Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197489 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #570 на: 03 Јуни 2014, 00:56:11 am »
Немам потреба така да комбинирам, пошто имам мапи за цела Европа.

Ме интересира само дали може да се вметнат кастм мапи, со локации на ЛПГ станици, кои се понудени на сајтот myLPG.eu.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #571 на: 03 Јуни 2014, 01:06:19 am »
Знае ли некој дали има некоја посебна филозофија за додавање на custom мапи на Гармин?

На пример, сакам да ги додадам мапите со ЛПГ станици од myLPG.eu во Гарминот, ама не сум пробал до сеа, па не знам дали е некоја компликација или не...

Одговорот за кастом мапи е софтверот Mapsource.
Одамна не го упдејтуваат зошто функционалноста му се коси со идејата на Гармин, колку слобода ни треба нам корисниците. Но како и да е, сеуште работи. Треба да го инсталираш (последната верзија, а потоа и крак ехе).
Потоа на компјутерот треба да инсталираш мапи во посебна верзија за Mapsource... и тоа е тоа. Можеш да правиш кастом мапи. Јас ова секогаш го користам и наместо готови цели мапи, користам кастом мапи во кои има само делови од мапите кои навистина ќе ми требаат (уредот така е многу побрз).


Инаку тоа ти што го сакаш не се кастом мапи, туку points of interest.
Само треба да додадеш Custom POI, обично во фолдерот каде што се другите POI фајлови. Нормално POIто треба да е компатибилно со верзијата на мапата (треба да пишува таму од каде ги симнуваш). Ако сакаш, имам релативно свежи POI за спид-чек локации низ Европа.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #572 на: 03 Јуни 2014, 19:33:07 pm »
Не сакаш да додадеш мапи, туку да додадеш POI.
Се додаваат со софтверот со кој си доаѓа гарминот за помалку од 1 минута. http://www.garmin.com/us/maps/poiloader

Има опција да титне, на некое растојание од POI ќе си наместиш на самиот уред. :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #573 на: 03 Јуни 2014, 19:40:32 pm »
Тенќу пипл :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #574 на: 01 Август 2014, 20:47:26 pm »
Ми треба некоја навигација што работи со iGO софтвер...
Ама да има стабилен приемник. Да не е како оние ефтини кинески што ги продаваат по 4-5000 денари.
Разбрав некоја бугарска имало добра ама сега до бугарија за нејзе специјално некако не ми се иде.

Битно е софтверот да е iGO... гармин и останатите не ми одговараат.

Отсутен seat ibiza

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 184
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #575 на: 04 Август 2014, 13:50:02 pm »
Симни си iGO примо и ке завршиш работа. Ја ја користам на лг л4 топ работи, ја тестирам од време на време супер е. Најбитна работа е да ги држи сателитите заклучени. Поздрав!

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #576 на: 08 Август 2014, 20:56:06 pm »
dajte link za igo....na galaxy s3 da staam...

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #577 на: 08 Август 2014, 21:51:43 pm »
имав инсталирано CoPilot Live Premium v9.4.0.144 Patched.apk пред да идам на одмор,на Nexus 5 и многу лошо се понашаше апликацијава.На пола саат работа се укочуваше,па морав да ја гасам како процес па пак да ја стартувам.Истиот фајл на Alcatel Idol си работеше како што треба.Да не има некој поново apk да сподели,или па линк од некоја нова верзија за iGo,пошто од лани нешто што имав не се инсталира на Нексусот

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #578 на: 08 Август 2014, 21:54:19 pm »
Osmand стаи си,  најдеталните мапи ги има,  бесплатна е. Ако ти е рутиран Нексусот ќе ти пратам линк од нова верзија на CoPilot.

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #579 на: 09 Август 2014, 07:00:37 am »
имав инсталирано CoPilot Live Premium v9.4.0.144 Patched.apk пред да идам на одмор,на Nexus 5 и многу лошо се понашаше апликацијава.На пола саат работа се укочуваше,па морав да ја гасам како процес па пак да ја стартувам.Истиот фајл на Alcatel Idol си работеше како што треба.Да не има некој поново apk да сподели,или па линк од некоја нова верзија за iGo,пошто од лани нешто што имав не се инсталира на Нексусот

Поновите кракувани верзии не работат на нерутирани телефони. И јас истата верзија ја пробував на С4 и не работеше како што треба. На Xperia SP, пак, се е во ред.
Навигонот, бидејќи до последна верзија се наоѓа кракуван, работи без проблем на било кој телефон.
Потпис.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #580 на: 09 Август 2014, 09:58:26 am »
не ми е рутиран Нексусот,а и Алкателот кај што работи супер,не е рутиран.Osmand и Navigon,дали се лесни за инсталација како CoPilot или се со глупости како iGo-то?

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
  • www.imagine.mk
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #581 на: 09 Август 2014, 11:12:45 am »
+1 за ОsmAndMaps+
детални мапи, добри карактеристики, најлесна инсталација..
го користам веќе 2 години екстра е

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #582 на: 09 Август 2014, 18:41:09 pm »
ne  e rutiran dajte link

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #583 на: 09 Август 2014, 21:25:35 pm »
Стави си igo и не експериментирај

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #584 на: 09 Август 2014, 23:51:11 pm »
искрено,iGo е комплицирано малце за инсталација.не дека не се средува,ама копирањето на фолдери и фајлови е безвезе.