Автор Тема: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008  (Прочитано 15713 пати)

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #15 на: 06 Март 2021, 10:50:40 am »
Убава создравје да се вози, ја порба ли пералната до бензискава со жетони е како што знам?
Фала ти :D Не, ја немам пробано бидејки живеам во куќа и си ги перам колите, имам вап :)

Супер ауто , баш гледав денес една сива за женами.. добри се ок мотор за низ град... со здравје да се вози
Фала ти :) Моторот за низ град е супер, за на отворено за нормална возња е доволен, за нешто поагресивно возење јок :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1634
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #16 на: 06 Март 2021, 20:23:30 pm »
Убава создравје да се вози, ја порба ли пералната до бензискава со жетони е како што знам?
Фала ти :D Не, ја немам пробано бидејки живеам во куќа и си ги перам колите, имам вап :)


Епа добро е мислев тука живееш во зградава дека пар пати ја гледам паркирана и денеска мислам беше тука убава е во живо

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #17 на: 18 Март 2021, 10:11:06 am »
Update на темата. Направен резервен клуч, меѓутоа за жал можам да палам само со него. Далечинското не успеаа да го програмираат никаде. Иако е иста фреквенција со фабричкото бидејки е со 3 копчиња користело различен чип и неможе да се програмира :(





И купени нови летни гуми. 205 55 R16 91H Kleber Dynaxer HP4, цена 2900 денари една. Произведени 48 недела 2020 година. Имам поминато околу 300 км со нив така да сеуште неможам да дадам подетални импресии околу нив.





Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #18 на: 18 Март 2021, 10:22:09 am »
А можеш ли да ја отклучиш бравата со клучот? Претпоставувам да, што би значело дека имаш клуч кој не можеш да го користиш за отклучување и заклучување со даљинското. :D
Се друго ти е во функција.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #19 на: 18 Март 2021, 10:25:29 am »
Kade go praveshe rezervniot?

Jas slicen problem imav so ibiza klucarot od Vero taftalidze mi go oprai, i nesakashe ni oari da mi zeme

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #20 на: 18 Март 2021, 11:07:38 am »
А можеш ли да ја отклучиш бравата со клучот? Претпоставувам да, што би значело дека имаш клуч кој не можеш да го користиш за отклучување и заклучување со даљинското. :D
Се друго ти е во функција.

Да, можам да отклучувам, палам. Единствено далечинското не ми работи :( :(
Kade go praveshe rezervniot?

Jas slicen problem imav so ibiza klucarot od Vero taftalidze mi go oprai, i nesakashe ni oari da mi zeme
Клучот го нарачав од оглас. Бев во Киа да ми го програмираат. За палење го испрограмираа веднаш без никаков проблем, меѓутоа далечинското неможеа. Потоа отидов кај клучарот позади Бисер, кој исто пробуваше да го програмира меѓутоа неуспешно. Клучевите се на иста фреквенција, ама како што ми објасни клучаров најверојатно ИД чипот бил различен на новиот клуч и поради тоа неможел. Ми рече ако сакам може да ми направи само далечинско за 3500 денари. Треба да прашам и на други места дали би можело да се програмира, а ако неможе колку би ме чинело да се префрли мечот од мојот клуч и чипот за палење на друго далечинско кое што би можело да се програмира. 

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #21 на: 18 Март 2021, 11:16:38 am »
Proveri kaj so ti pisav isto beshe i kaj mene, sekako razlicni proizvoditeli moze da ima nekoja razlika ama probaj ako ne biva, zdravje..

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2062
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #22 на: 18 Март 2021, 12:18:23 pm »
Никој не ви е крив што не читате по темиве :)

Оди во АвтоКлиник - Маџари, може ќе те среди, ама тешко чим е друг чипот. Ќе треба скроз друго далечинско да ти направи.
За мојот Леон рече дека има 3-4 вида на чип за далечинското. Конкретно, на мене кога ми правеше, мислам дека проба со 2-3 различни, фати од третиот обид (далечинско).

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #23 на: 18 Март 2021, 12:40:51 pm »
Никој не ви е крив што не читате по темиве :)

Оди во АвтоКлиник - Маџари, може ќе те среди, ама тешко чим е друг чипот. Ќе треба скроз друго далечинско да ти направи.
За мојот Леон рече дека има 3-4 вида на чип за далечинското. Конкретно, на мене кога ми правеше, мислам дека проба со 2-3 различни, фати од третиот обид (далечинско).
Јас не обвинив никого зашто не ми функционира далечинското. Сам си направив грешка. Севкупно клучот ме чинеше 1400 денари со нефункционално далечинско. Во Авто клиник ми побараа 3000 денари за клуч без далечинско, 4000 денари за клуч со далечинско. Башка и од грешки се учи :)

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2062
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #24 на: 18 Март 2021, 12:59:10 pm »
Да де, не реков дека си обвинил некој  :)

Tолку и јас платив во АвтоКлиник, 3500 денари за целосно далечинско (режење на клучот, отклучување), како и за кодираното палење. Плус ми ги избриша претходно меморираните клучеви, имало три (да не си ја „препознае“ некој низ МКД :) )

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #25 на: 18 Март 2021, 13:16:21 pm »
Да де, не реков дека си обвинил некој  :)

Tолку и јас платив во АвтоКлиник, 3500 денари за целосно далечинско (режење на клучот, отклучување), како и за кодираното палење. Плус ми ги избриша претходно меморираните клучеви, имало три (да не си ја „препознае“ некој низ МКД :) )
Епа барајки алтернатива од тоа шо ми го понудија на мене сега најверојатно ке си платам и 3 ти клуч :D Не дека штети да има 3 клуча колата. Незнам дали е возможно да се конвертира оргиналниот во Flip клуч. Еве го како изгледа.   


Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5463
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #26 на: 18 Март 2021, 16:15:58 pm »
Pa dobro toa staroto daljinsko ima li nekakov cip sto bi se prefrlil na novoto ili nemoze ?

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #27 на: 28 Март 2021, 20:51:20 pm »
Вчера беше однесена колата на центрирање на предницата и задницата. Единствено нешто што осетив е полесен волан. Ги замолив да проверат од што би можело да има ситно тропкање, каде што ја проверија летвата рекоа дека е океј, стабилизаторите беа океј, споните беа океј, ги тестираа и амортизерите рекоа дека се океј. Предлог мајстор каде би ја однел дали би можел да го дијагностицира тоа тропкање на малечки дупки. Инаку ја центрирав во Карпош после Макпетрол бензинската. Еве слика од резултатите.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #28 на: 28 Март 2021, 21:07:15 pm »
Некоја плочка да не е лабава и ти тропка?

Пробај по иститите дупки со благо стисната кочница.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13594
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #29 на: 29 Март 2021, 02:07:02 am »
Амортизери... претпоставувам буфери провериле. Тие тропкаат. Не знам, гумици на балансштангла да се разлокани