Автор Тема: Opel Astra H прашање за аудио  (Прочитано 13859 пати)

Отсутен makedonija026

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Opel Astra H прашање за аудио
« на: 02 Јануари 2014, 14:31:48 pm »
Здраво дечки, на форумов наидов на доста интересни и корисни работи ама нигде не налетав на било каков одговор за мојов проблем. :)

Значи вака, имам Opel Astra H и користам фабричко радио CD 30 (чита само аудио, не и и МП3). Нели по дифолт по некое време користење откажува ласерот, сецкаат песните итн. Еднаш го заменив со нов ласер, ама ете по некое време (а не и многу користење) пак почнува да не ми ги чита цедињата. Поради тоа што сакам да го задржам фабричкото радио (ради естетика), има ли некоја шанса да се направи AUX излез да си користам мобилен, Ipod и слично оти секако MP3 нема шанси да се направи да чита.

Листав по многу странски форуми за Астра и приметив дека многу други го имаат овој проблем, ама само многу малце од нив успеале да направат AUX излез, како тоа било сложено кај опелите итн итн...

Ако некој имал искуство со вакво нешто би ми било добредојдено да сподели или да ми препорачате некој што се разбира во вакви работи оти јас неам поим ништо околу ова. :)

Секој одговор е добредојден :)))

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #1 на: 02 Јануари 2014, 15:32:00 pm »
Не знам кај CD30 дали може, но кај CD30 MP3 има опција дури ако не е ставен AUX влез фабрички. Кажи ми дали кога менуваш input, можеш да смениш во AUX?

Патем, и кај мене во корсата (CD30 MP3) ми сецкаат цедињата.. не знам до што е проблемот, освен дека песни со поголем bit-rate (mp3) повеќе зафркаваат, па гледам да не режам со bit-rate над 256. Но некогаш и обични аудио цедиња зафркаваат..

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #2 на: 02 Јануари 2014, 15:42:32 pm »
Ти треба CD30 MP3. Мислам дека и обичното CD30 може да се преправи и да има "AUX" меѓутоа нема да биде како кај CD30MP3 туку внатре ќе пуштиш CD со снимена тишина, односно залажувајќи го радиото дека свири CD додека кај влезот на левиот и десниот канал од CD читачот ќе се стави влез за надворешен уред односно AUX. Мислам дека од форумов може да ти помогне SaleSk.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #3 на: 02 Јануари 2014, 23:30:45 pm »
Зини да ти кажу.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #4 на: 03 Јануари 2014, 01:32:36 am »
А некој да каже дали има некој мајстор што би се нафатил да го отвори и извади паричка од радиото вакво на астрата на професор мој син му пикнал паричка и неработи сега пробувавме јас и он али нејкеше да излезе.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #5 на: 03 Јануари 2014, 02:00:04 am »
Majстор Нино во Карпош 2.

Отсутен makedonija026

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #6 на: 03 Јануари 2014, 17:23:14 pm »
Не знам кај CD30 дали може, но кај CD30 MP3 има опција дури ако не е ставен AUX влез фабрички. Кажи ми дали кога менуваш input, можеш да смениш во AUX?

Патем, и кај мене во корсата (CD30 MP3) ми сецкаат цедињата.. не знам до што е проблемот, освен дека песни со поголем bit-rate (mp3) повеќе зафркаваат, па гледам да не режам со bit-rate над 256. Но некогаш и обични аудио цедиња зафркаваат..

Таму кај што треба да стои AUX  мене ми е празно копче, воопшто и не стиска. Што се однесува до сецкањето, некогаш и воопшто не го покренува цд-то, некогаш сецка од песна на песна.

За џабе пари ;)
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1001878

А ќе можам ли ова воопшто да го направам да работи на мојата кола? Нели ова е сосема друго радио со оглед на тоа што има и МР3, мислам прашањето ми е дали има некаква поврзаност радиото со самиот компјутер на колата и како е програмиран? Јас би го купил 80еур не се многу и пак би сакал да работи на AUX, MP3 и не ми е некој голем приоритет.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #7 на: 03 Јануари 2014, 17:28:55 pm »
Dokolku e dekodirano bi trebalo da si funkcionira bez problem, inaku fabricki radioto bez ekranot od bordot ne moze da raboti. Ako e CD30MP3 ima i AUX, ne veruvam deka ovoj gi prodava so aux kabelot megjutoa ne e toa nikakov problem, se pravi kabelceto vednash.

Отсутен makedonija026

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #8 на: 03 Јануари 2014, 17:38:02 pm »
Ете пак не врши работа :) екранот од бордот одеше комплет со радиото CD30MP3 кога ја купував јас колата :)) како и да е, ќе го побарам човекот после празниците да видиме што може да каже

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #9 на: 03 Јануари 2014, 17:48:38 pm »
Има ли борд компјутер колата?

Отсутен makedonija026

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #10 на: 03 Јануари 2014, 17:55:36 pm »
Има ли борд компјутер колата?

Не

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #11 на: 04 Јануари 2014, 04:22:25 am »
Dokolku e dekodirano bi trebalo da si funkcionira bez problem, inaku fabricki radioto bez ekranot od bordot ne moze da raboti. Ako e CD30MP3 ima i AUX, ne veruvam deka ovoj gi prodava so aux kabelot megjutoa ne e toa nikakov problem, se pravi kabelceto vednash.

Да се цитирам и поправам себеси за болдираното.

Постојат повеќе модели на CD30MP3. Има такви со 6 мемории (дугмиња) за станици и со 9. Постои некое правило дека тие што имаат 9 мемории (дугмиња) имаат и AUX меѓутоа има и случаи каде што и таквите со 9 немаат AUX.
Доколку радиото има влезови за AUX но доколку на колата немало фабрички AUX влез и никогаш не бил активиран, тогаш AUX опцијата треба да се активира преку Tech2.

Ако ти одговара тоа од огласот погоре, слушни се со човекот и распрашај го дали има влезови за AUX, дали во колата од каде што е извадено радиото имало AUX влез и дали радиото може да функционира без екран. Доколку се од ова е ок, тогаш радиото ќе треба преку Tech2 да се упари со претпоставувам твојот CID екран.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #12 на: 12 Јануари 2014, 13:59:27 pm »

Отсутен KFilip

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #13 на: 27 Јули 2014, 21:33:08 pm »
Здраво,

Јас ја имам истава кола и ми заебава ласерот. Може ли некој да ми каже каде можам да го средам и колку ќе ме чини.

Поздрав.

Отсутен Maki1977

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Opel Astra H прашање за аудио
« Одговори #14 на: 17 Мај 2017, 10:50:39 am »
Da pisete nekoj broj kade moze da se instalira AUX na cd30MP3 so 9 dugminja i kolku kosta?
I uste nesto ako znae nekoj kontakt kad da se aktivira bord kompjutertot da pokazuva potrosuvacka i slicno
Blagodaram