Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1097003 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8325 на: 17 Декември 2015, 17:49:09 pm »
Јас убаво ти објаснив за разлика од глупостиве што се напишани. Ќе ти дадам за пример некоја игра што оди 30 фпс (а повеќето не одат 30 и не одат со константни фрејмови)
60/30=2
100/30=3.33
120/30=4
144/30=4.8
Волку пати ќе ја обнови сликата мониторот зависно од колку рефреш рејт имаш. Со оглед на тоа дека ниедна игра, а ни видео не се статични слики туку динамични, оваа разлика ќе ја приметиш при секоја промена на сцената што ја гледаш. Овој ефект е уште толку приметлив поради тоа што игрите имаат променливи фпс. Дополнително постои различен sweet spot за колку фпс изгледаат добро на 120 и 144 хз за разлика од монитор со 60хз на кој што најдобро изгледаат само 60 фпс и се под тоа е драстично приметливо колку е лошо за игри.

24, 36, 48, 72 за 144hz
24, 30, 40, 60 and 120 за 120hz

Разлика прави и самиот монитор колку пати менува слика во секунда т.е.:
144хз на 6,9мс
120хз на 8,3мс
100хз на 10мс
60хз на 16,6мс
« Последно менување: 17 Декември 2015, 17:59:28 pm DarthJe5us »

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 376
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8326 на: 17 Декември 2015, 18:47:03 pm »
Ми треба нов тонер за HP 1212 печатар кој што ќе се користи ептен ретко (на годишно ниво 100-150 страни максимум, најчесто фактури). Е сега гледам во Анхоч имаат две опции, оригинал тонер (4000ки) или Sprint/Sunglory 700 денари. Дали некој го има пробано второво и дали знае отприлика колку страни може да ваѓа за тие пари и дали воопшто е квалитетно? За толку ретка употреба не ми се даваат 4000 :)
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8327 на: 17 Декември 2015, 19:08:55 pm »

Јас убаво ти објаснив за разлика од глупостиве што се напишани. Ќе ти дадам за пример некоја игра што оди 30 фпс (а повеќето не одат 30 и не одат со константни фрејмови)
60/30=2
100/30=3.33
120/30=4
144/30=4.8
Волку пати ќе ја обнови сликата мониторот зависно од колку рефреш рејт имаш. Со оглед на тоа дека ниедна игра, а ни видео не се статични слики туку динамични, оваа разлика ќе ја приметиш при секоја промена на сцената што ја гледаш. Овој ефект е уште толку приметлив поради тоа што игрите имаат променливи фпс. Дополнително постои различен sweet spot за колку фпс изгледаат добро на 120 и 144 хз за разлика од монитор со 60хз на кој што најдобро изгледаат само 60 фпс и се под тоа е драстично приметливо колку е лошо за игри.

24, 36, 48, 72 за 144hz
24, 30, 40, 60 and 120 за 120hz

Разлика прави и самиот монитор колку пати менува слика во секунда т.е.:
144хз на 6,9мс
120хз на 8,3мс
100хз на 10мс
60хз на 16,6мс

А значи не било тешко да се објасни како што треба, само било поинтересно да се јаде гомна и да се "свашта"-ри, така?

Џонтра прашува за разлика помеѓу 144 и 100хз, ти ми "објасни" да погледнам телевизори со 50хз... Зашто? -Веројатно ни ти не знаеш.

И после твоето соодветно објаснување (кое мене лично не ми е потребно, меѓутим на некој ќе му се најде), јас останувам на ставот дека е за курчење, поради тоа што се сведува на како ќе ти изгледаат игрите, а не колку ќе ти биде реално потребно за работа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8328 на: 17 Декември 2015, 19:25:46 pm »

Џонтра прашува за разлика помеѓу 144 и 100хз, ти ми "објасни" да погледнам телевизори со 50хз... Зашто? -Веројатно ни ти не знаеш.


Не битно, истиот ефект е(пошто е поврзано со тоа колку пати во секунда ќе ја видиш сликата).

А купувањето на нешто што објективно е подобро од тоа што го имаш, поради тоа што сакаш кејфот да си го направиш е курчење. Тогаш и форумов е цел за курчење, пошто истата цел ја има. Ќе ја искористам истава твоја логика за твојата омилена дискусија, ајфонот е побрз ама се купува за курчење, за разлика од било кој андроид флегшип. Ако мислиш дека е само за игри ти кажав на кои места можеш да ја видиш разликата.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8329 на: 18 Декември 2015, 00:11:18 am »
Ако немаш реална потреба и фрлаш пари за да си праиш кејф со игри, да, курчење е.

Далеку од тоа дека ми е омилена дискусија за дали ајфон е подобар од андроид флегшип или не. Таму нема дискусија дека ајфонот е подобар (за мене).

Ако не станува збор само за игри (пошо очигледно дека сигурно не е за работа), тогаш не знам зошто прашањето беше поставено за достапност на монитори, а не телевизори.

Ми треба нов тонер за HP 1212 печатар кој што ќе се користи ептен ретко (на годишно ниво 100-150 страни максимум, најчесто фактури). Е сега гледам во Анхоч имаат две опции, оригинал тонер (4000ки) или Sprint/Sunglory 700 денари. Дали некој го има пробано второво и дали знае отприлика колку страни може да ваѓа за тие пари и дали воопшто е квалитетно? За толку ретка употреба не ми се даваат 4000 :)

Јас имам земено од евтините за НР1018, и сеа за сеа си брка работа (веќе околу пола година).
« Последно менување: 18 Декември 2015, 00:38:15 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8330 на: 18 Декември 2015, 01:09:07 am »
Разлика ќе има секаде кај што има слики што се поместуваат. Дури и скролањето на веб страни ќе изгледа подобро. А потребата од поголем рефреш рејт доаѓа од неусогласеноста на фрејмовите со рефреш рејтот, така да може да се случи да испуштиш пола фрејм или било кој дел од фрејм поради неусогласеност на тие две работи. В-синк го средува тоа но е срање. G sync и freesync се нови технологии кои го прават синхронизирањето скоро неприметно. Но за тоа им требаат големи рефреш рејтови.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8331 на: 18 Декември 2015, 07:48:39 am »
Ми треба нов тонер за HP 1212 печатар кој што ќе се користи ептен ретко (на годишно ниво 100-150 страни максимум, најчесто фактури). Е сега гледам во Анхоч имаат две опции, оригинал тонер (4000ки) или Sprint/Sunglory 700 денари. Дали некој го има пробано второво и дали знае отприлика колку страни може да ваѓа за тие пари и дали воопшто е квалитетно? За толку ретка употреба не ми се даваат 4000 :)
Со тој од 700-ки, сигурно ќе извадиш 150 страни, ако не и 1000, и обично ако го бива од прво, ќе трае дури не се потроши тонерот,
а тој од HP дека ќе извадиш 6 пати повеќе страни или дека ќе има огромна разлика во квалитет, тоа тешко... :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8332 на: 18 Декември 2015, 11:33:01 am »
Разлика ќе има секаде кај што има слики што се поместуваат. Дури и скролањето на веб страни ќе изгледа подобро. А потребата од поголем рефреш рејт доаѓа од неусогласеноста на фрејмовите со рефреш рејтот, така да може да се случи да испуштиш пола фрејм или било кој дел од фрејм поради неусогласеност на тие две работи. В-синк го средува тоа но е срање. G sync и freesync се нови технологии кои го прават синхронизирањето скоро неприметно. Но за тоа им требаат големи рефреш рејтови.

А значи можело да се дискутира како што треба, без изигравање курназ Атанас а? Добро е, бележиме напредок.

Мувинг он, дали мислиш дека навистина можеш да приметиш пола фрејм што е out-of-sync, при фпс > 60?
Јас мислам дека окото не може да го регистрира или мозокот да го испроцесира тој недостаток. Може да сум грешка, наравно...

Успут, што е разлика помеѓу V-Sync и G-Sync/freesync?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8333 на: 18 Декември 2015, 11:57:57 am »
Разлика ќе има секаде кај што има слики што се поместуваат. Дури и скролањето на веб страни ќе изгледа подобро. А потребата од поголем рефреш рејт доаѓа од неусогласеноста на фрејмовите со рефреш рејтот, така да може да се случи да испуштиш пола фрејм или било кој дел од фрејм поради неусогласеност на тие две работи. В-синк го средува тоа но е срање. G sync и freesync се нови технологии кои го прават синхронизирањето скоро неприметно. Но за тоа им требаат големи рефреш рејтови.

А значи можело да се дискутира како што треба, без изигравање курназ Атанас а? Добро е, бележиме напредок.

Мувинг он, дали мислиш дека навистина можеш да приметиш пола фрејм што е out-of-sync, при фпс > 60?
Јас мислам дека окото не може да го регистрира или мозокот да го испроцесира тој недостаток. Може да сум грешка, наравно...

Успут, што е разлика помеѓу V-Sync и G-Sync/freesync?


Ова е човечката перцепција во бројки:

Eye saccades без посебно тренирање се движат од 100-200 милисекунди.
Самото време на перцепција ти е околу 100 милисекунди.
Времето за преработка на тоа што перцепираш ти е 70 милисекунди.
Времето за да си го активираш моторниот систем ти е исто 70 милисекунди.
Или се на куп, околу 250 милисекунди (give or take).

Најчесто се задоволуваат со 10-12 фрејмови по секунда. Сѐ над тоа е курчење, според the cognitive sciences.   ;)


Ајде сега пресметајте ја разликата во човечкото око со рифреш рејт 100 MHz или 144 MHz. Кој екран колку пати ќе се рефрешира, и дали тоа е визуелно забележливо, или е само self-fulfilling prophecy демек колку повеќе толку подобро.  ;)

А за овие Sync-овите, најесто се потребни кога графичкиот хардвер генерира фрејмови побрзо, отколку што мониторот може да ги прикаже. Ама тоа, едвај ли се случува во гледање филмови. :-)


 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8334 на: 18 Декември 2015, 14:09:09 pm »
Разлика ќе има секаде кај што има слики што се поместуваат. Дури и скролањето на веб страни ќе изгледа подобро. А потребата од поголем рефреш рејт доаѓа од неусогласеноста на фрејмовите со рефреш рејтот, така да може да се случи да испуштиш пола фрејм или било кој дел од фрејм поради неусогласеност на тие две работи. В-синк го средува тоа но е срање. G sync и freesync се нови технологии кои го прават синхронизирањето скоро неприметно. Но за тоа им требаат големи рефреш рејтови.

А значи можело да се дискутира како што треба, без изигравање курназ Атанас а? Добро е, бележиме напредок.

Мувинг он, дали мислиш дека навистина можеш да приметиш пола фрејм што е out-of-sync, при фпс > 60?
Јас мислам дека окото не може да го регистрира или мозокот да го испроцесира тој недостаток. Може да сум грешка, наравно...

Успут, што е разлика помеѓу V-Sync и G-Sync/freesync?


V sync не е ефикасен(но го прави тоа за кое што е наменет), кој само временски ги поместува сите фрејмови да одговараат на истиот рефреш рејт, но само до рефреш рејтот на мониторот. Ова кога се прави се додава многу каснење на инпутот, понекогаш и до 1-2 секунди каснење во однос на тоа што си го внесол. Г синк и фрисинк е понапреден систем кој го прави тоа побрзо и понеприметно, и најбитно не додава никакво каснење.


Луки прочитај нешто поново. Тоа ти што го збориш е студија од 2001ва. Исто така имаш утнато со фреквенциите, во херци се, не мегахерци.

Your brain really IS faster than you think: It takes just 13 milliseconds to see an image, scientists discover

https://goo.gl/GYw1iP

Цитат
Eye saccades
небитно за колку реагираат, на фиксно растојание гледаш.

Цитат
Времето за преработка на тоа што перцепираш ти е 70 милисекунди.

докажано грешно со тоа што времето за кое што можеш да видиш слика е 13мс.

Цитат
Времето за да си го активираш моторниот систем ти е исто 70 милисекунди.

небитно пошто не гледаш со моторниот систем

Цитат
Најчесто се задоволуваат со 10-12 фрејмови по секунда. Сѐ над тоа е курчење, според the cognitive sciences.  
што сакаш да кажеш со ова?

Цитат
А за овие Sync-овите, најесто се потребни кога графичкиот хардвер генерира фрејмови побрзо, отколку што мониторот може да ги прикаже.
небитно дали побрзо или поспоро, било кое отстапување е приметно со screen tearing.

Овие тестови се за слики кои претходно не ги гледале луѓето па им биле покажани на одредено време. Кај континуално гледање можно е да има други времиња на гледање на промени.

Г синк/фрисинк мониторите се многу поскапи од обичен 144хз монитор.
« Последно менување: 18 Декември 2015, 14:26:23 pm DarthJe5us »

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8335 на: 18 Декември 2015, 15:41:24 pm »
Ај малку помош,бидејќи од членот AUUU не напраивме ништо со процесорот i3 2310M,го порачав онај битолскиот од реклама5+2гб рам 1333гхз,значи рамот е ок 2гб за 500 го платив,процесорот 2310М за 800 денара,арно ама со процесорот несака да се уклучи лаптопот,го вратив мојот процесор си работи ок,и рамот си е ок 2гб,колку шо гледав матичната е компатибилна со процесорот,следуват слики




Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8336 на: 18 Декември 2015, 17:35:50 pm »
....

Да, за херците сум згрешил. Признавам.

Проблемот е што не сум го читал, а сум го експериментирал. Со живи луѓе. Во неконтролирана средина. Јас ти кажувам што се случува кога човекот всушност врши некаква интеракција со некаков интерфејс, рендериран на некаков монитор. Линкот го постирав ако некој го интересира што се тоа eye saccades.  

Цитатите се од твојот линк, и не, не пробувам да ги извртам работите, туку пробувам да објаснам што всушност значат резултатите, затоа што очигледно и самиот новинар кој го пишувал текстот не разбрал за што станува збор.

Цитат
This rapid-fire processing may help direct the eyes, which shift their gaze three times per second, to their next target, Professor Potter explained in the study, published in the journal Attention, Perception, and Psychophysics.

Ако направиш крос-референца кон 200-милисекунди со saccades, ќе видиш дека всушност и тука не отстапуваат од eye saccades бројките кои ги постирав и јас. Во истражувањата, особено за eye saccades и нема што да се погреши, затоа што самото око и неговите движења се дефинирани од моторните карактеристики на самата мускулатура во очите, и контролата која доаѓа од самиот мозок. Едноставно има физички ограничувања. Зошто не напишале во самиот напис како експериментирале (Дали сликите се покажувани директно, без да има движење на очите, или со мали девијации за да се земе во предвид задоцнувањето кога очите се фокусираат).

Одиме понатаму за 13те милисекунди:

За препознавање и процесирање што всушност е прикажано и во самиот напис е напишано дека треба повеќе време. Едно објаснување може да биде, фактот што мозокот почнува да разбира во моментот кога пристигаат информациите до него (Real-time processing). Тоа всушност се случува кога читаш текст. Ги препознаваш формите на буквите + формата на зборот, па се фокусираш на следниот збор, и на следниот, итн. во континуирана низа.

Цитат
The study suggests that while the images are seen for only 13 milliseconds before the next image appears, part of the brain continues to process those images for longer than that.

Ако погледнеш истражувања за човечкиот лимит на прочитани зборови во минута, доаѓаш до бројката 650-670 збора во минута (Макс 13 знаци по saccade, кое му доаѓа по 20 милисекунди по буква, кое се совпаѓа горе долу со резултатот од студијата од твојот линк, за препознавање и процесирање форма).  

Да речеме, во истиот експеримент, да ги внесеме и другите променливи, кои ќе ги мериме, какви ќе бидат резултатите? Т.е. Не само да препознаваат форми, туку да ја разберат и да кликнат на копче ако и само ако позитивно разбрале што има сликата. Понатаму, ако вметнеме и mouse pointer во приказната, ќе биде уште позабавно.
Гејмингот не е гледање и идентифицирање една слика во која седиш мирно и не правиш ништо друго освен концентрација на неа. Гејмингот е активна интеракција на сензорниот, процесирачкиот и моторниот систем на еден човек со континуиран проток на поврзани слики.


Цитат
што сакаш да кажеш со ова?
Што сакам да кажам. Дека 13 ФПС се доволни за да се гледа флуидно една слика. Кај нормален човек. Дали тоа е прифатливо и изгледа добро е друга работа.

Накратко, нештата што ги напишав во претходниот пост и овој, се физичките граници на човековата когниција. Тоа не го менува фактот дека треба квалитетни монитори со добар refresh rate. Едноставно е overkill кога ја погледнеш другата страна (човекот) и неговите ограничувања.

пс. Ако навистина те интересира, ќе ти дизајнирам експеримент и мери. Се што ти треба е некој да ти го мери времето, ти со лист хартија и пенкалце да чкрбаш. Само немој да бидеш разочаран од резултатите, кои ќе покажат колку си само средностатистички. Затоа што, кај мене точно тоа покажаа, дури и малце на позитивната страна од стандардната девијација.  ;)


Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8337 на: 18 Декември 2015, 20:19:36 pm »
Значи ако јас на драјверот му дадам да го лимитира refresh rate на картицата на 60hz, како што е најчесто и брка сосем океј работа (башка штеди струја за да не рендерира картицата повеќе од 60 слики во секунда), зошто ми е екран со 100хз па и со 144хз?
И која е таа картица или SLI/Crossfire setup што ќе извади толку многу фрејмови за во 100 фрејма во секунда да не утнеш ниеден?

Малце сум назад со податоциве откако се уозбилив, ама ме интересира.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8338 на: 18 Декември 2015, 20:24:35 pm »
Евидентна е разликата меѓу 15 и 60 фрејма во секунда.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #8339 на: 18 Декември 2015, 20:54:38 pm »
Драч зелено на црна основа + рендериран елемент во движење + имаш други два кои се премногу мазни (повисок FPS). За да биде повеќе од очигледна разликата.


Истото сценарио во вистински живот
 
.
Не е дека не се приметува, ама пусто око соколово, и не е толку соколово.  :D :D

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.