Автор Тема: Нови летни гуми  (Прочитано 44917 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 631
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #360 на: 10 Мај 2024, 08:38:06 am »
Све е мрднато, роџо.

Освен гумигуми.мк и екупи.мк, само овде ќе најдеш цени.
https://evropagumi.com.mk/gumi/auto.html?diameter=141&ratio=9&season=11&width=136


Што бараш конкретно?




Допуна:
Од сите такви срање ситуации, Транзит ми биле најкул до сега... ама бројон сум го загубил.

Bujrum brojche 075 284607 - Tranzit Goran

Ne e dojdeno ushte zort da se menja pa da go gnjavam Goran (inache imam i jas pozitivno iskustvo so tranzit sum pishuval ovde)

ova beshe onaka sho vikaat ovie od zapad "prospekting" za slednite patichinja. ovie moze so sigurnost da go isteraat letovo ama da sum "up to date" demek. ako naleta nekoe "popufche" za mesec - dva moze i kje se podnovam ... se zavisi kolku pari kje imam vishok :)

povekje me iziritira momentot so nemanje ceni na web strana kaj shto nudish gumi i zalihite (1-2 parchinja) zatoa i pishav ovde da mi olesne.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1010
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #361 на: 10 Мај 2024, 09:46:27 am »
Моето искуство за гуми во мкд е разочарувачко секаде кај се обратив за димензии 195/80r15 како научна фантастика да е НЕМА, ни летни,зимски, било какви нема! тоа е одговорот на сите  што продаваат НЕМА златна србија живео вучич!

Присутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 309
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #362 на: 10 Мај 2024, 09:49:58 am »
@nikomil1 од пред некое време имаш цени и на сајтот на Мотоцентар, бујрум линкче. Плус гумите што се стара залиха (2020, 2022 пример) се означени како такви на сајтот. Едино за залиха би требало да побараш понуда или да се јавиш, шо не е страшно.

https://motocentar.com.mk/shop/?_width=225&_profile=55&_diameter=r16&_season=letna

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 631
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #363 на: 10 Мај 2024, 10:09:23 am »
@nikomil1 од пред некое време имаш цени и на сајтот на Мотоцентар, бујрум линкче. Плус гумите што се стара залиха (2020, 2022 пример) се означени како такви на сајтот. Едино за залиха би требало да побараш понуда или да се јавиш, шо не е страшно.

https://motocentar.com.mk/shop/?_width=225&_profile=55&_diameter=r16&_season=letna


zavrshi ljubovta so motocentar posle "istechenata" garancija oti gumite bile od rusija. novi nokianki se iskrivija kolava shetashe ko po brazdi da vozam. ama ne mozele nishto da storat oti bile od rusija a sega tamu imalo vojna. nikakva odgovornost ne prezemaa vo vrska so fush gumite shto gi imaa doneseno (podocna od drugi vulkanizeri doznav deka mnogu lugje se zalele na taa serija nokian)

reshenieto shto go ponudija beshe kupi si novi kontinental od 11.000MKD parche (fala i prijatno)
posle 8 godini redoven mushterija i nosenje cela familija/prijateli kaj niv po gumi mozea barem da mi zamachkaat ochi da gi poglednat gumite zoshto se iskriveni posle 20.000 km

motocentar ne se toa shto bea na vremeto i teshko deka kje pazaram kaj niv vo dogledna idnina.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5052
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #364 на: 10 Мај 2024, 10:12:29 am »
Толку ти беше тешко до ДПИ да одиш со овај муабет?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2538
  • Слобода или смрт
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #365 на: 10 Мај 2024, 10:31:49 am »
neshto gumarive zabegaa ili mene taka mi se chini.

rezultati od deneshnata probna pretraga po sajtovi i nekolku telefonski povici.

na sajtovite ili nema cena ili nema kolichina (prodava 1-2 parchinja ostanati koj znae od koga) ili cenata e u 3lepe otidena. za ova so web strani bez ceni nemam objasnuvanje nikakvo. dobro prijatele ako ti e za krienje cenata pa ich ne stavaj web strana majka mu stara.

na telefon dzvonam istata prikazna .. chekaj da prasham cena kje te barame... ili ej nema takvi nema vakvi...

oskudacija e na svetsko nivo ili samo nashive sviknaa na duplo kjar pa ne im se isplati da donesat shleper gumi?

inache 16ki gledam ne neshto egzotika (225-55-r16)

Забегани се општо сите за се поврзно со возила во северна. Гумите во мк ми беа 200 евра поскапи. Со 200 евра ќе истераш викенд во Софија со пат, хотел, јадење и успат ќе си смениш гуми.
Ксенон сијалички 3х повеќе во мк од цената за истите во бг. Хладњак 2.5х цената за ист таков. Маслото оригинал хонда е едно 400 денари поскапо по литар во северна итн од цените што досега сум ги споредил ништо ама ништо не било поефтино.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 631
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #366 на: 10 Мај 2024, 10:56:41 am »
Толку ти беше тешко до ДПИ да одиш со овај муабет?

nemam nervi za po institucii da se vlechkam. so kukjata imam 2 sluchai dobieno na sud. denar ne vidov (ama toa e drug muabet) i bataliv pravni razvrski... se povekje sum pristalica na skrshi mu 2 rebra i pozdrav otkolku 3 godini po sudovi i chekanje razvrski.

vo sluchajov najbezbolna opcija beshe da ne im stapnam v dukjan (barem dodeka ima drugi prodavachi)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1010
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #367 на: 10 Мај 2024, 13:23:46 pm »
Се сложувам со тебе и со твоето размислување, значи не сум единствен ќотекот е лекот се додека не е на цеФче едн0 7 месеци само тогаш памет ке им дојде.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 631
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #368 на: 10 Мај 2024, 14:15:44 pm »
@Jimny i @kimi makedonski spomnavte srbija i bugarija .. ima nekoj sajt koj bi go pofalile ili i tamu treba da se "ribari" pa ako naleta neshto ako ne zdravje?

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2538
  • Слобода или смрт
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #369 на: 10 Мај 2024, 14:30:06 pm »
@Jimny i @kimi makedonski spomnavte srbija i bugarija .. ima nekoj sajt koj bi go pofalile ili i tamu treba da se "ribari" pa ako naleta neshto ako ne zdravje?


https://diana-ltd.com/

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1010
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Нови летни гуми
« Одговори #370 на: 10 Мај 2024, 16:29:11 pm »