Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 594935 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2970 на: 26 Ноември 2019, 12:39:02 pm »
Не е така. Автоматска клима може да работи и со фиксен издув. Зависно од колата.

Ставаш на 22ц и колата е стокмена за цело лето, на некаде половина брзина на издув од максимумот. Рецимо. Ако несакаш нагли промени.

А од есен до март немаш клима изгасена е. Ама "автомстскат клима" пак работи. И одржува 22ц во колата пришто сега за греење. И не се препотуваш во колата зимно време зошто прегреала на 25ц внатер. Без компресор сето ова може да го работи.

Едноставно не постои варијанта во која автоматска клима е лоша работа. Ама како сакаш претстави си.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2971 на: 26 Ноември 2019, 12:44:44 pm »
Ајде баш да видиме.

За фиксен издув не сум убеден ради "ураган " моментот за кој пишав и заради тоа не ја користам во лето.
А палењето на компресорот ради греење од есен до март е главна причина заради која не ја користам во зима.

Бујрум на стекче во Белви, види сам, па подеси ја .
Стекче добијаш и да сум во право..... само земи апарат.

;D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2972 на: 26 Ноември 2019, 12:46:30 pm »
Има чепкање и на автоматската, сакаш фанот појако, послабо, сакаш еден степен поладно, потопло. Па каде да дува, итн

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2973 на: 26 Ноември 2019, 12:49:41 pm »
Ако е вака како што вика Дени, јас еднаш ќе ја подесам за се што си пишал и толку ќе му биде и за лето и за зима.
Ама ниту да ми дува ураган во лето за ладење, ниту да ми пали компресор во зима за греење.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2974 на: 26 Ноември 2019, 12:52:06 pm »
Ајде баш да видиме.

За фиксен издув не сум убеден ради "ураган " моментот за кој пишав и заради тоа не ја користам во лето.
А палењето на компресорот ради греење од есен до март е главна причина заради која не ја користам во зима.

Бујрум на стекче во Белви, види сам, па подеси ја .
Стекче добијаш и да сум во право..... само земи апарат.

;D
Не сфаќам што е за подесување, 5 контроли се. Секој по свое си подесува. Не е за стек гагање, поентата е да си ја разбереш работата на својата кола за да си ја нагодиш. Стек само да не е мариниран.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6376
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2975 на: 26 Ноември 2019, 13:00:07 pm »
Уште еден конкретен пример:

Climate control..автоматска клима или што и да е ...гледам животов незамислив ви е без тоа.

Имам во Астрата, ја подесив на 22 степена, демек да не се замарам секој ден.
Залади нели времево, попладне после работа палам кола и гледам компресорот ми работи? ( снегулката свети).ќ

Компресорот.... кој според мене треба да работи само во лето кога јас лично сакам колата да ми е поладна отколку што е.
Зошто побогу би амортизирал компресор од 700 евра при подесена автоматска клима на 22 C, a надвор е поладно?


Компресорот кај автомобили со автоматска клима се гаси самиот некаде на 3-4 степени. Значи испод тоа иако климата е демек уклучена, фактички компресорот не работи.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4958
  • The Spartan General
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2976 на: 26 Ноември 2019, 13:06:50 pm »
Кај мене се пушта сам месечно по еднаш и работи околу половина час (ако температурата е над четири степени) за да го размрда фреонот во есенско-зимските периоди.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2977 на: 26 Ноември 2019, 13:08:39 pm »
Ма дури и пожелно било да работи преку зима...



Пххх...
Ај попладнево со упатство во рака пак, па да видам како е кај мене.

Дени, тешко немариниран стек по нашиве ресторани. ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2978 на: 26 Ноември 2019, 13:15:23 pm »
Јас никогаш не го гасам компресорот, така му се продолжува векот.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2979 на: 26 Ноември 2019, 13:22:42 pm »
Јас платив 700 евра за нов компресор во Калибрата.
Оттогаш пазам како и зошто го користам.

Уште еден конкретен пример:

Climate control..автоматска клима или што и да е ...гледам животов незамислив ви е без тоа.

Имам во Астрата, ја подесив на 22 степена, демек да не се замарам секој ден.
Залади нели времево, попладне после работа палам кола и гледам компресорот ми работи? ( снегулката свети).ќ

Компресорот.... кој според мене треба да работи само во лето кога јас лично сакам колата да ми е поладна отколку што е.
Зошто побогу би амортизирал компресор од 700 евра при подесена автоматска клима на 22 C, a надвор е поладно?


Компресорот кај автомобили со автоматска клима се гаси самиот некаде на 3-4 степени. Значи испод тоа иако климата е демек уклучена, фактички компресорот не работи.



Надвор е сега 13 степени.
Лично не гледам никаква потреба да ми работи компресор, али реков...ќе проверам уште еднаш дали, како , што...
Плус, ми краде коњи. :)
« Последно менување: 26 Ноември 2019, 13:36:04 pm Stratro »

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3571
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2980 на: 26 Ноември 2019, 14:02:51 pm »
„Автоматска клима“ не значи дека климата (односно компресорот) автоматски ќе се пушти, туку дека автоматски ќе ја одржува посакуваната температура. Плус, компресорот може да се користи и за греење, не само за ладење. Надвор е поладно, ти си подесил 22 - компресорот работи за да ја згрее колата.

Сигурен сум - 100% - дека компресорот не се вклучил сам, туку дека ти си го вклучил на овој или оној начин (си го оставил вклучен, си пуштил да дува за одмаглување, нешто такво).

Компресорот не може да ја загрее колата. Тоа само преку парно или ако има колата додатно греење, пример електричен греач кој би го загреал воздухот. Пример кај мене на надворешна температура под мислам 5 степени, се уклучува греачот и веднаш почнува топло да дува.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29243
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2981 на: 26 Ноември 2019, 14:15:01 pm »
Ах, ете, благодарам. Во секој случај, помага да се одмаглат прозорците. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2982 на: 26 Ноември 2019, 14:25:06 pm »
Грее само кај некои електрични возила за да заштеди некој киловат батерија. Кај нормалните мотори нема потреба од тоа бидејќи имаат "вграден" греач од 50-500KW во самата кола.

За секој KW моќност моторот дава најмалку толку KW топлина. Често и двојно. Значи 100KW мотор дава околу 200KW топлина кога испорачува 100KW. Доволно да згрее цела зграда.

Додатен керамички греач ставаат само за првите неколку минути додека да крене моторот над 30ц.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5052
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2983 на: 26 Ноември 2019, 14:29:16 pm »
Заеби котел во визба ко така, ставам 1.9 TDI и бања дома :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6376
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2984 на: 26 Ноември 2019, 14:36:07 pm »
Јас платив 700 евра за нов компресор во Калибрата.
Оттогаш пазам како и зошто го користам.

Уште еден конкретен пример:

Climate control..автоматска клима или што и да е ...гледам животов незамислив ви е без тоа.

Имам во Астрата, ја подесив на 22 степена, демек да не се замарам секој ден.
Залади нели времево, попладне после работа палам кола и гледам компресорот ми работи? ( снегулката свети).ќ

Компресорот.... кој според мене треба да работи само во лето кога јас лично сакам колата да ми е поладна отколку што е.
Зошто побогу би амортизирал компресор од 700 евра при подесена автоматска клима на 22 C, a надвор е поладно?


Компресорот кај автомобили со автоматска клима се гаси самиот некаде на 3-4 степени. Значи испод тоа иако климата е демек уклучена, фактички компресорот не работи.



Надвор е сега 13 степени.
Лично не гледам никаква потреба да ми работи компресор, али реков...ќе проверам уште еднаш дали, како , што...
Плус, ми краде коњи. :)
Јас гледам потреба и на +7 да работи компресорот особено врнежливо време кога многу помага да се одмаглат стаклата и да останат суви. Има причина и зошто викаат дека треба да биде уклучен цело време. А за коњите јас искрено не чувствувам разлика а и да има преку тасета, во град коњите не ми требаат.


Цитат
Running the air conditioner at least once a week for ten minutes will help maintain the unit’s gas pressure, which helps the compressor work the way it’s supposed to work. When running the air conditioner, be sure to turn it up to its coolest setting and highest fan speed.

Also, while it may seem illogical to run the air conditioner during the wintertime, it’s important to keep in mind that your car’s A/C is designed to do more than cool the cabin. Air conditioners primarily remove cabin humidity, which is useful when you need to clear fog from the windshield. An automotive air conditioning system is also designed to remove stuffy and stale air from within the vehicle, dispersing cleaner, more breathable air into the cabin.