Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 435073 пати)

Отсутен Astra 08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 175
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3240 на: 26 Март 2024, 20:15:17 pm »
Да не го оставам муабетот отворен, сепак се наоѓало и кај нас по огласи, така да немат да имат потреба да експериментирам со увози. Среда/четврток ќе пуштам уште некоја слика, засега само ќе кажам дека си го решив проблемот со мотор за наредниве неколку години  ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
So zdravje da se vozi. Mnogu ubav motor

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3241 на: 26 Март 2024, 20:28:58 pm »
Ајде едно мислење, дали да го сменам моето Беверли 300, купено од Македонија со реални нешто под 30.000км за Беверли 400 штотуку увезено со наводни 20.000км. Двете се 2010/2011година.  На слики навистина добро изгледа. Прашањето ми е во контекст дека 98% од времето и километрите се поминати во градски услови, но имам желба и за меѓуградски :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5819
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3242 на: 26 Март 2024, 20:38:14 pm »
Ајде едно мислење, дали да го сменам моето Беверли 300, купено од Македонија со реални нешто под 30.000км за Беверли 400 штотуку увезено со наводни 20.000км. Двете се 2010/2011година.  На слики навистина добро изгледа. Прашањето ми е во контекст дека 98% од времето и километрите се поминати во градски услови, но имам желба и за меѓуградски :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Чисто ме интересира која е крајна брзина на беверли-то,на која брзина најубаво се круза и која е потрошувачката?
Имам понуда за скаребо 300 иста машина е само дали е исто седењето како на беверли тоа незнам,исто и за Х7 пијаџо  2010 300цц имам понуда па чисто мислење да слушнам.
Јас па се мислам за 250цц да не ми е многу 300цц дека на мотор повеќе од 80 не би возел 😂😁,сакам да кулирам и разгледувам додека возам 😊

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3243 на: 26 Март 2024, 20:46:39 pm »
Scarabeo е малку пониско седењето, Х7 не знам. За крузање околу 110 по тахо е најубаво, максимална по тахо 145, по гпс 130 или 132 не се сеќавам, важно лаже многу :) Потрошувачка со моето возење околу 4.3Л

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5819
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3244 на: 26 Март 2024, 21:02:51 pm »
Значи 250цц беверли ми е доволно 😊

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен dennis95

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
  • Q5
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3245 на: 26 Март 2024, 21:29:20 pm »
Ги земав овие ракавици од Динамикс https://seventy-70.com/en/producto/men-gloves-sd-c8/, супер сум задоволен сега за сега, доволно вентилација имаат и за на топлото пред некој ден.

Следно у план е јакна, па барам предлог/совет некој да сподели?
Sent from my IPhone a.k.a Mobelix Dubai

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3246 на: 26 Март 2024, 21:31:10 pm »
Значи 250цц беверли ми е доволно

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Предлог за 300, за нијанса повеќе снага и плус на пониски обртаи и повеќе делови :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3247 на: 26 Март 2024, 22:12:45 pm »
Ги земав овие ракавици од Динамикс https://seventy-70.com/en/producto/men-gloves-sd-c8/, супер сум задоволен сега за сега, доволно вентилација имаат и за на топлото пред некој ден.

Следно у план е јакна, па барам предлог/совет некој да сподели?

Размисли за материјал. Сакаш кожа или текстил? Наредно, размисли за сезона. За Скопје и околината веројатно и со летна јакна со шушкавец постава си таман. Ако сакаш да возиш и на ладно, тешко дека ќе поминиш со една јакна, размисли за комбинација од две.

Ко ќе имаш слика каква јакна сакаш, види си го буџетот. Ако не си ограничен со буџет (читај, не ти е проблем над 250-300 евра), би гледал Dainese и Alpinestars. Ни едните ни другите не би ги купил од кај нас, дерат со цени. Пробај Dainese во Dynamix или AllElectric чисто за големина, или Alpinestars во MotoAzzuro, и нарачај си од надвор (FC Moto имаат испорака до МК, рачунај 30тина проценти давачки за увоз).

Ако сакаш нешто поефтино, Rev'It имаат сосем солидни јакни, ги имаш во Солун во Мотомаркет. Супер цени, се наоѓат моделче за сечиј вкус, и се шо сум возел (и шо возеле блиски) од Rev'It се покажало од аспект на квалитет.

Локално имаш поефтино Nordcode и LS2, со нив немам искуство.

Јас возам Dainese Laguna Seca 3 D-Dry во ладни услови и Alpinestars Viper V3 Air на потопло. Двете би ги препорачал, немам забелешки ни за едната ни за другата, феноменални јакни под услов да ти се бендисет како модели, и секако да ти влезет во буџетот.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3248 на: 27 Март 2024, 11:24:21 am »
Ајде едно мислење, дали да го сменам моето Беверли 300, купено од Македонија со реални нешто под 30.000км за Беверли 400 штотуку увезено со наводни 20.000км. Двете се 2010/2011година.  На слики навистина добро изгледа. Прашањето ми е во контекст дека 98% од времето и километрите се поминати во градски услови, но имам желба и за меѓуградски :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Ne go menuvaj za 400. Mislam deka 400 e mnogu polosho pogodena od 300kata.


@dennis95 jakna morash da se reshish kakva barash. Jas imam nordcode od skajmoto sloevita e. Odnosno 3 sloja ima koi letno vreme gi vadam. Cela zima vozev so jaknata voopshto ne mi beshe ladno. Naprotiv poise od kacigata mi pushta laden vozduh nego niz jaknata i pantalonite tak da ja bi ti rekol takva kombinacija da poglednesh. Komplet isti i pantaloni imam top bea za zimava.

Rakavici imam slicni letni a zimava so pogolemi podebeli shto odat preku rakavi id jakna za da ne mi vleguva vozduh. Jas is Amazon gi naracuvam

« Последно менување: 27 Март 2024, 11:32:29 am MarceCvarce »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3249 на: 27 Март 2024, 11:49:46 am »
Ајде едно мислење, дали да го сменам моето Беверли 300, купено од Македонија со реални нешто под 30.000км за Беверли 400 штотуку увезено со наводни 20.000км. Двете се 2010/2011година.  На слики навистина добро изгледа. Прашањето ми е во контекст дека 98% од времето и километрите се поминати во градски услови, но имам желба и за меѓуградски :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Ne go menuvaj za 400. Mislam deka 400 e mnogu polosho pogodena od 300kata.


@dennis95 jakna morash da se reshish kakva barash. Jas imam nordcode od skajmoto sloevita e. Odnosno 3 sloja ima koi letno vreme gi vadam. Cela zima vozev so jaknata voopshto ne mi beshe ladno. Naprotiv poise od kacigata mi pushta laden vozduh nego niz jaknata i pantalonite tak da ja bi ti rekol takva kombinacija da poglednesh. Komplet isti i pantaloni imam top bea za zimava.

Rakavici imam slicni letni a zimava so pogolemi podebeli shto odat preku rakavi id jakna za da ne mi vleguva vozduh. Jas is Amazon gi naracuvam
Готово, ме реши, секако си сменив пренос комплет и гуми лани, ќе го тркалам уште 2-3 години :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен dennis95

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
  • Q5
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3250 на: 27 Март 2024, 15:27:56 pm »
@fuzzjaw фала многу вакво мислење барав за Dainese i Alpinestars на пазаров кај нас дали се скапи или мене ми делува така, Nordcode ми беше енгимата и некој sweet spot за старт и ете @MarceCvarce и тоа го опфати.

Се решив за кожа и земав мангупска   ::)

https://www.nordcodegear.com/products/1361-cafe-race-black

П.С: Ми дадоа супер попуст во Скај мото, ја добив за 14к  8)
Sent from my IPhone a.k.a Mobelix Dubai

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8853
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3251 на: 27 Март 2024, 15:59:51 pm »
Probaj pediodov koga e poladno kako ke ti bide so koznata. Jas so Ovie bukvalno zimno vreme niz grad vozam bez problem.

Ima i nekoja zashtita od dozd ama ne za long run. Ako te fati vaka uz pat i do doma da si odish.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3252 на: 28 Март 2024, 08:55:57 am »
Убава јакна си зел, со здравје да ја возиш. Ако немат штитници внатре, стави бар за грбот и шибај :)

Отсутен dennis95

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
  • Q5
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3253 на: 28 Март 2024, 11:11:27 am »
Убава јакна си зел, со здравје да ја возиш. Ако немат штитници внатре, стави бар за грбот и шибај :)

Фала фала да се враќа, иначе има штитници на рамења, лактови и грбот....и јас се изненадив ама па левел 1 се, ваљда затоа успеале за таа цена.
« Последно менување: 28 Март 2024, 11:18:31 am dennis95 »
Sent from my IPhone a.k.a Mobelix Dubai

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #3254 на: 28 Март 2024, 12:21:58 pm »
Невозможно колку убав предмет.