Автор Тема: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008  (Прочитано 6237 пати)

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« на: 17 Октомври 2022, 11:02:08 am »
Ми требаше некаква кола, па си купив Opel Astra H GTC, произведена 2008, со мотор Z16XER, 85kW. Планот беше да се купи нешто поново, но со моменталното лудило со цени на пазарот за коли, се решив привремено да купам нешто што ќе брка работа.

Од опрема нема ништо посебно:
Електрични прозори и ретровизори
Магленки
Кожен волан со команди
Централна брава со далечинско
Автоматска клима
Радио CD/MP3/AUX

Купена со 127850km, досега поминати околу 1000km, нема сеуште покажано некои маани, ќе си покаже со време.Подобри слики кога ќе ја измијам . :D

Планови за сега - да се сменат филтри/уље и да се исполираат фарови. И за зимава да се стават челичните 15ки со зимски гуми.  :-X

Можеби ќе се занимавам малку со infotainment делот со оглед на тоа што сеуште ги имам сите делови за него што останаа од Корсата.

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1673
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #1 на: 17 Октомври 2022, 11:20:03 am »
Создравје да се вози убав примерок, со срека и работата во нова земја

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9210
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #2 на: 17 Октомври 2022, 11:26:32 am »
Добар избор си направил. Со здравје да се вози!
Да си ја плиносаш и да ја изнавозиш!

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #3 на: 17 Октомври 2022, 13:09:09 pm »
Хаха, на шашма купена Астрава изгледа сосем солидно.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #4 на: 17 Октомври 2022, 14:30:24 pm »
Џам! ;)

Присутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6925
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #5 на: 17 Октомври 2022, 14:33:12 pm »
Одлично изгледа, со здравје да се вози!
Со Мондеото што бидна?

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #6 на: 17 Октомври 2022, 18:02:31 pm »
Го продадов, се вози низ Скопје

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #7 на: 17 Октомври 2022, 20:18:52 pm »
Колега, честито нека е, и многу успеси во Хрватска.
« Последно менување: 17 Октомври 2022, 22:35:55 pm bear »
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #8 на: 17 Октомври 2022, 21:12:11 pm »
Честитки па да претставиш некое возило од таму каде што работиш ;D

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #9 на: 17 Октомври 2022, 21:18:41 pm »
Kolku zimass akko nee tajna

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2720
 • Шалабајзер
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #10 на: 17 Октомври 2022, 22:40:19 pm »
Koku zimass akko nejetayna


Те поправив…


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #11 на: 18 Октомври 2022, 22:49:28 pm »
Kolku zimass akko nee tajna

Колку за да се купи ваква Астра на старо и нешто ситно за живот.. :D

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #12 на: 24 Октомври 2022, 12:52:47 pm »
Стигнаа деловите:

Филтер уље Hengst
Филтер воздух Febi
Филтер полен Denckermann

Уље Mannol Elite 5W-40 (10Л, да има и за следен сервис) - 35EUR (17.5EUR по туба)
Заврши промоцијата сега е 33,7EUR по туба - https://www.mall.hr/odrzavanje-automobila/mannol-motorno-ulje-elite-5w-40-5l

Вкупно 56EURВо теков на неделава ќе се прави сервис негде


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #13 на: 24 Октомври 2022, 14:44:41 pm »
Абе нека одврзи ќесето Мате купете си понови коли ;D

Супер количето, создравје да се вози. Мене ептен ќеф ми прави оваа генерација на Астра.

Бапни пЉин и шибај. Немаш гајле со тој мотор.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1905
Одг: Opel Astra H GTC 1.6 85kW 2008
« Одговори #14 на: 29 Октомври 2022, 21:50:54 pm »
Благодарам на сите за честитките, да си купите што ви душа сака. GTC моделот ми правеше ќеф уште од 2008 кога родителите купија 5 вратна Astra H, која никогаш не ја наследив.

За плин сеуште не сум одлучен, ако ја чувам колата повеќе од две години се исплати, во спротивно не баш. Вградување плин со атест тука е околу 1000ЕУР.

За евиденција, направен мал сервис на 129217км. Си изнајмив гаража на саат време и си завршив работа на дигалка.

Бидејќи  звучниците на предните врати беа заминати (едниот рикнат, другиот скината мембрана) денес сменети со исти такви како оригиналните, купени за 30ЕУР половни.. Не ми се замараше со барање на after market, бидејќи без да се смени радиото нема баш поента.