Најнови пораки

Страници: [1] 2 3 ... 10 Следна
1
Возила на Членови / Одг: Volvo V60 Recharge Inscription
« Последна порака velestrumf на денес во 23:32:34 »
Легендата вели дека останал некој жив инсект во северна Холандија...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Денеска пробав да ги исчистам овие со средство, претходно ги имав поминато само со Керхер.

У глобала се очистија, ама веројатно ќе треба барем уште еднаш да ги поминам.




Сепак останаа флекички, што не знам дали ќе се исчистат со ова средство, или ќе треба да пробам со политура или слично.





@dame да не имаш случајно некоја идеја?
2
Аудио & Видео / Одг: ISO конектори [шеми]
« Последна порака nikola98 на денес во 23:24:17 »
Провери и во гац електроникс, потоа во бт електроник (спроти олимписки), и на крај, провери во алфа електроник (битола) и прашај дали може да ти набават. Јас имам позитивно искуство со сите горенаведени дуќани.

Последна опција, електроничар да ти го преврзе. Барем сега е лесно, мора да постојат ваго клеми или такви слични брзи опции.  :)
3
Аудио & Видео / Одг: ISO конектори [шеми]
« Последна порака Zile на денес во 23:09:43 »
Да ја мрднам темава после 9 години
Имам/в проблем со звучките во кола, откажа десната страна, по некое време и левата, па почна да свири само еден плафонски звучник. Ја однесов во VOX рекоа дека радиото фабричко не чини, пробаа со друго нивно, се си работеше како претходно, искрен да бидам и поубаво бидејќи пробуваат со поново радио.
Ми направија некоја пресметка за ново радио и некои си шеми на врзување да се добие уште подобро озвучување, но тоа ќе оставам за понатака. Денес бев земав исто фабричко радио како моето-половно, НО со различен конектор. На моето радиото иде од поновите џекови flat, а ова што го земав е од постарите round. Е сега бидејќи не сакам да касапам инсталација, најдов нешто вакво на нет
https://www.ebay.com/itm/265966662618
Прашањето ми е каде ваков адаптер може да се најде кај нас?
Бев до Логинг немаат, ме упатија до Новус и Автолидер кои утре ќе ги прашам.
Секое инфо е добредојдено.
Уффф тешко дека ќе најдеш кај нас ваков конектор. Чим нема во логин...  а да се јавиш да прашаш во бдс електроникс во Ѓорче, случајно да не имаат? Или па да бараш по одпадиве пак од некоја кола.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk

4
Техника и Опрема / Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Последна порака nikomil1 на денес во 23:01:11 »

Јас како нуб што гледа заварување од јутјуб сега разбрав некои работи кои повеќето ги знаат, ама на други нубови може ќе им се најде следново:
- рутилни електроди се 6013
- базични се 7018

6010 е веројатно нешто отприлика во класа на рутилните, ама не видов некаде да ги држат. Веројатно има и други подвидови, ама овде не гледам во понуда.  Штета што нема некаде макар за проба да се земе.

Зборуваме за REL или електролачно заварување. За MIG гледам дека цените се многу интересни, посебно во Србија има некои интересни апарати за ок цени... Но цената на боци/манометри, па и самиот СО2, е нешто што барем засега ме одбива.


da si poprajme muabet kako 2 nuba :)

brkaj si rabota so rutilni (polesni se za koristenje od bazichnite), iako davaat poslab var (za normalno koristenje sosem dovolno jak) podobro kje zavarish so rutilna otkolku so bazichna elektroda. mene lichno (isto nub) polesno mi e da varam so rutilna 1.5 ili 2.5 otkolku so podebela i bazichna elektroda. tatko mi pak (ima kolku tolku iskustvo i znae da ispolni i zazor megju materijali) povekje saka bazichni.

eve edno slikche shto pojasnuva nekoi osobini na razlichni tipovi elektrodi

https://onetouchexim.com/wp-content/uploads/2024/05/Welding-Electrodes-6013-vs-7018-vs-6010-1.jpg
5
Генерални Муабети / Одг: Домашни Миленици
« Последна порака nikomil1 на денес во 22:36:13 »
Која раса ја препорачувате за мал двор 350квадрата? Чисто за галама да прави и да чува колку толку.  Не за малиноа, кангали, овчари, пекинњзери, бишони итн. Гледам моментално џек териер, ама не ми е позната расата.
Име интересира, на фб продава еден пилешко месо со коски. Зарем не беа пилњшки коски штетни за кучиња?

350 kvadrati NE e MAL dvor ako e celoto dvor .. ako e placot 350kvadrati i vo nego otpadnat 200kvadrati na kukjata pa ostanat 100 kvadrati dvor toa e drug muabet. jas chuvam azijat vo 100 kvadrati dvor i skroz e OK so prostorot dokolku si i ti ok da go shetash kucheto 2 pati denot.
generalno ovcharskite se ponezavisni i pomirni (pomalku shansi ima da kasne nekogo otkolku dzek rasel) e sea ako kasne dzek i ne e nekoja shteta ako kasne ovcharsko kje bide belja.

prednosta na dzekot e shto vo tie 350 kvadrati kje moze sam da si se "prosheta" i rastrcha, ama jas ne bi zel terier nikogash oti se nervozni kako kuchinja (bashka na izgled ne mi se svigja malo kuche) ne bi mozel da ti preporacham rasa na kuche oti ti barash malo, a jas ne sum meraklija na mali kuchinja..sakam golemi no mrzelivi (neshto od tipot na Neaoplitanski mastif ama ne ovie modernive so 10 pati povekje kozha na niv) angliski mastif e isto ubavo kuche..ama kaj nas teshko dostapno bashka koj znae kakvo poteklo i kvalitet. sepak povekje bi odel na ovcharski pes.

vo vrska so koskite .. PILESHKI KOSKI NE SE SHTETNI ZIVI. problem e ako se davaat gotveni (termichki obraboteni) togash pukaat losho i se praat ko chachkalici so ostri vrvovi. imash opcija da ranish zivo pileshko meso ili MAAALKU obareno kolku da se dezinficira togash koskite nema da se problem. jas na Luna moja i davam po celo pile (ima kam pilinja od 800-900 grama) na eden obrok zivo (samo prethodno chuvano vo zamrznuvach minimum 3-4 nedeli ova e isto opcija da se osigurash deka kje nema paraziti)
6
Техника и Опрема / Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Последна порака Van на денес во 22:35:29 »
Пробај во MakWeld.

Фала, баш бев и земав денес 7018 (базични) од 2.5мм... Прв пат бев во Инџиково, без ГПС никогаш немаше да ги најдам (ќе скокав ограда од аутопат).

Јас како нуб што гледа заварување од јутјуб сега разбрав некои работи кои повеќето ги знаат, ама на други нубови може ќе им се најде следново:
- рутилни електроди се 6013
- базични се 7018

6010 е веројатно нешто отприлика во класа на рутилните, ама не видов некаде да ги држат. Веројатно има и други подвидови, ама овде не гледам во понуда.  Штета што нема некаде макар за проба да се земе.

Зборуваме за REL или електролачно заварување. За MIG гледам дека цените се многу интересни, посебно во Србија има некои интересни апарати за ок цени... Но цената на боци/манометри, па и самиот СО2, е нешто што барем засега ме одбива.



7
Возила на Членови / Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Последна порака Molec на денес во 22:22:41 »
Ако имаш чоек, нема граници, особено македонски.
8
Генерални Муабети / Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Последна порака AUUU на денес во 22:00:14 »
https://flyover.imet.gr

Гужви низ Солун. Еве ви сајтче да пратите сообраќај во живо.
Аааа браво, корисно.
9
Генерални Муабети / Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Последна порака Carpathian Lord на денес во 21:54:34 »
https://flyover.imet.gr

Гужви низ Солун. Еве ви сајтче да пратите сообраќај во живо.
10
Возила на Членови / Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Последна порака Carpathian Lord на денес во 21:53:25 »
И да речеме јас одам Холандија си земам Кајен без да знам дека е увезен од Кореа/Јапонија и шо овие нашиве нема да ми дозволат да го внесам?! 😄
Страници: [1] 2 3 ... 10 Следна