Автор Тема: VW Golf 1.2 TSI 85KS  (Прочитано 18696 пати)

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #45 на: 08 Март 2011, 12:55:43 pm »
ефтино го ценат =)

marjanot, нема фамилија, нема деца сега а и у блиска иднина.. =) гепек не ми треба голем (у полото ми е доволен), комоцијата е за нијанса боља у голфот. евентуално се осеќам подеднакво и у двете. хехе

у принцип полото ми одговара у све повеќе, освен што голфот си е голф. =)

џулиета - у некој друг живот можеби...

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #46 на: 18 Март 2011, 17:13:46 pm »
Што се добива а што се губи со ремап на овој мотор? Колку време откако ќе излезе од салон мислите дека би било ОК тоа да се направи (if ever).

Од човек инжинер, на кого му верувам кога станува збор за коли добив инфо дека овој мотор и моторот кај поло 1.2 тси се истите мотори, програмирани различно. У стилу - ќе може ли овој мотор да стане како тој на полото? =) 105 кс, 175 Nm and whatnot..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54780
  • Махер
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #47 на: 18 Март 2011, 17:25:04 pm »
Што се добива а што се губи со ремап на овој мотор? Колку време откако ќе излезе од салон мислите дека би било ОК тоа да се направи (if ever).

Од човек инжинер, на кого му верувам кога станува збор за коли добив инфо дека овој мотор и моторот кај поло 1.2 тси се истите мотори, програмирани различно. У стилу - ќе може ли овој мотор да стане како тој на полото? =) 105 кс, 175 Nm and whatnot..
1.2 105TSi се бутка до 120-130кс... Незнам за 85ката. Како и да е доста нови мотори се и не би рекол да се брза за ремап. За ремап се знае 1.9 ТДи.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54780
  • Махер
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #48 на: 23 Март 2011, 13:30:14 pm »
Што направи, друже?

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #49 на: 23 Март 2011, 21:52:13 pm »
она што требаше уште одамна да го направам друже  ;)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10889
  • 430i
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #50 на: 23 Март 2011, 21:57:05 pm »
Ајде фали се де :)

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #51 на: 23 Март 2011, 22:21:18 pm »
нека се роди петко, иам топ kangol качкет купено за него! =)

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #52 на: 14 Февруари 2012, 10:39:46 am »
Здраво другари =)

Инспириран од една тема на член кој е на истите слатки маки како и јас пред година дена, сакав да пишам збор-два за моето слатко Поло 1.2 тси. =)
Гледам дека за перформансите не мора воопшто да зборувам и дека тоа е горе-долу апсолвирана тема. Меѓузабрзувањата во град се уживање, стартна е и префинета, никад не се осеќа напрегање. На отворен пат со 5 патници и багаж, не губи ни дел од темпераментот, ни по угорници ни по свиоци. Сето тоа за доста прифатливи 6-7.5 литри на 100, во зависност од моето расположение. хехе Моторот и колата are a match made in heaven. Тука накратко да им се заблагодарам на сите што ми помогнаа во изборот. ;)

Веќе имам поминато 11к, ставив и зимски гуми, го направив првиот сервис... Проблем посериозен сум немал. Единствен проблем што го приметив некаде во Септември, беше некое чудно механичко тропкање што го слушав само во лер, а доаѓаше од некаде предниот десен дел. Таа и инаку си има специфичен звук кога работи ама ова беше нешто плус, за нијанса погласно. Нормално се јавив во сервис, отидов, ја оставив колата.. беа фини и ми дадоа голфче као замена за тој ден, се вратив попладнето и проблемот беше решен. Од муабетот со човекот кој е одговорен за aftersales во Порше, дознав дека тој проблем го имале детектирано претходно во тси мотори на еден голф и едно широко. Во детали ми објасни што точно се случувало и од каде доаѓал, меѓутоа искрено не се сеќавам на тој дел од муабетот.. Да не тропам глупости, проблемот го решија и оттогаш не се појавил пак. Доколку има било пто друго и дополнително, секако дека ќе пишам пак...

П.С. Јас се извинувам доколку на погрешна тема го постирав ова, меѓутоа не најдов тема за поло, а темата каде се дискутираше за него е заклучена.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54780
  • Махер
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #53 на: 14 Февруари 2012, 10:50:56 am »
Одамна не си се појавил на форум. Многу ми е драго што го направи вистинскиот избор уште тогаш, и што сега си презадоволен од возилото. Навистина и јас сметам дека се „match made in heaven.“ :)

Само твојот е со 105кс, ако не се лажам, а не со 85?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #54 на: 14 Февруари 2012, 10:52:54 am »
Отвори тема во Возила на членови и претстави си го полото со слики и впечатоци ;)

Драго ми е дека си задоволен од изборот.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10889
  • 430i
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #55 на: 14 Февруари 2012, 11:39:10 am »
Тие што не пробале ТСИ многу често го потценуваат и занемаруваат моторот и она Т напред ;)
Комшија на паркинг кога ми честиташе: Ооо ај честито, браво, 2.0 ти е така. Ја: не бе 1.4. Он: Еее шо така, па старата појака ти беше. Јебига криза му викам, и да објаснувам џабе ;D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #56 на: 14 Февруари 2012, 15:21:52 pm »
roki a be i mene me bunite 1.2 moze da e 60.75 i 80 ks max 85
tsi e so turbo i ide od 105ce .....
ne e 85 be ili ne e tsi gresna e lepenkata na gepeg  ;D ;D ;D ;D

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #57 на: 14 Февруари 2012, 16:14:31 pm »
Да Deni, токму така - се работи за Поло 1.2 тси 105.
Што да кажам, муабетите од типот Ибица, Свифт или Фиеста ме вратија тука. Се работи за филинг ваљда, мене филингот у ибицата, фиестата и полото (сите 3 подеднакво сериозно ми беа кандидати) ми беше различен секој пат. Во полото убедливо најдобар.

Како што реков не најдов тема за новото поло, па си ја искористив оваа моја стара =) Се извинувам на забуните.


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20574
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #58 на: 14 Февруари 2012, 16:14:54 pm »
Абе има 1.2 TSI со 85 КС... И во Ауди А1 го тураат тој... А го има и во Поло, и во Голф. По мое мислење, слабичок е моторот за во Голф, арно ама, во Полото или А1, многу убаво си паше :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54780
  • Махер
Одг: VW Golf 1.2 TSI 85KS
« Одговори #59 на: 14 Февруари 2012, 16:17:16 pm »
Но дали го има во Поло велештрумф... Прашање е сега. :)