Автор Тема: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум  (Прочитано 29664 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6985
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #135 на: 24 Октомври 2023, 15:27:35 pm »
Лесна мислам дека имаа понуда

Отсутен supernal

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #136 на: 25 Октомври 2023, 00:40:33 am »
Мислев на конкретни модели на прозори. Во Лесна моментално од Velux ја имаат само standard серијата со двојно стакло, а за standard+ можело да се чека и 3 месеци, време кое го немам. Истите прозори ги има и во Mega, со тоа што не сум се јавил дали ја имаат на залиха оваа подобрата серија. Моментот тука е што standard серијата ја има и во Baucentar и прозорите се доста поефтини (7500 ден.), пишува дека се на попуст а колку е веродостојно тоа инфо, не знам. Сакам да земам што е можно подобар.

Гледам и некој од Tondach, поточно EnergyPlus, но моментално најдобро понудено од технички спецификации имам OptiLight TLP U4 PVC, обложен со алуминиум, тројно стакло.

Ако има некој искуство околу ова, нека сподели :)

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 593
  • Сузуки Витариче
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #137 на: 25 Октомври 2023, 06:47:33 am »
Мислев на конкретни модели на прозори. Во Лесна моментално од Velux ја имаат само standard серијата со двојно стакло, а за standard+ можело да се чека и 3 месеци, време кое го немам. Истите прозори ги има и во Mega, со тоа што не сум се јавил дали ја имаат на залиха оваа подобрата серија. Моментот тука е што standard серијата ја има и во Baucentar и прозорите се доста поефтини (7500 ден.), пишува дека се на попуст а колку е веродостојно тоа инфо, не знам. Сакам да земам што е можно подобар.

Гледам и некој од Tondach, поточно EnergyPlus, но моментално најдобро понудено од технички спецификации имам OptiLight TLP U4 PVC, обложен со алуминиум, тројно стакло.

Ако има некој искуство околу ова, нека сподели :)

Кај прозорите 30% ти е модел/профил и 70% местењето.
Фокусирај се повеќе на тоа кој и како ќе ги намести.
Потпис.

Отсутен supernal

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #138 на: 25 Октомври 2023, 09:58:18 am »
Кај прозорите 30% ти е модел/профил и 70% местењето.
Фокусирај се повеќе на тоа кој и како ќе ги намести.

Јасно, затоа прашав и за монтажа.

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 298
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #139 на: 25 Октомври 2023, 21:17:41 pm »
^Се распрашав за во Мега, од тоа набрзинка што ми кажаа би требало да имаш 10 години гаранција на прозорот и има шанси сите модели да не се објавени на сајтот а и поголем дел се наоѓаат во Куманово, и за монтажа имаат одредени луѓе со кои соработуваат и ги препорачуваат има шанси монтажата да е поврзана со гаранцијата. Најубаво тркни во салон па ке си видиш комплетна понуда и услови што ги нудат, ако ти треба некои подетални информации слободно пиши ми пп.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Столарија ПВЦ/ДРВЕНА?Алуминиум
« Одговори #140 на: 02 Ноември 2023, 23:05:20 pm »
Има во Скопје некој што се занимава со поправка/производство на најобични прозори со железни рамки како од пред 40 години?

Не, не се заебавам.