Автомобили > Генерално за Автомобилите

Carina i registracija

(1/22) > >>

rikoMK1:
Zdravo.. dali postoi nekoj sajt kade sto mozam da proveram kolku ke me cini carina na odredeno vozilo i negova registracija ?? :))

onak:
не. затоа што листата им е променлива редовно, иако и тоа не би требало да биде некој проблем... ама постојат затоа шпедитери кои ке ти кажат што колку и како според фактурата, типот на возилото и неговата година на производство..

вака и мене ми одговорија пред некој ден...

Simo - Carrier159:
Подобар одговор е „Не зошто ние не сме држава. Да бевме држава - ќе имавме.“

Mario_306:
Значи неможе да се знаат точните информации, за цените затоа што цените се гледаат од schwake каталог за да ти ја царини... А и државава наша си прави како што ке им прдне... Јас ги гледав првичните ценовници на некој форум во 2009 како биле, сега давачките се можеби упола од тогаш што биле... Значи царината е сведена на 1% од вредноста на колата што е баш ништо, а порано беше мислам 5% не сум сигурен... Ддвто е најголемо... Значи прашај си некој цариник или шпедитор, како што ти рече Онак затоа што он го работи тоа фала богу и ги следи цените, па би требало да ги знае од околу со некои 50 евра +/-...  :)

MecheTo:
Можиш да кажиш за кое/кои возила си заинтересиран,па ако знаеме ке ти кажеме.Голем дел од членовите имаат познанство одприлика колку би било.

Навигација

[0] Индекс на пораките

[#] Следна страница

Оди на целосна верзија