Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1281392 пати)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4635 на: 29 Јули 2016, 15:44:35 pm »
... Дури и еднаш „да потпишете дека нема лош коментар да ни оставите на букинг“, зошто сте биле задоволни од услугата, а ако не сте прво тука да ни кажете а не коментар на букинг за да поправиме.

Затоа...

Ова прват го слушам со потпишувањето.

По логиката на нештата, после првата вечер логично е да те прашаат газдите/тие што го работат смештајот  дали имаш некаков приговор/забелешка/потреба од нешто за да го средат дури си таму, па престојот да ти биде покомфорен, а не на идење. На идење ако прашуваат исто ко да не прашале - нема да ти направи никаква разлика прашањето, одморот поминал.

А дека на букинг и на трипадвајсор сум пишувал и ќе пишувам ривјуа да, за да знаат другите во што идат (било да е лошо/средно или добро она што сум го искусил).

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4636 на: 29 Јули 2016, 16:10:41 pm »
Еве ви одлични места во Сивири кај што бев лани..
Договор директ со газдите, убав смештај , на сама плажа, убав паркинг..вода преубава.

http://www.castello-apartments.com/

http://www.stathis-hotel.gr/

Лани вев во Кастело, а овој Статис е карши него и изгледаше многу убав,
(Со сопствена плажа и лежалки кои не се плакаат за нивни гости).

Нормално, оваа година све фул до крај на сезона. :)




Препорака и од мене, во Јуни бев во Кастело, и бидејќи беа ептен ОК и коректни, одма резервирав и за во Септември.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4637 на: 29 Јули 2016, 16:24:04 pm »
... Дури и еднаш „да потпишете дека нема лош коментар да ни оставите на букинг“, зошто сте биле задоволни од услугата, а ако не сте прво тука да ни кажете а не коментар на букинг за да поправиме.

Затоа...

Ова прват го слушам со потпишувањето.

По логиката на нештата, после првата вечер логично е да те прашаат газдите/тие што го работат смештајот  дали имаш некаков приговор/забелешка/потреба од нешто за да го средат дури си таму, па престојот да ти биде покомфорен, а не на идење. На идење ако прашуваат исто ко да не прашале - нема да ти направи никаква разлика прашањето, одморот поминал.

А дека на букинг и на трипадвајсор сум пишувал и ќе пишувам ривјуа да, за да знаат другите во што идат (било да е лошо/средно или добро она што сум го искусил).
Вториот ден.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4638 на: 29 Јули 2016, 22:05:59 pm »
Decki,  za patot za nakaj Atina,  nekoj mi vika patarinite se vkupno 10evra,  a nekoj mi vika vkupno 30.
Seva koja informacija e tocna?

Bil li nekoj nataka skoro?

Ima i eden most koj go povrzuva ostrovot,  da ne se plaka mostarina pa toa ja kacuva cenata?
Ima li nekoj site kaj sto moze da sd presmeta.

Znam imase via Michelin na vremeto.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #4639 на: 29 Јули 2016, 22:40:00 pm »
Види на страната на АМСМ има информации за повеке места во и надвор од МК.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4640 на: 29 Јули 2016, 22:46:35 pm »
Можеш и да изгуглаш рецимо "Pay tolls in Greece".
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4641 на: 29 Јули 2016, 23:04:03 pm »
Gi najdov Via Michelin, so se mostarina 23.55evra vo eden pravec.

Sega baram BP i na Schell sto se odma do avtopatot ali ne mozam da vidam dali imaat plin.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4642 на: 29 Јули 2016, 23:08:38 pm »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4643 на: 29 Јули 2016, 23:41:31 pm »
E ovaa stranica e top.
Najdeno.
Valjda ke bide tocna informacijata.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг:
« Одговори #4644 на: 30 Јули 2016, 10:05:37 am »
Има на амсм...

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4645 на: 30 Јули 2016, 12:36:02 pm »
Мене во агенција ПЕТ ми го откажаа аранжманот на 7 дена пред идење вчера, без да ми се јават ( отидов да го доплатам ) и не ми понудија никаква друга опција или извинување ниту пак сместување. Ми понудија да си доплатам 90 евра за друга локација као „кој те ебе тоа е тоа“.

Агенциите станаа рекетари заштитени под капата на власта во оваа држава.

Кога прашав зошто не се јавиле да не известат на време рекоа „Ако ви се јавиме на сите наеднаш ќе се створи гужва пред агенцијата“.

Мене во агенција ПЕТ ме поебаа пред 9 години, кога отидов да си доплатам за аранжманот за септември договорен уште во јуни, ми рекоа дека бил напишан со молив, и некој си нашол за згодно да го избрише тоа и да напише со пенкало. После тоа ме бараа за да ја „исправат грешката“, мада мислам дека немаше многу да се потресат доколку не знаев една од вработените таму. Бруки.
Јас пред 2 години сакав преку Ариес да одам и ми праќа про-фактура само со сума внатре. И се јавувам на типката и и викам, ај пиши во профактурата име на вила, спрат, соба број, клима и ви-фи вклучено, тераса вклучено, дата од-до... И ми вика ама нема потреба господине, тоа си се подразбира.

Госпоѓо, шетај! Фала и пријатно.
Нормално, тоа културно по маил :)

Се јавив во ЈК травел и го побарав истото, и го добив.
Претходно исто позитивно искуство со Сама холидеј од Велес.

Е сега пренатрупани се со работа и тешко му е да ти обрнат внимание како што треба ама тоа не е мој проблем.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4646 на: 31 Јули 2016, 11:56:01 am »
Во план е Hotel Pavlina Beach
Се надевам ке се реализира

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Бидна.
Местото е идеално за одмор.

Не е во населено место, односно најблиското Като Ахаја е на 4 километри од хотелот, Патра е 23 километри.
Хигиена 10-ка, храна 10-ка, таман си завршил а правиш план за следната, за разлика од Турците поскромен е ол-инклузивот ама се беше превкусно. Занимација за деца, базени, игротека...
Има преубава градина, терен за кошарка, тенис, пинг-понг, кои секако не беа искористени.
Хотелот ќе имаше чиста 10-ка од мене да беше посолидна плажата. Прво имаше разгибавање по скали, а плажата беше мешано камчиња/песок (не беше изненадување, гледавме претходно слики), водата топла и чиста.

Во хотелот беа претежно Чеси, нешто нашинци и послабо Руси и Срби. Беше полн, но во ниеден момент не пофали место ниту на плажа, ниту на базен, ниту во ресторан.

Патра (3 град по големина во Грција) е преубава, особено навечер. Шеталиштето, кафиќите се преполни но не се осеќа гужва, плоштадот убав, омладина брка поќемони..

Поглед од соба:



Плажа:







Посетивме и 2 плажи во близина, на 13/14 километри, едната е Калогрија на сосема западна страна, другата нема име и е богу иза леѓа преку еден пат што не е пат и едни стрмнини језа да те фати. Дифтарска плажа али си го вредеше маткањето, ситен песок, голема, вода кристална и бар насаден на неа каде има само фрапе и вода:



Се на се, одлично го поминавме одморот, се одморивме, а патот дефинитивно се исплати кога ќе се земе во предвид дека слична понуда на краците е околу 20% поскапа, лежалки никаде не наплатија само ти нудат да се напиеш кафе кое со вода го наплаќаат 2,5 еура и Јонско не се споредува со Егејско.

Натака (од кај Јанина) патарините чинеа цирка 20 еура сосе мостарина, а на враќање околу 32 евра (се враќавме од кај Ламија/Лариса)






Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4647 на: 31 Јули 2016, 15:43:33 pm »
decki nekoj sajt za last minute, ili kako gruper, booking za bugarija ili hell ass da najdam smestaj... :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4648 на: 31 Јули 2016, 15:57:49 pm »
Lastminute.com

Ama neznam cenite nikogash ne sum gledal

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4649 на: 31 Јули 2016, 16:36:08 pm »
Мостов е лудница. :)