Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 439337 пати)

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1845 на: 21 Април 2022, 17:13:05 pm »
Инаку секое возило поседува обемна техничка документација, ова го знам кога на времето сметнав сервисна документација за Шевролет Авео. Документацијата опфаќаше информации од лимарија па се до електрика.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1846 на: 21 Април 2022, 17:21:42 pm »
Нема да ти се верува колку се активни гремлините, еден ми се вгнезди во i10 и сосема случајно се откри каде роварел.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1847 на: 21 Април 2022, 17:30:12 pm »
Нема да ти се верува колку се активни гремлините, еден ми се вгнезди во i10 и сосема случајно се откри каде роварел.
Значи на бајачка да ја носиме колава, или да најмам поп да ја окади или оџа да ја чати :).

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 495
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1848 на: 21 Април 2022, 17:34:28 pm »
 Другар има Гец и више едно 2 години му се гаси у вожња уз чиста мира. У Кореа у Ауто Чајка свегде го има носено до сеа никој не најде лекот. Смени не знам шо сензор сеа и чека сензор на радилица шо пак чисто сумњаа дека е тоа решење.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1849 на: 21 Април 2022, 17:35:48 pm »
Штом си толку многу поткован со знаење и искуство, подобро земи сам најди го потрошувачот оти се видело од мајсториве. Штом не можат одма да го најдат проблемот, се откажуваат или ќе те натераат да замениш делови непотребно.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1850 на: 21 Април 2022, 17:45:09 pm »
И еден другар вака се молзеше еден месец по механичари/електричари, на крајот сам си го реши проблемот за 5 пари. Плус anti theft заштита :D

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1851 на: 21 Април 2022, 17:51:35 pm »
Кхм кхм..😁


Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1852 на: 21 Април 2022, 17:52:00 pm »
Нема да ти се верува колку се активни гремлините, еден ми се вгнезди во i10 и сосема случајно се откри каде роварел.
Значи на бајачка да ја носиме колава, или да најмам поп да ја окади или оџа да ја чати :).
На дело да се фати гремлинот ;)

Со југото пола година ме дупеше. Ќе му текне и не можеше да завергла, на буткање ќе запали, ќе отидам до сервис, и таму ќе си вергла нормално и ништо не можеше да се открие, односно се си беше во најдобар ред. После извесно време, повторно истото.
Во една прилика застанав со колата да се позафркавам со електричарот (комшија) и пошто се замуабетивме ја изгасив. По 10тина минути да заверглам, не сака, го фативме на дело, среќа.

Исто и со i10, 2,5 години ме зафркаваше... на крај сосема случајно мрднале врзоп со кабли, го заменија и еве оттогаш е добро. Во меѓувреме добив продолжена гаранција и бесплатни сервиси од официјалниот сервис.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1853 на: 21 Април 2022, 18:04:53 pm »
Кхм кхм..😁
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk



Чисто за информација гребенот за 100А зафаќа место скоро колку половина акумулатор, било каков помал гребен претставува пожар во најава.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 749
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1854 на: 21 Април 2022, 18:16:24 pm »
KIA kako stojat vo oficijalniot?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Штом си толку многу поткован со знаење и искуство, подобро земи сам најди го потрошувачот оти се видело од мајсториве. Штом не можат одма да го најдат проблемот, се откажуваат или ќе те натераат да замениш делови непотребно.
Го послушав твојот совет и го најдов дефектот. Ми требаа вкупно 4 саати и тоа 2 саати потрошив на интернет барајќи информации околу конкретниот проблем и уште два саати на лоцирање на дефектот на самата кола. Да биде иронијата поголема дури не ми ни требаше некоја посебна документација. Како што реков и претходно, информации има колку сакаш ама за жал мајсториве се тотално неписмени, знаат 3 финти и ако тие не поминат тогаш решението е дај друга кола.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Па кажи кој бил дефектот.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Па кажи кој бил дефектот.
Дај 100 евра и ќе ти кажам. Тебе мајсторите за бадијала ти кажуваат што е дефектот? Знаењето кошта.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8145
  • Малерозен дрводарец
Па кажи кој бил дефектот.
Дај 100 евра и ќе ти кажам. Тебе мајсторите за бадијала ти кажуваат што е дефектот? Знаењето кошта.

Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Па кажи кој бил дефектот.
Дај 100 евра и ќе ти кажам. Тебе мајсторите за бадијала ти кажуваат што е дефектот? Знаењето кошта.

Дајте ми администраторска привилегија на 5мин, да го банирам "колегава"...