Автор Тема: Chiptuning  (Прочитано 171702 пати)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2192
Одг: Chiptuning
« Одговори #315 на: Ноември 22, 2019, 18:16:46 pm »
Razbiram deka si ima tajni vo zanaetot i vo toa ne sakam da se mesam kako ke go izvede remapot. No sepak smetam deka e normalno, i bi bil pomiren, koga ke znam koj stoi za modifikacijata na mapite. Normalno sve za soodvetna cena.

Znam deka nema da dodrzam i ke ja remapnam, samo da vidam za kade ke se odlucam :)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5879
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning
« Одговори #316 на: Ноември 22, 2019, 20:38:07 pm »
Ги креваат вредностите на твојата мапа во некои дозволиви граници. Нема сертифицирани мапи во Македонија. Тоа е тајната на 15минутното читање, едитирање и запишување назад на колата.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #317 на: Ноември 22, 2019, 21:15:51 pm »
Никаде нема сертифицирани мапи. Се подесуваат некои параметри некогаш но не стално од мапите кои ги набавуваат од нивни извори. Не сфаќам јас баш што сакаш да знаеш за тие што ти ја мапираат колата? Да ти го објаснат целиот процес и што точно подесуваат во параметрите на мапите?

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5879
 • Бенве сие бенве
Одг: Chiptuning
« Одговори #318 на: Ноември 22, 2019, 21:22:22 pm »
M3V8 наброил 40к еур во Мкар, нормално е да се интересира. Да чипува голф 4 сеедно ќе му биде, мотор половен е 500еур, сам ќе си го смени.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #319 на: Ноември 22, 2019, 21:26:23 pm »
Ни прв ни последен ќе е што ќе чипува “скапа“ кола. Луѓе фрлаат по 10к евра на тјунинг па не се замараат волку. Ако толку сака за “сигурно“ нека отиде до Меднес, ама ни тие нема да му турат некоја посебна мапа, туку иста ко тие тука што ќе му ја стават ќе биде.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52789
 • Махер
Одг: Chiptuning
« Одговори #320 на: Ноември 22, 2019, 21:26:44 pm »
Никаде нема сертифицирани мапи. Се подесуваат некои параметри некогаш но не стално од мапите кои ги набавуваат од нивни извори. Не сфаќам јас баш што сакаш да знаеш за тие што ти ја мапираат колата? Да ти го објаснат целиот процес и што точно подесуваат во параметрите на мапите?
Не. Сака да знае дека некој стои зад тие мапи. Дека се веќе пробани на доста возила без проблеми. Дека се отклонети детски болести. Дека нема да има проблеми со возилото во иднина.

Нормално е тоа да го бара. Затоа и толку голем страв има околу тјунирањата, кои реално се многу едноставна работа доколку се работи со веќе проверени и оптимизирани мапи.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #321 на: Ноември 22, 2019, 21:27:46 pm »
Ниедна мапа не е проверена и оптимизирана за сите возила, некои од нив воопшто не се ни проверени на возило пред да се почне со продажба. “Проверена“ мапа на дино само, а и тогаш не е 100% сигурна.

Само фабричката е проверена и оптимизирана.
« Последно менување: Ноември 22, 2019, 21:40:12 pm DarthJe5us »

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6106
Одг: Chiptuning
« Одговори #322 на: Ноември 22, 2019, 22:55:20 pm »
За тоа бенве ретко кој има орпема да го исчита кај нас а да не го растури компјутерот.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2192
Одг: Chiptuning
« Одговори #323 на: Ноември 22, 2019, 22:56:04 pm »
@Deni i @marjan fala za pomosta vo odgovorot, mi go zemavte zborot :)

Voopsto ne e problemot vo toa sto im baram kako go pravat remapot nitu neznam kakvi detali vo setiranjeto da mi otkrivaat. Toa si e nivna rabota. Jas bi ja ostavil kolata i bi se vratil da ja zemam gotova. Pozelno e da imaat dino pa da kazat na kratko sto kako okolu parametrite.

Jas samo sakam da znam sto kupuvam, a so toa ke dobijam samiot info za iskustvata so toj "prozivod", kako sto posocija deni i marjan.
Remap made by ???

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3453
Одг: Chiptuning
« Одговори #324 на: Ноември 23, 2019, 00:23:24 am »
Во право си, и јас се мислам на кого да се доверам, иако е голф стар 9 години.
Плаќам и сакам да знам за што и кого му плаќам.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Chiptuning
« Одговори #325 на: Ноември 23, 2019, 02:05:05 am »
Да речеме некој користи мапи од mcchip-dkr, што ќе смени ако знаете кој ја правел кога мапата не е направена на вашата кола на дино(нема да е оптимална)? Се знае кои луѓе ставаат асални мапи во Скопје пример и тоа е тоа. Не гледам што има тука да се размислува повеќе.

@M3V8 што си имаш купено чим нема никој опрема за тоа БМВ?

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52789
 • Махер
Одг: Chiptuning
« Одговори #326 на: Ноември 23, 2019, 07:34:06 am »
Од каде "се знае"? Спомнати се во темава?

Еве за кои се знае: https://www.mybluefin.co.uk/s/2-how-it-works
« Последно менување: Ноември 23, 2019, 07:45:42 am Deni »

Отсутен ChipTuning Performance

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: Chiptuning
« Одговори #327 на: Јануари 22, 2020, 11:04:40 am »
Здраво Деџки постов мие прв во овој форум па се со ве интересира мозе слободно да прасете ке ви одговорам во врска со ЏипТунинг

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7117
Одг: Chiptuning
« Одговори #328 на: Јануари 22, 2020, 13:14:12 pm »
Здраво Деџки постов мие прв во овој форум па се со ве интересира мозе слободно да прасете ке ви одговорам во врска со ЏипТунинг


Значи вие чипувате-ремапирате тјунирате само Џипови :D :D :D

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3453
Одг: Chiptuning
« Одговори #329 на: Јануари 22, 2020, 13:18:47 pm »
Добро ни дојде друже, мене ме интересира од која тјунинг куќа користите ремап, имате ли дино, каде се наоѓате и колку кошта стејџ 1 ремап за 1.2 тси?
Поздрав.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk