Автор Тема: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos  (Прочитано 4660 пати)

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« на: 02 Јуни 2014, 22:12:16 pm »
Седнувам вечерва да ја возам и одма приметив нешто чудно со кумплугот, но тргнав и немаше никаков проблем. После 20 минути возење почнаа брзините потешко да ми се убацуваат и застанав, ја изгаснав и на следно палење веќе несакаше воопшто да се убаци во брзина. Веќе приметив дека тоа ,,чудното,, чуство од претходно всушност било што кумлугот не ми се стискал до крај (иде оприлика до пола). Кога ќе ја запалам во убацена брзина колата одма поаѓа, како кумлугот воопшто да не ми е стиснат.

Ламелата ја елиминирам како можен проблем, зошто би требало претходно да покаже знаци?
Проверив глицерин, на максимум е..
Испуштив воздух и глицерин од пумпата, повторно е исто..
Можно е пумпата на кумплугот да е за менување?

Дали некој се соочил со ваква ситуација или пак има идеја до што би можело да биде?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #1 на: 02 Јуни 2014, 22:16:05 pm »
Скршена потисна може така наеднаш да направи. Мене пред влада еднаш ми се има случено.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #2 на: 02 Јуни 2014, 22:21:05 pm »
Скршена потисна може така наеднаш да направи. Мене пред влада еднаш ми се има случено.
Претпоставувам ќе имало некаков звук, кршење метал или слично? Кај мене немаше буквално никаков звук

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #3 на: 02 Јуни 2014, 22:33:20 pm »
Кога стискаш кумплуг се движи таа полугата доле на мењачот? имаш добро педало или е тврдо, еластично. не би можел да го слушнеш тоа, само осетиш :) но најверојатно ти е потисната ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #4 на: 02 Јуни 2014, 22:41:50 pm »
Кога стискаш кумплуг се движи таа полугата доле на мењачот? имаш добро педало или е тврдо, еластично. не би можел да го слушнеш тоа, само осетиш :) но најверојатно ти е потисната ;)
Се движи но ептен малку, некои 1-2cm, иначе педалата на стискање си е ок, како претходно, само што не иде до крај. Ламелата и потисната ги менував пред ~1 година, а не е поминато многу km со оваа кола, можно е толку брзо да се расипала? бтв не осетив ништо :/

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #5 на: 02 Јуни 2014, 22:52:20 pm »
малку е тој од на полугата, кај тебе се трга цел мењач или само капаче се трга одоздоле знаеш? што марка стави ламела и потисна? можно е проблем со полугата внатре да имаш. но штом се толку малку движи полугата педалото сигурно ти е поеластично сега, како отпор да има разбираш :) педалото глицеринско или на сајла ти е?
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #6 на: 02 Јуни 2014, 22:55:20 pm »
Скршена потисна може така наеднаш да направи. Мене пред влада еднаш ми се има случено.
Претпоставувам ќе имало некаков звук, кршење метал или слично? Кај мене немаше буквално никаков звук
Нема звук, само прекина во мојот случај.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #7 на: 02 Јуни 2014, 22:58:57 pm »
малку е тој од на полугата, кај тебе се трга цел мењач или само капаче се трга одоздоле знаеш? што марка стави ламела и потисна? можно е проблем со полугата внатре да имаш. но штом се толку малку движи полугата педалото сигурно ти е поеластично сега, како отпор да има разбираш :) педалото глицеринско или на сајла ти е?
Глицеринско е, одот на педалата е многу мал, фактички кога ја стискам доаѓам до отпор и неможам повеќе, а до таму нема еластичност исто како кога си беше ок. Иначе не разбирам како мислиш дали цел мењач или само капачето? Кое капаче?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #8 на: 02 Јуни 2014, 23:18:27 pm »
Мора некој проблем внатре да имаш тогаш, па на ланос и на астри на некои не се вади цел мењач за да се смени ламелата, него има еден капак однапред на мењачот доле и од таму се вади, но кај тебе се вади цел сигурно, како и да е мораш на мајстор да се отвори и види што е ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #9 на: 02 Јуни 2014, 23:26:45 pm »
Па планирам утре да видам на дневно светло нешто да не откријам. Како и да е ќе ја носам на сервис, само проблем ми е како ќе стигнам до таму, денес некако со убацена 2-ра тргав, гаси ја на семафори, стигнав до дома  ;D Некој добар сервис околина на Аеродром? Или авто македонија во автокоманда да ја носам?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #10 на: 02 Јуни 2014, 23:30:51 pm »
Види провери, но сумњам дека нешто ке видиш :) за сервис незнам не сум од Скопје, не ја носиш таму дека си менувал ламела и потисна? не ми кажа што марка и стави.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #11 на: 02 Јуни 2014, 23:40:12 pm »
Види провери, но сумњам дека нешто ке видиш :) за сервис незнам не сум од Скопје, не ја носиш таму дека си менувал ламела и потисна? не ми кажа што марка и стави.
Потисната и ламелата ги менував во сервис во Гостивар кај добар другар, он ми ја однесе и ми ја врати, не го ни прашав што марка ставил, но работи со квалитетни делови и не верувам да ми ставил некоја ,,бош,, марка. Сега тешко би стигнала до таму  ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #12 на: 03 Јуни 2014, 00:05:40 am »
никој не го чита човекот убаво... он стиска ама поише од пола неможе да ја стисне педалата, т.е. му се закочува педалата, тоа не е потисна расипана, не е ни ламела... опции:

-пумпата на педалата ти е отидена (или самиот систем на пренос на педлата), во принцип се менува тоа т.е. цела педала.
-полугата ВО мењачот што ги стиска крилцата од друх лагерот е деформирана-оштетена
-има нешто (страно тело) упаднато ВО мењачот од кај полугата и не и дава да се движи.
-последно но и нај малку можно е да се закочил друх лагерот.

имавме и еден ваков смешен случај во сервис, му го најдовме изгубеното зипо на чоекот. му паднало точно во преносот од педалата. истите симтпоми ги маше колата... стиска ама неможе поише од пола да ја притисне педалата... се надевам нешто вакво смешно може и кај тебе да испадне...

во секој случај, мајстор ке мора да провери. ако немаш мајстор, во ново лисиче, боро ке ти ја зирне и нај веројатно среди.. пиши ми пп да ти дадам број ако немаш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #13 на: 03 Јуни 2014, 00:15:24 am »
никој не го чита човекот убаво... он стиска ама поише од пола неможе да ја стисне педалата, т.е. му се закочува педалата, тоа не е потисна расипана, не е ни ламела... опции:

-пумпата на педалата ти е отидена (или самиот систем на пренос на педлата), во принцип се менува тоа т.е. цела педала.
-полугата ВО мењачот што ги стиска крилцата од друх лагерот е деформирана-оштетена
-има нешто (страно тело) упаднато ВО мењачот од кај полугата и не и дава да се движи.
-последно но и нај малку можно е да се закочил друх лагерот.

имавме и еден ваков смешен случај во сервис, му го најдовме изгубеното зипо на чоекот. му паднало точно во преносот од педалата. истите симтпоми ги маше колата... стиска ама неможе поише од пола да ја притисне педалата... се надевам нешто вакво смешно може и кај тебе да испадне...

во секој случај, мајстор ке мора да провери. ако немаш мајстор, во ново лисиче, боро ке ти ја зирне и нај веројатно среди.. пиши ми пп да ти дадам број ако немаш...
И ти се сомневаш во некои работи како мене, се надевам ќе искочи некоја ,,банална,, ,,смешна,, работа, ти испратив пп..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #14 на: 03 Јуни 2014, 01:10:40 am »
имаш број во пп...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време