Автор Тема: Уље за кола  (Прочитано 234 пати)

Отсутен stefan23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Уље за кола
« на: 28 Јули 2023, 09:21:00 am »
Здраво другари, во Февруари купив Сеат Леон 2006 1.9 105 коња, и април медец му правев голем и мал сервис истовремено, тогаш имаше 194000 километри ( не ме занима тоа дали се прави километри дали не.. 🥲) и тогаш му ставив уље 10/40 на Motul ( А пред да ја земам јас колата на нејзе у сервисна книшка што и беше, последен пат на сервис било ставено 5/30 уље ) затоа што оставив на мајсторот да ми прави - купува делови, и сега кај и да е ќе му дојде ред да се прави пак мал сервис, има 200000км, па прашував по авто делови продавнициве  за да земам делови нели, и буквално ме искараа како сум можел  да му ставам уље 10/40 🥲, во едната продавница ми рекоа да ставам уље 5/30 ( Manol ), во другата ми рекоа 5/40 ( Motul ), исто така ми рекоа дека со ова уље што го имам моментално ( 10/40 на Motul ) дека би можело колата малку да трокира и да се гуши, искрено како малце да се осеќа тоа трокиранње ама буквално не е приметно, а за гушење немам осетено ништо колку што се сеќавам.

Па сеа која е ваша препорака , што уље да ставам, на која фирма да е уљето, и такви ствари..
Фала ви однапред друштво, имајте убав ден
Поздрав !

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Уље за кола
« Одговори #1 на: 28 Јули 2023, 09:33:26 am »
Ти одговорив во другата тема. Може lock тука.