Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 939427 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2895 на: 19 Јуни 2019, 21:49:13 pm »
Не е проблем што е Алфа туку што не трпеше плин.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2896 на: 20 Јуни 2019, 05:52:59 am »
Има у бг 159тби за 4000еур одма мењаш мотор и решен е проблемот


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3497
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2897 на: 20 Јуни 2019, 06:15:20 am »
@марјан

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2898 на: 20 Јуни 2019, 11:07:31 am »
@МАРЈАН
Те у Велес ти е :)


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2899 на: 20 Јуни 2019, 14:07:11 pm »
Синоќа се јавувам на една од велес за 207 неувезена вика ами ајде идниов период ќе се видиме, ало жено одма ми треба... ѕвонам на друг за фиеста, дојди да ја видам ако е за мене, ок ќе дојдам, ми ѕвони, абе клучот не знам кај ми е.... се изнервирав сабајле алармот навиен у 3:30 у 5:55 бурек у паланка у 11:30 си купив фиеста која туку што ја симнаа од камион. 1.4 бенѕин со фабрички плин 2010 титаниум. Слики и фалење после хемиско и полирање.






Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2900 на: 20 Јуни 2019, 14:35:25 pm »
Од Бугарија а?
Со здравје да ја возите.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3203
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2901 на: 20 Јуни 2019, 14:47:26 pm »
Синоќа се јавувам на една од велес за 207 неувезена вика ами ајде идниов период ќе се видиме, ало жено одма ми треба... ѕвонам на друг за фиеста, дојди да ја видам ако е за мене, ок ќе дојдам, ми ѕвони, абе клучот не знам кај ми е.... се изнервирав сабајле алармот навиен у 3:30 у 5:55 бурек у паланка у 11:30 си купив фиеста која туку што ја симнаа од камион. 1.4 бенѕин со фабрички плин 2010 титаниум. Слики и фалење после хемиско и полирање.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Со здравје да си ја возиш. Јас ја имам истата без плин и е одлична.

Жена ми ја вози, и несака да ја смени со Фиат 500. Фијатот го возам јас како педер низ Скопје, а жена ми ја вози фиестата. Ете до толку е добра.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2902 на: 20 Јуни 2019, 15:37:14 pm »
Браво за одлучноста!

Некои луѓе 2 дена се натегаат дали да си купат сладолед или не ;D

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2903 на: 20 Јуни 2019, 16:11:08 pm »
Етее количе за возење беспари.. со здравје да се вози ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2904 на: 20 Јуни 2019, 17:18:37 pm »
Допрев до компјутер па да пишам подетално

Како што пишав погоре се е канти по нашиве плацеви, малку двои Авто Милано, ама поскап е и со цените.
Се јавував по мк огласи, нервозен што немам кола, а многу ми треба и секаде се работеше за измамници. Колите огласени со по 1еур не ги ни отворав.
Канти донесени од бугарија, купени најевтините од оглас и прикрпени да му издржат на новиот купец „до прагот“.
Си викам вчера, кога тој некој може да отиде до бг да донесе кола и да ми ќари 500-700еур зошто јас да не отидам бар и да си купам што сакам.
Ноќеска палам колата и прво ќустендил, имаше нешто интересно, ама рано бев и не беа сите отворени. Следно кралство дупница, шетам акам 2-3ч се или е фарбано или ентериер за никаде а цените прилично скапи. Остана уште мал дел не прошетан и кога гледам покрај мене мине фиеста бензин и излегува од плацот, ја пратам со поглед и се враќа кај што стојам за некое време и ја паркира во гаражата кај што перат и прават хемиско.

Здраво колава се продава ли? И си отварам врата ја гледам внатре мршник, имаше навлаки и ги вадат и тоа сунѓерот се рони лом седиштата и подот. внатре гледам по маската нема гребено, седиштата логички од навлаките здрави ко нови ама прилично нечисти.
Да вика се продава ама не е спремна, само што се симна од камион правиме еден круг да видиме дали функционира и ја внесуваме за чистење.
ај викам испери ја надвор и дај стави и таблици да ја пробам
Ја испра си дојде бојата до израз ама и сите ситнурии од секојдневно користење, чепната на браници, удирана од врати на паркинг, а изгледа и некој комшија се имаше потпишано на едната врата.
Седнувам ја возам, оди супер, тропка некој стабилизатор десно ама за таа класа на кола е смешна сума на пари, ја пробав и на бензин се вративме и му викам ја зимам вака како што е, не мора да ја чистиш да и враќаш километри ништо.
Е кога немале оригинал фактура оти треба сега да врати потпишан цмр до продавачот па да му пушти оригинал фактури.
Вика ок е, само дури понеделник ќе може да се стави на таблици, немам документи.
Ок брато, исчистете ја исполирајте не ги чепкај километрите и понеделник ќе дојдам да си ја земам, еве ти 300еур капар.

Не ми е кеиф што е со плин, ама веќе кога го има ќе го користам. Ја земав затоа што видов дека нема чек енџин, не свети ербег гледам дека е безбедна за возење затоа што пред се е за женами, а во неа ќе вози дете. Имаше некои нашминкани, некои и без ербег, цената што ја платив беше малку повисока, ми симна околу 100еур само, ама не жалам затоа што ја видов во каква состојба стигна и ми покажа слики од плацот од каде што е купена и фактура на која што и стои оригиналната километража при продажбата.

Приметив дека за разлика од претходните години малите бензинци добро држат цена.

Од прилика тоа е приказната околу колата, не сум мајстор не се разбирам многу од мотор ама ако откаже нешто сигурно се прави или има половен :) до сега секогаш кола сум купувал без многу мислење и акање по 300 мајстори и не сум се заебал. Ако ја бива арно, ако не за цена која е пониска од сите други секогаш брзо ќе си најде пат до нов купец. Не ја фарбам никаде кај што е изгребана затоа што кратко ќе трае, низ велес и без гаража брзо ќе си добие нови лузни.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2905 на: 20 Јуни 2019, 17:54:03 pm »
Нешто не ти оде пишувањето од ифоно 😁.
И како,се исплати ли увоз од БГ? Мислам поевтино те фати од овие во Мк шо се продават?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2906 на: 20 Јуни 2019, 18:02:57 pm »
Не ме фати поевтино, може и поскапо малку ќе биде од македонскиве на плац. Се мислам да ја ставам на бг, еуро 5 е па во секое време ќе можам да ја ставам на мк. Во оваа држава веќе денар не ми се остава,ете доста им беше царината од бенвето.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2907 на: 20 Јуни 2019, 18:42:37 pm »
Педофил држава јбг,за царината кај нас би требало да те одерат,мислам оти е еуро 5,стариот донесе пред 2 месеца Пежо од Германија еуро 4 платена горе 1900€,овде царина,тув,хомологација,превод вкупно 1000€ го фати.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2908 на: 20 Јуни 2019, 20:14:13 pm »
@MAPJAH  од кој плац ја зема , памтиш име ?
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2909 на: 20 Јуни 2019, 20:32:23 pm »
@MAPJAH  од кој плац ја зема , памтиш име ?
Auto Djena,s.Piperevo Dupnica 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk