Автор Тема: Прозорци и температура надворешна Алфа 147  (Прочитано 2796 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Прозорци и температура надворешна Алфа 147
« Одговори #15 на: 29 Август 2022, 11:53:02 am »
Да резимираме:
Сензорот нема врска со прозорите. Сензорот не е расипан, само не стига неговиот сигнал до централната единица.
Прозорите не работат затоа што CAN сигналот од нодот за прозорите не стига до централната единица.
Значи, не е дека сензорот е рикнат и не работат прозорите поради тоа. И дека ако смени сензор ќе проработат прозорите. Веројатно пак нема да покажува температура и нема да работат прозорите.
Веројатно некој заеднички електричен вод од овие две работи, кои се наоѓаат на левата (возачката врата) има некој проблем. Најчесто маса е заедничка, може да е некој кородиран контакт. 

Абе шо пишиш за џабе. Жабарите не чинат и крај. Глупи коли прат.« Последно менување: 29 Август 2022, 13:47:45 pm osmica8 »

Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 51
Одг: Прозорци и температура надворешна Алфа 147
« Одговори #16 на: 09 Септември 2022, 16:44:32 pm »
предложете добар мајстор во мк пошо овие кај шо одам врска немаат

Отсутен ceki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 51
Одг: Прозорци и температура надворешна Алфа 147
« Одговори #17 на: 23 Септември 2022, 13:12:31 pm »
Не разбирам, што има врска температурата со прозорите и багажникот?

Sent from my Redmi Note 8T using TapatalkИ гепек и прозори и темп. одат во боди компјутерот. Личи како боди компјутерот да зеза. Личи како некој ладен лем, или лош контакт/кабел некаде...  Can line error-от  значи дека губи сигнал за пренос на информации.
What Is the CAN Bus Protocol? The Controller Area Network - CAN bus is a message-based protocol designed to allow the Electronic Control Units (ECUs) found in today's automobiles, as well as other devices, to communicate with each other in a reliable, priority-driven fashion.
Проблемот решен компјутерот што е кај осигурачите го извадив и го ичистив и сега работи како треба