Автор Тема: Мерцедес Ц220 цди w204  (Прочитано 14302 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13594
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #30 на: 12 Јули 2021, 11:53:04 am »
Конечно монтирани бандашите,а и сметенети се и плочки Брембо напред и назад.




Шамар на будала

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #31 на: 23 Август 2021, 11:02:25 am »

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6902
  • хаУс мајстор
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #32 на: 23 Август 2021, 12:05:00 pm »
Изгледа е до аголот, ама BMW-во изгледа како шлепер према мечето :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13594
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #33 на: 23 Август 2021, 12:27:15 pm »
Убо BMW-то. Ова е изгледа то што го спомна пред некој ден што се продава 5К? 530D.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #34 на: 23 Август 2021, 14:46:50 pm »
Да до аголот е,ама и поголемо е.
Инаку не е на продажба ама се размислува да се смени за поново нешто.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #35 на: 23 Септември 2021, 19:06:53 pm »
7Ккм досега поминати со колата,се е ок.Денес малку имав време па ја поврзав на компјутер чисто онака да видам шо е како е.
Па извади грешка P200A,а досега нема светнато ни чек енџин ниту има некој знак покажано.
Колку шо видов на нет нешто е околу усисната грана(intake manifold),па незнам дали овие модели имаат мака со лептири и сл.
Е сеа за сега нема никаква мака,па ќе видам како ќе бидам со време слободен да разгледам подетално или па ќе кажи само од себе  ;D
Друга работа шо ја имам забележано е,некогаш јавува вибрации на 2500-3500вртежи.
Кога ќе загрее малку се намалени ама пак ги има,ама не е стално.
Некогаш воопшто ги нема.
Набрзина проверив држачи на мотор и карданот,се е ок.
Останува да проверам подетално. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 633
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #36 на: 24 Септември 2021, 15:46:44 pm »
7Ккм досега поминати со колата,се е ок.Денес малку имав време па ја поврзав на компјутер чисто онака да видам шо е како е.
Па извади грешка P200A,а досега нема светнато ни чек енџин ниту има некој знак покажано.
Колку шо видов на нет нешто е околу усисната грана(intake manifold),па незнам дали овие модели имаат мака со лептири и сл.
Е сеа за сега нема никаква мака,па ќе видам како ќе бидам со време слободен да разгледам подетално или па ќе кажи само од себе  ;D
Друга работа шо ја имам забележано е,некогаш јавува вибрации на 2500-3500вртежи.
Кога ќе загрее малку се намалени ама пак ги има,ама не е стално.
Некогаш воопшто ги нема.
Набрзина проверив држачи на мотор и карданот,се е ок.
Останува да проверам подетално. :)

Aj vaka kako poiskusen "mechkar" da te rasprasham shto softver koristish dali e obichen OBD2 vrzan na blutut so torque aplikacijata na mobilen ili nesto drugo? oti ne mi se davaat 500 evra za ona na mercedes chudono :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #37 на: 24 Септември 2021, 17:14:14 pm »
Во фирмата кај шо работам има сервис за камиони,па на компјутерот за дијагностика има и програма за коли,Делфи.
Не е ништо посебно,ама некогаш знае да брка работа. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #38 на: 24 Септември 2021, 17:43:14 pm »
7Ккм досега поминати со колата,се е ок.Денес малку имав време па ја поврзав на компјутер чисто онака да видам шо е како е.
Па извади грешка P200A,а досега нема светнато ни чек енџин ниту има некој знак покажано.
Колку шо видов на нет нешто е околу усисната грана(intake manifold),па незнам дали овие модели имаат мака со лептири и сл.
Е сеа за сега нема никаква мака,па ќе видам како ќе бидам со време слободен да разгледам подетално или па ќе кажи само од себе  ;D
Друга работа шо ја имам забележано е,некогаш јавува вибрации на 2500-3500вртежи.
Кога ќе загрее малку се намалени ама пак ги има,ама не е стално.
Некогаш воопшто ги нема.
Набрзина проверив држачи на мотор и карданот,се е ок.
Останува да проверам подетално. :)
Вибрации има и при нормално возење или само при поголемо малтретирање?

Јас имав вибрации на 280ката ко твојата, вибрираше само при голем напор, најчесто нагоре по Ѓавато и Плетвар при 180тина. Откако сменив карданска гума вибрациите ги снема или пак се намалија да не се сеќаваат ко претходно. Старата гумица на изглед беше здрава.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #39 на: 24 Септември 2021, 19:43:05 pm »
Кога ги има да и при нормално возење се присутни.Кога ќе имам време и кога каналот ќе го начекам слободен ќе проверам подетално.А можи и со виљушкарот да го кренам утре па да проверам. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #40 на: 13 Декември 2021, 21:32:44 pm »
Во скоро време ќе се оди на промена на бубањ-от(torque conventor или drehmomentwandler како сакате) пошо 90% сум сигурен дека е до него околу вибрациите.
И треба да си набавам една сијалица или две евентуално пошо едната е при крај.
А мислам дека имам и резервна останато од стариот Мерцедес па ако е иста ќе му ја ставам таа.Појма немам дали беше Д1Р или Д1С,кога ќе отворам ќе видам.За едно две недели. 😂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #41 на: 25 Декември 2021, 19:35:12 pm »
Бубањот е пристигнат чека слободно време за промена.
Сијалиците променети двете со Осрам Ксенарк( како и да се )80€ двете.
Денес надвор -2 степени,од дома на отворен пат(на 500м од куќата излегувам на отворен пат) после 25км достигна работна температура и тоа после 5км почнав да го вртам прописно на Спорт моде и до 4500врт...
Се сомневам на термостатот,ама па кпга ќе постигни работна не ја паѓа и си ги уклучува перките.
Како и да е термостатпт ќе биди променет не е ни скап па ќе видиме.
Инаку релација Steinfurt-Eindhoven-Steinfurt поминати 466км потрошено 3/4 резервоар.
Просечна брзина мидлам дека е околу 100ка,а по борд излезе 7.5л,ама утре ке дополнам пошо малку ми е сумливо,мислам дека реално е повеќе.
Слика немам од моменталната,ама утре ќе видам откако е ресетирана је сликам и ке ја ставам.
Возено,по Б54 100ка толку е дозволено,по А31 220 неограничено,по А40 150 и низ Холандија 100ка оти имам доста писма од таму. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #42 на: 27 Декември 2021, 01:19:28 am »
Пошо испозамарав со астрата дека споро крева температура баш обрнав внимание за колку загрева w204 ката. На надворешна - 4 и требаа 10км. Штом замине 40 веќе има парно. До 60 и требаат 3.5 до 4км после поспоро загрева до работна температура.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #43 на: 18 Април 2022, 18:40:30 pm »

Одамна немам пишано,па да освежам темата со една слика.
Досега поминати 11Ккм и 1г во моја сопственост.
После празникот планирам мал сервис и конечно да го сменам и бубањот на менувачот и да ги решам вибрациите со тоа,пошо страшно ме нервира.
Друго во план немам сега за сега освен шо сакам да го сменам за  нешто турбо бензин ама шо ќе биди и кога ќе биди незнам. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14068
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мерцедес Ц220 цди w204
« Одговори #44 на: 12 Јуни 2022, 20:36:39 pm »

Конечно му дојде ден да се кандисам да го променам бубањот на менувачот...
И да ви кажам право пишман се прам шо почнав 😂😂😂,шо убав ден беше за скара и пиво...
Сеа утре да го монтирам и да видам дали проблемот ќе исчезни или ќе биди исто или полошо...  ;D
Ах да,поминати 12500км од минатиот сервис,така да земено и моторно масло ќе се менува и тоа...
Предходното беше Ликви Моли,сега зедов Мобил.
Ликви Молито добро се покажа,за овие изминати км 70% со над 160 бишто нема потрошено.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D