Гласање

Германско ауто или Јапанско ауто

Германско
38 (52.1%)
Јапанско
35 (47.9%)

Вкупно гласови: 73

Автор Тема: Германски версус Јапонски возила на културен начин ;D  (Прочитано 71520 пати)

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 495
  • www.imagine.mk
1.0 motorite se vo princip Suzuki. Veruvaj go imam sretnato toa. 1.4 kaj Golf IV ne pati tolku od menjaci kolku 1.6 zasto diferencijalot e nitnuvan ! I strada posle 100000Km generalno no ne kaj site serii na menjaci taka da treba da se gleda i toa, zavisi i od nacinot na vozenjeto najmnogu. 1.9 SDI vo Polo ima problem so menjacite (onie so lostovi poradi tecenje na maslo od semeringot na biracot) ama i poradi faktot sto NIKOJ NE MENUVA MASLO VO MENUVAC i zatoa stradaat isto e i za Golf IV 1,9SDi. Drugi problemi generalno nema. Masloto vo menuvacite ne e za potcenuvanje zasto e spomnato vo servisnite knigi deka se MENUVA ! Motorite na VAG baraat maslo prilagodeno po 505.00 i 505.01 (do 2001 mislam bese) posle ima drugi. Zatoa treba da se stava propisno ulje... dobro ordzuvanje i nema problemi.

Точно така, ја сакам да мењам уље у мењач ама не знам какво и колку треба да ставам.
Во официјалното упатството е специфицирано само по каталошки број 19 40 704 (90 001 777)

Имам и Haynes упатство тамо вика:

F13m F17, F18, F23 and F35 from MY2001 - Vaux Transmission oil cat.no. 19 40 768
F35 up to MY2000 - Vaux Transmission oil cat.no. 19 40 764

Препорака некоја?

Заборавив да напоменам за Вектра В 1999
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,3396

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
75w90 e masloto za menuvacot ama najdobro e od ovlasteniot servis da se kupi !!

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 495
  • www.imagine.mk
75w90 e masloto za menuvacot ama najdobro e od ovlasteniot servis da se kupi !!

Фала Bugar, а зашто од овластен сервис? Некоја специфична марка/произведувач или не е битно?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 292
Германските возила особено VW имаат по цврста шасија, како од олово да е за разлика од јапонците. Проблемот кај нив е шо некако помлитаво набавуваат делови (пример од Гентер/Кромберг Македонија  :-X) и тоа екраните од кина. Јапонците се подобри во технологијата и бензинските агрегати особено оние атмосферци. Шасијата им е слаба, на Авенсис 2015 тоа гепекот како од најлон.. Королата исто. Германска кола само нова да ја купиш и да кс возиш 5-6 години и продавај.. Возам 626 и во овие 15 презадиволен. Немам возено германска кола ниту друга и ми фали и пали тврдата вожња особено Фолксваген што го нуди али мие страв бидеќи шо читам по интернетов за VW ко испран мие мозолов и како страв да ми набил некој дека нема да видам аир...
« Последно менување: 28 Август 2019, 20:36:59 pm was »

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Да, а?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Германските возила особено VW имаат по цврста шасија, како од олово да е за разлика од јапонците. Проблемот кај нив е шо некако помлитаво набавуваат делови (пример од Гентер/Кромберг Македонија  :-X) и тоа екраните од кина. Јапонците се подобри во технологијата и бензинските агрегати особено оние атмосферци. Шасијата им е слаба, на Авенсис 2015 тоа гепекот како од најлон.. Королата исто. Германска кола само нова да ја купиш и да кс возиш 5-6 години и продавај.. Возам 626 и во овие 15 презадиволен. Немам возено германска кола ниту друга и ми фали и пали тврдата вожња особено Фолксваген што го нуди али мие страв бидеќи шо читам по интернетов за VW ко испран мие мозолов и како страв да ми набил некој дека нема да видам аир...


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Апдејтирај си го трол филтерот.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Јас го разбав возел мазда 626 и ниту една друга  :D