Гласање

Која фирма е најдобрата за местење на плински уред за кола. (пари, квалитет, се)

Плимонт
124 (71.7%)
Новус
15 (8.7%)
Мармил Монт
12 (6.9%)
Кар Систем
15 (8.7%)
Дурла ЛПГ Битола
2 (1.2%)
Плинмонт Битола
5 (2.9%)
Плинстарт Јовус Битола
0 (0%)

Вкупно гласови: 173

Автор Тема: PLINSKI UREDI  (Прочитано 350383 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #15 на: 20 Мај 2011, 10:33:59 am »
Snagata kolku ti opadna?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #16 на: 20 Мај 2011, 10:34:26 am »
Da sliki da vidime od instalacijata, i od kopceto vo kabinata.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #17 на: 20 Мај 2011, 10:36:29 am »

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #18 на: 20 Мај 2011, 10:38:07 am »
Snagata neznam dali opadna nemozam da kazam ne osekam nekoja razlika, ke vidam na otvoreno na pletvar ili straza kako ke bide, vaka niz grad ne osekam nisto.
Ke slikam pa ke stavam sliki

Znae nekoj kaj ima podobar plin Lukoil ili Makpetro?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #19 на: 20 Мај 2011, 10:38:32 am »
Da be djidji, toj e. Prins vazi za kvaliteten ured. Edna klasa podobar od landi.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #20 на: 20 Мај 2011, 10:42:16 am »
Pa za toj VSI vikaat deka e najdobar samo na Seat Ibiza so 1.4 atmosverski motor neznam dali vredi da se instalira tolku skap ured, so motor koj go koristat dolgi godini nanazad. taka da se resiv za ovoj so e poeftinin malce valjda nudi dobar kvalitet.

Mislam deka i taxistive so Skodive imaat takov 1.4 i gi vozat na najeftinive Lovato i gajle nemaat.

Taka da valjda ke bide ok ovoj :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #21 на: 20 Мај 2011, 10:44:07 am »
Da be djidji, toj e. Prins vazi za kvaliteten ured. Edna klasa podobar od landi.
Me бендисува овој VSI, да е до 1000 евра (толку е отприлика и Омегас од Landi). E сеа незнам кој им мести на Новус, пошто Плимонт се стварно професионалци...
« Последно менување: 20 Мај 2011, 10:46:45 am djidji »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #22 на: 20 Мај 2011, 10:47:15 am »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #23 на: 20 Мај 2011, 10:49:36 am »
Merenje na snaga mozis i sega da izmeris, nemora na pletvar.

Vidi ja temata meguzabrzuvanja. Tamu merime primer 60-100kmh vo 4ta, 80-120kmh vo 5ta.

Najdi si edna delnica, i napravi 4 videa:
60-100 benzin
60-100 plin
80-120 benzin
80-120 plin

taka ke imame odlicen uvid dali plinot vlijae na performansite.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #24 на: 20 Мај 2011, 10:53:52 am »
Значи едно да ви е јасно, каков сака нека е уредот подобар ли полош, секој уред различно делува кај различни возила, завакви работи нај убаво е да разговарате со професионалци кој бар по неколку коли од ист тип на вашето возило му поминале низ рака. Јас лично сакав во плимонт да ми го инсталираат омега, дечкото што работи неќеше и ми рече дека ако он стави плин кај мене на алфата плински уред тоа ќе биде лси блу, доколку инсистирам на омегас ќе го ставеше ама немаше да сака да биде одговорен.

Сакам да кажам не се ова сијалички па овие се подобри о другите, исти типови на уреди различно делуваат кај различни возила.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #25 на: 20 Мај 2011, 11:22:02 am »
Значи едно да ви е јасно, каков сака нека е уредот подобар ли полош, секој уред различно делува кај различни возила, завакви работи нај убаво е да разговарате со професионалци кој бар по неколку коли од ист тип на вашето возило му поминале низ рака. Јас лично сакав во плимонт да ми го инсталираат омега, дечкото што работи неќеше и ми рече дека ако он стави плин кај мене на алфата плински уред тоа ќе биде лси блу, доколку инсистирам на омегас ќе го ставеше ама немаше да сака да биде одговорен.

Сакам да кажам не се ова сијалички па овие се подобри о другите, исти типови на уреди различно делуваат кај различни возила.
И ти мислиш дека кај тебе најсовремениот плински уред би делувал полошо ? Хмм можда Алфите се и тука исклучок, незнам :) , ама некако ми нема логика кога самите ги преферираат баш нив. Е сега кај некои се монтираат полесно, а кај други потешко, цената за монтажа е иста само ризикот за грешка е поголем-е ова ми има логика.

„Од нашето повеќегодишно искуство, можеме да го издвоиме софтверот на Ланди Рензо Омегас кој се покажа како многу стабилен и ефикасен. При правењето на избор на производител на автогасен уред, одберете го брендот чии уреди веќе се докажале како издржливи и компатибилни со специфичните услови на нашите сообраќајници и квалитетот на горивата. Осигурете се дека го дистрибуира реномирана фирма која гарантира долготрајно снабдување со резервни делови и која вистински стои зад дадените гарантни рокови. Во спротивно, можете да се најдете во ситуација за најмал проблем да доживеете големи непријатности, како што се барање на резервни делови во странство или непостоење на сервисер кој би го отстранил проблемот. Втората работа е конфигурирање на систем спрема вашите потреби и спрема типот на возилото, што би значело избор на тип на автогасен уред и избор на тип и големина на гасниот резервоар. Во овој случај неопходна ви е стручна помош од искусен професионалец кој ќе ви даде вистински совет. Не секогаш поевтин тип на уред или поголем резервоар е тоа што на вас ви е потребно.“

„LANDI RENZO OMEGAS
 
     Ако го посакувате најдобриот ЛПГ систем за вашето возило, изборот е лесен: „Ланди Рензо Омегас“ – Број 1 ЛПГ систем во светот, на најголемиот и најквалитетниот производител на автогасни системи Ланди Рензо.
Омегас е Common Rail мултипоинт секвенционален систем за вбризгување на ЛПГ и ЦНГ гориво и го претставува самиот врв на моменталната технологија на системите за конверзија на гас. Омегас овозможува конверзија на моторите од бензин на гас и при тоа се придржува кон најновите стандарди за квалитетот на издувните гасови, Еуро 3 и Еуро 4. Благодарение на неговата сериска архитектура на директно вбризгување, Омегас ги задоволува и строгите Еуро 5 норми, што го прави идеален за конверзија од бензин на гас на најсовремените возила. Тоа што Омегас го издвојува од другите системи е и процесот на софтверско подесување и само-конфигурирање, кој е крајно брз и прилагодлив, дацајќи му на инсталатерот при вградувањето доволно слобода, и со тоа овозможува инсталирање на било кое возило. Омегас може да се инсталира на возила со минимум 1 и максимум 12 цилиндри, што го прави најуниверзален уред на пазарот. Најголемите светски производители на автомобили веќе го избраа Омегас за систем кој се вградува во нови возила кои на купувачите им се испорачуваат со вграден ЛПГ систем.
Доколку од вашето возило очекувате врвни перформанси и економично возење, Омегас е вистинскиот избор за вас.“
« Последно менување: 20 Мај 2011, 11:23:35 am djidji »

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #26 на: 20 Мај 2011, 11:29:50 am »
Значи можда во меѓувреме софтверскиот дел го усовршиле за омегас, јас кога ставав плински уред муабетот беше таков, со причина дека компјутерот на плинскиот уред не се погодува добро со "комплицираниот" компјутер на алфа ромео и уште некој фиатови возила.

Значи поминато е една година можно е да се измениле софтверски доста работи.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #27 на: 20 Мај 2011, 11:39:58 am »
Tocno taka. Kolku podobar software tolku e pofleksibilen za da se adaptira na tipot na vozilo. Kolku so znam Prins ima mnogu dobar sowftware i kolku sto imam gledano na drugi forumi po Evropa go karakteriziraat kako najdobar, zboruvam za VSI sistemot. Nevikam deka Landirenzo Omegas ne e dobar.

Jas go staviv Silverline sto mislam deka e na nivo negde so Landi LSI Blue samo e malce poskap od nego.

Kako ke se pokaze ke vidime so vreme:)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #28 на: 20 Мај 2011, 11:41:51 am »
Da be djidji, toj e. Prins vazi za kvaliteten ured. Edna klasa podobar od landi.
Me бендисува овој VSI, да е до 1000 евра (толку е отприлика и Омегас од Landi). E сеа незнам кој им мести на Новус, пошто Плимонт се стварно професионалци...

Landi Omegas e okolu 900 Evra, Prins VSI e 1100 negde

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #29 на: 20 Мај 2011, 11:42:37 am »
Јас денес земав плинско за на работа. Доста го чекав решото да се загрева пола саат. Вака запали и стави кафе за 5 мин. Чиста работа...