Автор Тема: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?  (Прочитано 185576 пати)

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #60 на: 02 Ноември 2013, 16:09:01 pm »
Да идам од Битола со кола и да ја оставам Катланово,абе ај. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #61 на: 02 Ноември 2013, 16:12:00 pm »
Народот неможе да рече „лопови“ на новоизграден паркинг кој досега не постоел, со цена од 100 денари од час.

Народот може да рече „лопови“ на стар бесплатен паркинг кој досега постоел, сега со  цена од 100 денари од час.

Народот и на вселенски паркинг од најнова генерација пак ке збори, ке коментира, ке паркира по тротоари само да неплати!!! Така да тргни од себе дали ти би паркирал за 100ден/час без да коментираш и да гледаш да ти биде последна опција тој паркинг макар и на златен асфалт да ти стои колата?

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #62 на: 02 Ноември 2013, 16:27:15 pm »
Убаво кажа Дени,ако некој изградил нов паркинг и си наплаќа убаво,ако тие прифатлива цената паркирај,ама да ми наплаќа Паркинг на паркинг изграден пред 30г,или на улица истотака изградена пред 50г,па каде бе,ало.Кој ја направил таа улица,кој го направил тој паркинг.Пред зграда да дојди да ми наплаќа паркинг?
Тоа околу мрчењето,имало и ке има,оправдано или неоправдано безразлика.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #63 на: 02 Ноември 2013, 16:28:45 pm »
Ne se sekirajte ke go resat problemot , em nema da trosat pari na proekti kade nemoze da se krade em ke si soberat ke$ za vo centarot...
Spored vasite predlozi poveketo ke bideme zadovolniii  ;D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во С
« Одговори #64 на: 02 Ноември 2013, 16:34:50 pm »
Да идам од Битола со кола и да ја оставам Катланово,абе ај. :D
Ne rekoa katlanovo, avtokomanda , tuka odma do zelezara mhh mhh meracii.. Eee pa Skopjevoo e seoska metropola brat... Sakas da vidis Ace , fontanata da se slikas i so smizlite :) . Neznam ama Solun ko da e popametna relacija za vas, neli i toj e nas :) .
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #65 на: 02 Ноември 2013, 16:37:17 pm »
Скопје е нерешлив проблем. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #66 на: 02 Ноември 2013, 16:37:35 pm »
Ние од Битола значи кај Маршер колите да ги оставаме  :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #67 на: 02 Ноември 2013, 16:45:55 pm »
ако не сте знаеле, паркинзите кои ги управува поц во нај строгиот центар, околу плоштадот КОШТААТ 100 ДЕНАРИ СААТ... значи толку е цената, се плаќа по смс или со она пракингоматите.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #68 на: 02 Ноември 2013, 16:46:50 pm »
Убаво кажа Дени,ако некој изградил нов паркинг и си наплаќа убаво,ако тие прифатлива цената паркирај,ама да ми наплаќа Паркинг на паркинг изграден пред 30г,или на улица истотака изградена пред 50г,па каде бе,ало.Кој ја направил таа улица,кој го направил тој паркинг.Пред зграда да дојди да ми наплаќа паркинг?
Тоа околу мрчењето,имало и ке има,оправдано или неоправдано безразлика.
па се е ок убаво кажано само што нашиот народ НЕМА да паркира на нов паркинг каде што се наплаќа имајки да врти како глушец по околни улички и да ја остави на жими мајка колата затоа што ние сме тие што секогаш гледаме да го заебеме системот.. Пример НОВА КАТНА ГАРАЖА со прифатлива цена пред стара железничка станица на само 200-300 метри од хотел бристол е празна затоа што нашиот народ е господин народ и го мрзи да пооди 5 минути а за споредба паркингот рамстор, холидеј ин и кај пошта се накрцани до даска ( во старт додатно се оптеретува строгиот центар).. Друго Зонското Паркирање е проект што ние не сме го измислиле туку го измислил некој пред нас едно 25 години и да знаете дека тоа е првично проект да се заштитат самите резиденти ке ви кажам од лично искуство зошто -  затоа што живеам во Аеродром и до лани немавме зонско дојди си дома пун курац коли од кои 80% не беа од нашите згради ( проблем невиден за нас), од кога го воведоа фино лепо место колку сакаш ние сме тие што го уживаме благодетот на зонското ( што има јас да се секирам за некој дали има или му е скапо да ми се паркира пред моето место за живеење- нека се секира тој)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #69 на: 02 Ноември 2013, 16:50:16 pm »
80% не биле од вашите згради? 80% а за каде се дојдени тие 80%? Чисто логиката да ја видам ме интересира. Тие најверојатно за инает ви оделе и ви се паркирале, за да немате место вие станарите да се паркирате.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #70 на: 02 Ноември 2013, 16:51:38 pm »
тие што одат по кафиња во околните места, тие што работат во скопјанка итн.... и истите тие што бегаа да платат паркирање во околијата каде што се наплаќаше  :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #71 на: 02 Ноември 2013, 17:05:42 pm »
исти К се деси во аердорм спроти бисер... прво воведао зонско од страната ан бисер, и се живо и диво се паркираш од нашата страна.. абе немаш место ка штрав да фрлиш, полно до бесвест... и народов македонски, овца невидена, наместо да се побуни за воведеното зонско, да го избришат-отстранат, за да се врати се во нормала, они по нај глупа можна логика побраа зонско и од оваа страна. абе ало, кога бил купуван станот во минатиот век, за секој стан следело паркинг место...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #72 на: 02 Ноември 2013, 17:13:29 pm »
исти К се дешава во центар. А паркинзинте се со плаќање.

Прошлава недела требаше да одам до центар повеќе пати. ПОДГОТВЕН ДА ПЛАТАМ ЗА ДА СВРШАМ РАБОТА. Потрагата одеше на следниот начин:
1. Влегов кај Телеком, немаше место.
2. Свртев круг кај Пошта, немаше место.
3. Кај Агромеханика, немаше место.
4. До Соборна, немаше место.
5. Околу Палета на тротоарот немаше место.
6. Ај ќе влезам кај мр. Џек, немаше место.
7. Видов како некој излегува од кај Пошта, и прекутрупа се паркирав на неговото место - бесплатно.

Исто е ако се плаќа или ако не се плаќа. Само во едниот случај некој ти зима плус пари, за циркузот кој се дешава.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #73 на: 02 Ноември 2013, 17:17:08 pm »
не ни помисли да отидеш во новата катна гаража затоа што не е на 50 метри од центар туку е на 300 ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #74 на: 02 Ноември 2013, 17:26:27 pm »
80% не биле од вашите згради? 80% а за каде се дојдени тие 80%? Чисто логиката да ја видам ме интересира. Тие најверојатно за инает ви оделе и ви се паркирале, за да немате место вие станарите да се паркирате.

Нивните коли сите во Центар.