Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1789964 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5228
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5310 на: 11 Декември 2018, 13:04:26 pm »
Kaпитализам, комунизам... Тоа се само фасади за суштински и не толку различни системи на клептократија. Како што вистински комунизам никогаш не постоел во реалност, така и капитализамот е само приказна за наивните - капитализмот е замислен како слободен пазар а пазарот во западните земји (и секаде) никогаш не е слободен туку е целосно манипулиран и контролиран од тие кои ги држат конците (и профитираат).

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5311 на: 11 Декември 2018, 13:06:32 pm »
Пази некад аеродромските такси не ги наведуваат во билетот, а ги додаваат на чекаут - само изгледа дека кај тебе не е овој случај, ако скриншотот е од сумата што е наплатена. Освен ако не си направил скриншот пред да наплатат.

Инаку имаат телефонски број за информации, само да те предупредам дека се наплаќа како секс хотлајн (врти од работа).   :D
Да видов, 35ден минутата, 10мин музика во позадина ќе ми пуштат и уште 10 минути расправање и ќе ме ебат два пати,
се откажувам, 1 ѕвезда на гугл ривјувс само можам да ги оштетам ништо повеќе, и мастика на теписон вавион да му закачам.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10890
  • 430i
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5312 на: 11 Декември 2018, 13:44:11 pm »
@Power to the people секогаш е поскапо кога плаќаш во странска валута, отсекогаш било така
еве го истиот лет, само во различна валута




Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5313 на: 11 Декември 2018, 13:46:39 pm »
добра финта

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6377
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5314 на: 11 Декември 2018, 14:01:31 pm »
Не е никаква финта, си плаќаш во домашна валута. Не се они криви што ти си решил да плаќаш во евра и не си ја сменил валутата во денари.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5315 на: 11 Декември 2018, 14:15:23 pm »
Колку си слаб, како не е финта, оти од букинг, ибеј и слични онлајн продавници, исто ќе ми наплати дали во долари или евра или не знам што, дали од македонија или од германија.

Ова е очигледно направено да те заебат, оти никаде не пишуваше предупредување?


Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5317 на: 11 Декември 2018, 15:01:05 pm »
Колку си слаб, како не е финта, оти од букинг, ибеј и слични онлајн продавници, исто ќе ми наплати дали во долари или евра или не знам што, дали од македонија или од германија.

Ова е очигледно направено да те заебат, оти никаде не пишуваше предупредување?

Не е точно, не се глупи да се заебат така, одма некој ке им стегне тужба. Можеби не е очигледно ама секогаш постојат ваквите клаузули. Тоа се компании што знаат што прават и знаат да се покријат. Еве каде пишува.




P.S. Они секако мора да се заштитат од варијации на курсот и секако тоа ке го направат со полош курс за сметка на клиентите.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5318 на: 11 Декември 2018, 15:16:03 pm »
Не бе @Dodo , ни ти ништо не си разбрал. Поентата е дека wizzair е Маџарска фирма, а и Сорос исто така е маџар. Они се имаат удружено (работат за иста кауза, ЦИА, ЕУ, НАТО, СОРОС) и сакаат да ја снема маќедониа со тоа што ќе не ограбуаат на секој можен начин. Капиш?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6987
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5319 на: 11 Декември 2018, 15:16:10 pm »
Клабери, нема врска валутата во пресметката. Дали е во денари или евра не игра улога. Секако ќе биде пресметан по куповен/продажен курс. Сум плаќал во евра на аустриан аирлајнс, до денар се беше точно. Поготово каде денарот е фиксен. 61,8 е куповен.

Ова е класично педерско изигрување. За бевме нормална држава одма ќе јадеа казна од ДПИ заради погрешно наведување на потрошувач.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6377
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5320 на: 11 Декември 2018, 15:17:23 pm »
Па кога гледаш цена на авионски карти гледај ги во евра секогаш.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2771
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5321 на: 11 Декември 2018, 15:21:05 pm »
Ако плаќаш со пејпал на било кој сајт и не ти е подесено банката да ти ја прави конверзијата ке те одерат со нивните конверзии. И тоа важи за цел свет, не е ексклузивно за Македонија. Нема ништо државата со ова.


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5228
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5323 на: 11 Декември 2018, 16:58:56 pm »
Ова е класично педерско изигрување. За бевме нормална држава одма ќе јадеа казна од ДПИ заради погрешно наведување на потрошувач.

Је педерски, ама е пракса насекаде. Пејпал го прави истото, Ибеј го прави. На патарина кај нас можеш да платиш со 40ден. или со едно евро...

Насекаде имаш различни цени во одделни валути. Јас од Русија онлајн купував часовник, една цена беше во долари а друга цена во рубљи (прилично поповолна), пред пола година поповолно беше во долари... Твое, и сечие, е да се припази и да се одбере поисплатливата опција. Едноставно очекувај дека сите сакаат да ти го спопикаат и пази се.  :-X

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5324 на: 12 Декември 2018, 07:41:17 am »
Благодариме @Dodo , ете пишувало не сум го видол тоа.

Ова е класично педерско изигрување.
Точно, дури кај наплатата се смена валутата (сетирано намерно така) и јас наседнав. Тоа што пишува и мислите дека тие нешто се заштитуваат со конверзијата, тоа ти е исто кога политичар ќе отвори уста и ти браво да речиш.

Се извинувам за узбуната, се надевам и некој друг на мој трошок научи нешто.