Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 65631 пати)

Отсутен Nino-

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 453
 • Ultimate driving experience
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #60 на: Април 16, 2014, 17:45:23 pm »
Квалитетна двострана леплива трака и ништо нема да се гледа

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #61 на: Април 16, 2014, 18:29:57 pm »
е за тоа не сум се распрашал сеуште... :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Re: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #62 на: Април 22, 2014, 23:12:50 pm »
denovive i oficijalno brendiran.

Mu treba edno dobro perenje...

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #63 на: Април 22, 2014, 23:58:09 pm »
Хахах зар на ова кибритче му се потребни паркинг сензори?!  ;D Не ми паднаа в очи на другите слики.

Иначе многу ми е јако количево, радо би возел едно вакво :)

Како е со потрошња град и отворено?

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3785
 • Боинг 747
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #64 на: Април 23, 2014, 00:07:29 am »

Е богами треба едно добро перење  ;D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #65 на: Април 23, 2014, 00:13:57 am »
@DejzY: ne mi bea bitni senzorite, ali se pogodija. Taman si se. :) Deka ne sum imal prethodno, pa sega mi se i interesni. Potrosnja, na otvoreno go vozev samo ednas, koga ja zemav od Palanka. Bese nokje, ne ja vozev poveke od 120, i mi potrosi okolu 3,2 na 100. Vo grad, ne poveke od 6.

@bokicivic: sto si treba, si treba. Ziva vistina. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Re: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #66 на: Април 25, 2014, 23:49:28 pm »
Nekoe slikice, taze pereno...

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6542
 • хаУс мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #67 на: Април 26, 2014, 00:37:19 am »
Го видов на капија,си свети малиот :)
Ај сеа да частиш една вечера!

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #68 на: Април 26, 2014, 02:07:36 am »
Pomfrit, kremenadla, salatice... :)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9195
 • Аstra la vista baby !
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #69 на: Април 26, 2014, 02:09:22 am »
Фаца налепница на гепек :)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6542
 • хаУс мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #70 на: Април 26, 2014, 02:46:06 am »
Pomfrit, kremenadla, salatice... :)
да ти е мерак 3та смена да идеш ;D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #71 на: Април 26, 2014, 03:47:52 am »
@rakun: neli e dobra? :)
@zoki: ako niso drugo, bar dobro jademe. :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6358
Одг: Re: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #72 на: Април 26, 2014, 07:11:15 am »
Со здравје да си ја возиш, количе за мерак. Радо би поседувал вакво.

Ако не е тајна, колку те кошташе се комплет со МК таблици?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3616
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #73 на: Април 26, 2014, 11:24:30 am »
фала, фала...

епа вака:
-кола како кола, кошташе 2250 евра. донесена од мој човек (би го препорачал на било кој), значи исто ко да сум ја зел ја од таму (без дополнителни заработки, заебанции и слично).
-бугарски документи (цол таблица, зелен картон бла-бла) околу 100 евра.
-царина беше меѓу 20 000 и 24 000 денари. мојата со малце врски повлечени беше царинета 20 500 денари. значи скоро 350 евра.
-гориво од Дупница, подмитување двајца џандари, винетка - околу 25 евра.
-купопродажен договор околу 600 денари.
-превод и заверка на преведени документи околу 2500 денари.
-ТИФ и хомологација (во зависност кој човек, каде и какви ти се врските) кошташе од 5500 до 6500 денари. мене ме кошташе 6200.
-регистрација (значи технички, давачки, таблици, осигурање + осигурање за патници, данок за возраст од 22-26 години) - скоро 200 евра.

тоа беше се, плус трошок ми беше сервис и ствари околу одржавање.

плус - минус околу 3000 - 3100 евра. кај нас, најевтина Ц2-ка беше во тој период (сега не знам) околу 3400 евра. и тоа збориме за основен бензинец, не толку сочуван, без опрема и со приближно или повеќе помината километража. така да, дизелче, со слично или исто ниво на опрема, во таква состојба, (ако го најдев тука, значи АКО) ќе ме кошташе скоро 4000 евра.

и сума сумарум, презадоволен од изборот, и од цената.

ME=HAPPY :)


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #74 на: Април 26, 2014, 14:16:41 pm »
Многу битно кај колава (знам зошто ми беше опција место фиестава) е што има браници во боја. Кај нас дизелот не се носеше со браници во боја, само со основно ниво, па да ти крпат нешто тука додатоци. И испаѓаше ѓаол-ипол. Затоа и имам фиеста сега. Инаку баш аутцево е сочна опција за градска средина заради големината и двете седишта позади. Значи вака по мое испаѓаше тогаш (грубо без муабети) некои 3000еур плус за дизелот, и јасно е дека тоа е неприфатливо, барем за оваа класа на кола. Затоа и би се зачудил кај нас да има дизел Ц2 на продажба, зошто искрено верувам дека немаат продадено. А ако имаат е се најслаба можна опрема што постои. Не дека треба некоја опрема јака, ама вакво џиџе да нема браник во боја некако не ми иде. И електрика, абс, клима, даљинско, радио - некои основни работи. Еве ти немаш бандажи, ама тоа барем некако се крпи, следните гуми може да ги замениш и бандажите. Ама другото потешко. Ете ќе речеш, ќе ставам и радио афтермаркет. Наполно се сложувам дека има прекрасни за ниска цена, меѓутоа јас да вадам-ставам маски од радио во 2010та година, немам намера. А дека се краде кај нас се краде. Поентата ми е дека изборот ти е сосема на место, дури и јас би го направил истиот пред некоја година.