Автор Тема: Зимски гуми  (Прочитано 1202333 пати)

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1282
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8025 на: 02 Декември 2019, 13:40:04 pm »
Добро, бе, овие пластика ли имаат наместо гуми(повеќето)?

Како некои пројдоа без значителни проблеми, а другите сите се како на уметничко лизгање?
Важно возат джипове

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8026 на: 02 Декември 2019, 15:11:02 pm »
Кога ќе сум таму фејс оф д плејс ќе си ставам зимски гуми и ќе си возам како што треба. Тоа што ти си бил таму и си возел како е релевантно? Работата е во тоа што насекаде низ светот каде што зимите се долги, со многу снег, сите си знаат како е правилно. Зошто таму нема драми? Сиетл сигурно не е место кое што може да се карактеризира со ладни, долги и студени зими, напротив дури поблаги се зимите и од Скопје. Тоа што преку година времето е ни ваму ни таму е друга работа. Ете имало во Сиетл говеда но не смее да генерализираме дека во Америка насекаде било така :)

Во Скопје нема дундурлајки што возат со летни гуми во најголемите снегови? Има и врие од такви. Нормално дека такви појави таму ќе ги има повеќе поради поголемиот обем на сообраќај, дојденци од индија и бангладеш и луѓе што немаат појма што е тоа зимска гума.

Што знам, ти процени ако не ти е релвантно - не ти е. Еве на некој може ќе му е.

Да ставам рекапитулар оти гледам забега ова. Јас коментирав дека додека гледаш на телвизија брјкинг њуз може да ти е смешно или да ја доживуваш репортажата како сензационализам за да се генрира прегледи или лајкове, сеедно.
Кога ќе се најдеш меѓу (не така релвантни а сепак постојни) возила со голема маса кои не се контролираат соодветно не е така смешно.

Ти секако купи си зимски гуми, и јас не би сакал да возам без такви во Сеател без разлика дали врне 2 дена или 2 месеци.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20574
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8027 на: 02 Декември 2019, 22:51:10 pm »
У Скопје две капки дожд да паднат се пореметуе народ, а камоли снег...
Ама битно Америте не знаеле да возат и праеле драми...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8028 на: 03 Декември 2019, 09:57:12 am »
Па и во Скопје не дека нешто значајно подобро знаат да возат и имаат подобри гуми.
Ах да, по принцип мене ми е поголем, се поголеми се и џипот и бројот на истите.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8029 на: 03 Декември 2019, 10:16:05 am »
Клабери дали некој од вас има нарачувано гуми од https://www.tires-online.mk/ ?
само таму можам најдам димензии што ми треба
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5051
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8030 на: 03 Декември 2019, 10:36:41 am »
Смрди на некоја превара.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8031 на: 03 Декември 2019, 10:43:14 am »
и мене така ми делува. Нешто у стилот уплати ти другар гумите ќе стигнат ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33914
  • Таков е животот... јебига
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8032 на: 03 Декември 2019, 21:17:04 pm »
и мене така ми делува. Нешто у стилот уплати ти другар гумите ќе стигнат ;D
Веруј комшо у рајот ќе одиш

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8033 на: 03 Декември 2019, 21:27:22 pm »
i da stigmat negde posle nova godima so tvoj.pari ke pravi naracka voopsto nema.da.vlozuva svoj pari i zagarantiran profit 😁
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен volvokoncernen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8034 на: 03 Декември 2019, 22:26:38 pm »
Клабери дали некој од вас има нарачувано гуми од https://www.tires-online.mk/ ?
само таму можам најдам димензии што ми треба

Немаат достава до МК. Пробај да нарачаш ќе видиш

Отсутен FilipSK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8035 на: 06 Декември 2019, 12:10:34 pm »
Здраво момци, го следам форумов некое време, па решив да ви се придружам :)

Ми треба краток совет - имам Kia Sportage 2020, која дојде со летни Hankook гуми 225/60 на 17 инчни алу фелни. Гледам некои опции за зимски гуми, кои 95% би се користеле на автопат (главно релацијата Скопје-Белград), и ситно градски.

Изборот ми се има сведено на следните кои ми се достапни тука (модел / цена по парче / цена за 4):
- Bridgestone Blizzak LM005 TL / 165E / 660E
- Hankook W320 XL / 130E / 520E
- Vredestein Wintrac Pro / 160E / 640E
- Hankook W310 I-CEPT EVO / 130E / 520E
- NOKIAN WR SUV 3 / 145E / 580E
- GOODYEAR ULTRA GRIP PERFORMANCE SUV / 150E / 600E
- MICHELIN PILOT ALPIN 5 SUV 103H XL / 175 E / 700E
- CONTINENTAL WINTER CONTACT TS830P / 195 E / 780 E (скоро нигде нема на лагер)

Гледам дека тука продаваат и брендови како Nexen, Riken, Lassa; Kama; Kleber; Triangle, Laufen; Falken, но никаде на нет не можам да најдам релевантни review-a за нив, a не сум сигурен и во опциите како Sava Eskimo ESKIMO SUV 2 (100Е по гума, 400) (ова го имав на стариот Citroen C1)

Би ми значела некоја ваша препорака, совет, искуство...
« Последно менување: 06 Декември 2019, 14:27:03 pm FilipSK »

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6376
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8036 на: 06 Декември 2019, 12:20:08 pm »
Брат ми на шкода кодиак има вакви Bridgestone Blizzak LM005. Одлична зимска гума нема што, тивка, одлично држи по пат а за снег да не зборувам.

За останатите гуми незнам а и тешко да најдеш некој со лично искуство зошто овдека сите се хард кор петролхедс и возат исклучиво миниванови, хечови и седани.

:)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20574
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8037 на: 06 Декември 2019, 13:39:10 pm »
@FilipSK ако можеш, земи понуди и за Michelin Alpin 6 и Continental Winter Contact TS830.

Од тие што ги имаш наведено, Good Year би требало да е доста добра гума. Јас имам Hankook i-cept Evo 2, ама не сум во можност да кажам нешто повеќе за нив, или да ги оценам, зошто имам само пар, а башка колата не видела баш некои снегови и слично. На ладно време добро се имаат покажано, ама на снег и/или мраз, не знам.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1519
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8038 на: 06 Декември 2019, 14:24:45 pm »
Брат ми на шкода кодиак има вакви Bridgestone Blizzak LM005. Одлична зимска гума нема што, тивка, одлично држи по пат а за снег да не зборувам.

За останатите гуми незнам а и тешко да најдеш некој со лично искуство зошто овдека сите се хард кор петролхедс и возат исклучиво миниванови, хечови и седани.

:)
Оф топик, како е задоволен од Шкодиакот?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2599
Одг: Зимски гуми?
« Одговори #8039 на: 06 Декември 2019, 15:07:39 pm »
Poradi relacijata Skopje-Beograd ti treba guma so voednaceni karakteristiki i na suvo/mokro/sneg.
A toa go mozat samo premium brendovite. Pogotovo taa relacija moze da bide dosta zaebana na sneg ako treba da ja pomines a ne e dovolno iscisteno, sto mi se ima sluceno. Baska so dosta promenlivi zoni.

Budget varijanta zaboravi, znacitelno zaostanuvaat barem vo edna od kategoriite suvo/dozd ili sneg.
Znaci Continental, Michelin, Bridgestone ili Goodyear, mozda Hankook.
Za SUV nemam info, razgledaj po testovi.
Na patnicki avtomobil Contininental TS 860 e No1.