Автор Тема: Проблем со зголемување на обртаите  (Прочитано 1185 пати)

Отсутен markokogoj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
  • Seat Ibiza 1.9 TDI
Здраво,

Се работи за Сеат Ибица 1.9 ТДИ
На неколку пати приметив одкако ќе извозам одредени километри и кога ќе застанам на семафор или за паркирање моторот почнува да ми јачи во кратки интервали, односно се зголемуваат обртаиите до 1000 и опаѓаат на работните, како накој да ја стиска туражата краткотрајно и да пушта. Ова не ми се случува цело време тука само неколку пати до сега. Дали на некој му се случувало нешто вакво и дали знае некој што би можело да е причината?

Иста така на неколку пати се има десено кога ќе ја стартувам колата да се кренат обртаите над 1000 како некој да стегнал на гаста, а ногата не ми е ни приближо на гаста :)

Секој совет и искуство е добредојден :)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Проблем со зголемување на обртаите
« Одговори #1 на: 12 Јуни 2014, 09:27:21 am »
Здраво Марко, провери некое црево за воздух да не е скинато и влече вишок воздух. Не знам точно каков е системот за одржување вртежи во празен од, тоа прво ми падна на памет. Колку време го прави тоа, ладен мотор, топол?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблем со зголемување на обртаите
« Одговори #2 на: 12 Јуни 2014, 09:41:38 am »
Стави адитив или масло во нафтата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен markokogoj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
  • Seat Ibiza 1.9 TDI
Одг: Проблем со зголемување на обртаите
« Одговори #3 на: 12 Јуни 2014, 11:00:43 am »
Здраво Марко, провери некое црево за воздух да не е скинато и влече вишок воздух. Не знам точно каков е системот за одржување вртежи во празен од, тоа прво ми падна на памет. Колку време го прави тоа, ладен мотор, топол?

kolava ja imam 5 nedeli skoro, vo toj period 4-5 pati mi se ima sluceno toa, inace na zagrean motor, sekogas se slucuvalo posle odredeno vozenje, da ne recam koga se pribiram doma.


Inace vo plan sum i da stavam aditiv i vo masloto i vo naftata narednava nedela