флегшип телефон со добра камера.

Еден уред со тебе, и за слики, и за видео, и за све. Ако треба купуваш Dji Mobile стабилизатор за уууууууште постабилно видео (иако Galaxy S7/S8 на пример имаат сосем добра стабилизација) и бркаш работа.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17306
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #33 на: 31 Август 2017, 14:38:08 pm »
Софтверот беше тежок шит пред година-и-пол кога ја купив камерата. Буквално секоја недела имаат апдејт со приметливa разлика, не баг фиксес. Не е комплициран за работа, сите сетинзи се мање-више копија на GoPro, така да ако ви се комплицирани овие нна Yi, ќе ви бидат и оние на GoPro.

Поназад некој спомна дека ако не ја користиш активно, секојдневно и за (полу)професионални потреби, нема потреба да џиткаш 200 евра плус за реномираното и поскапото. Мене ми требаше камерче што ќе слика солидни широкоаголни фотографии, и ништо повеќе. По истражувања на нет, Yi прва генерација ми беше таман за потребите, и немав никаква потреба да купувам GoPro и 15 дена од месецот да стои баталено во фиока - мртов капитал. :)


Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20609
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #34 на: 15 Декември 2017, 13:37:49 pm »
@zeroSignal , @zlatkoa , @MartinAlfista : дечки, да не знае некој од вас, дали пасуваат други аксесорис (читај поевтини, од алиекспрес и слично) на ГоПро?
Ми излезе некоја интересна понуда за набавка на Hero5 black, ама таква, гола камера, без ништо. Глеам аксесорис на ГоПро дека се така, со солидна ценичка, додека на Амазон има пакети со додатоци (вакви држачи, такви држачи, кејсови, чуда) за драстично поевтини цени. Пасуваат тие, ги бива за нешто?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #35 на: 15 Декември 2017, 13:46:47 pm »
@zeroSignal , @zlatkoa , @MartinAlfista : дечки, да не знае некој од вас, дали пасуваат други аксесорис (читај поевтини, од алиекспрес и слично) на ГоПро?
Ми излезе некоја интересна понуда за набавка на Hero5 black, ама таква, гола камера, без ништо. Глеам аксесорис на ГоПро дека се така, со солидна ценичка, додека на Амазон има пакети со додатоци (вакви држачи, такви држачи, кејсови, чуда) за драстично поевтини цени. Пасуваат тие, ги бива за нешто?

Ако ти помага, јас имам ГоПро 4ка и сите додатоци ми се од Али експрес. За 25 долара нарачав 10тина работи, за во вода, селфи стик, за глава/гради, за у кола и останато..Немам замерки до сега, едино имам еден додаток за у вода и металните делови на тоа (читај штраф) изрѓа по морињава. Малце вд-40 заврши работа

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #36 на: 15 Декември 2017, 13:49:06 pm »
Се си пасува од Али што е наменето за ГоПро. Јас једино би ставил оригинал или некој бренд сакшн кеп за на кола, да не одлета со кинеското некаде.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2932
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #37 на: 15 Декември 2017, 13:51:36 pm »
@zeroSignal , @zlatkoa , @MartinAlfista : дечки, да не знае некој од вас, дали пасуваат други аксесорис (читај поевтини, од алиекспрес и слично) на ГоПро?
Ми излезе некоја интересна понуда за набавка на Hero5 black, ама таква, гола камера, без ништо. Глеам аксесорис на ГоПро дека се така, со солидна ценичка, додека на Амазон има пакети со додатоци (вакви држачи, такви држачи, кејсови, чуда) за драстично поевтини цени. Пасуваат тие, ги бива за нешто?
Jas imam naracano od amazon.de za 20tina evra i site se dobri. So toj drzacot za vakum ja imam zalepeno kametata na nadvoresno staklo na kola i ne letna :D

Najcesto na kutijata od kamerata se stavaat dodatocite taka da ne igra uloga za koja kamera stanuva zbor.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #38 на: 15 Декември 2017, 14:15:10 pm »
@zeroSignal , @zlatkoa , @MartinAlfista : дечки, да не знае некој од вас, дали пасуваат други аксесорис (читај поевтини, од алиекспрес и слично) на ГоПро?
Ми излезе некоја интересна понуда за набавка на Hero5 black, ама таква, гола камера, без ништо. Глеам аксесорис на ГоПро дека се така, со солидна ценичка, додека на Амазон има пакети со додатоци (вакви држачи, такви држачи, кејсови, чуда) за драстично поевтини цени. Пасуваат тие, ги бива за нешто?

Генерално, би се согласил со тоа што го напиша @Banzai - сè додека додатоците не се mission-critical, тогаш океј се оние од Алиекспрес. Тие што сум ги видел и користел, сите биле генерално квалитетни и не сум имал замерка. Не ми се десило кинески додаток да не ми пасува, али сум видел (како што спомна @WorM ) кородирани штрафчиња и такви работи.

Suction cup mount би купил оргинален. Да, поскап е, али (проверено) издржува и многу високи брзини. Не би сакал да ти се откачи Гопро од надворешна страна при 200+ на саат. ;)

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3218
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #39 на: 15 Декември 2017, 14:23:30 pm »
@zeroSignal , @zlatkoa , @MartinAlfista : дечки, да не знае некој од вас, дали пасуваат други аксесорис (читај поевтини, од алиекспрес и слично) на ГоПро?
Ми излезе некоја интересна понуда за набавка на Hero5 black, ама таква, гола камера, без ништо. Глеам аксесорис на ГоПро дека се така, со солидна ценичка, додека на Амазон има пакети со додатоци (вакви држачи, такви држачи, кејсови, чуда) за драстично поевтини цени. Пасуваат тие, ги бива за нешто?

Јас користам алтернативни аксесорис и сум немал проблем.

Самата камера ГП5 е водоотпорна, така да не би се замарал околу оргиналноста на аксесорис.

Во суштина ти треба handle, head mount, chest mount, bike mount и ако снимаш видеа од возила и слично suction cup.

Како што кажа  класниот јас само suction cup би купил оргинален, иако користам евтињак, и затоа не сум го возел 200+ од надворешна страна на кола.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20609
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #40 на: 15 Декември 2017, 14:45:33 pm »
Мене 200+ ми е некој нормален, секојдневен просек, така да, би разгледувал за асолен сакшн кап :)

Ок момци, пуно благодарности :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3603
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #41 на: 20 Декември 2017, 15:51:00 pm »
Ne e frka brzinata za suction tuku  podlogata i vibraciite. originalot go vozev skopje sofija i izdrza super. sekako, vrzana bese kamerata so strap a karoserija da ne i tekne da saka da svrti nakaj blagoevgrad ;D
Mislam deka i fejkot kje ja zavrsi istata rabota.

p.s. jas bi investiral vo dobar gimbal/giro zaso i gopro bas nema nekoj stabilizator na slika.
« Последно менување: 20 Декември 2017, 16:09:33 pm darko mk5 »

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20609
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #42 на: 28 Јануари 2018, 10:58:22 am »
Да ги прашам тие што имаат...

Обично колку време ви се пуни батерија на ГоПро?
Ја пунам на УСБ од лаптоп, и некако ми се чини дека доста долго време му треба додека да ја наполни.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2932
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #43 на: 28 Јануари 2018, 10:59:25 am »
А зошто не ја полниш со полнач од мобилен?

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Видео камери-совети/искуства
« Одговори #44 на: 28 Јануари 2018, 11:01:50 am »
Пунење преку USB е ужас споро, ама само таков кабел даваат. Мене ми треба 4-5 саата од празна да ја наполни до крај.

Еве ти спецификации за полначи, види можеби некој што го имаш за телефон или за нешто друго ќе одговара - https://gopro.com/help/articles/Question_Answer/Recommended-Chargers