Автор Тема: VCDS PROGRAM  (Прочитано 615 пати)

Отсутен stefan23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
VCDS PROGRAM
« на: 06 Март 2023, 20:16:25 pm »
Здраво другари, сакам да споделиме искуства со VCDS.
Јас нешо чепкав по интернетов и дојдов до идеа да пробам сам да ја чепнам колата, иам Сеат Леон 2006, па сакам да му напраам на отклучвање
да се палат магленки, на заклучување да се собираат ретровизори - на отклучување на да се отвараат... и такви некои ствари.
Знам дека има пуно мајстори шо го праат тоа , ама сакам сам да пробам, да видам што е тоа толку тешко што од една работа бараат 500 денари..

Па ме мучат неколку прашања:
Како би можел ја тоа да го направам дали знае некој? ( глеав ја некои видеа, некој пишувања едно друго, ама вака може некој поубаво ќе знае да ме подучи :D )
Како би ја поврзал колата на тоа VCDS, дали тоа иде преку OBD оние што се продаваат на али експрес 400 500 денари, или не знам колку се моментално не ми текнува.
Дали е некоја филозофија ?

Инаку еве едно видео што гледав по интернетов како иде тоа - https://www.youtube.com/watch?v=u9FTWg1TcpM

Што знаете кажувајте хахах..
Фала ви однапред и имајте убав ден !
« Последно менување: 07 Март 2023, 09:28:48 am zeroSignal »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: VCDS PROGRAM
« Одговори #1 на: 07 Март 2023, 10:35:20 am »
Колку што знам ти треба кабел. Не може VCDS со Bluetooth.

Отсутен stefan23

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: VCDS PROGRAM
« Одговори #2 на: 07 Март 2023, 13:53:20 pm »
Дада знам дека треба кабел, ама кој е тој кабел ? 🥲


Отсутен queqe

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: VCDS PROGRAM
« Одговори #4 на: 27 Март 2023, 22:54:10 pm »
Имам VCDS од Али- околу 25-30 еура беше комплет со софтвер(Audi,Skoda,Seat,VW). Добро си функционира, али не се осмелувам да чепкам по напредните опции. Тоа кај што сакаш да чепкаш,е "мајсторско ниво" па треба и некое знаење,оти кодовите не исти за сите варијанти за ист мотор.Така да моеш да заглавиш. Исто така лаптопот кај што е инсталиран програмот, не треба да го уклучуваш на интернет и да исклучиш апдејти, оти ќе ти го блокира VCDS-от. Може да ти послужи за дијагностика да гледаш сензори- температури,притисоци и сл.,али пак треба некои основни познавања околу проблематиката...може да си наместиш/ресетираш и интервали за сервисирање,бришење грешки итн. Мислам и дека не може да го инсталираш на повеќе од два компјутери,оти ке ти го блокира конекторот(ова сум го прочитал некаде,ама не сум 100% сигурен). Како и да е, интересна играчка за големи деца,али може да останеш и со прстот у уста :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4112
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: VCDS PROGRAM
« Одговори #5 на: 28 Март 2023, 08:57:12 am »
Со VCDS многу играчки не треба играње, подобро да поминиш кај нас за 300-500 ден да ги отклучиме тие функции, а доколку имаш некое општо познавање од автодијагностика може да пробаш.
Токму поради тоа јас купив Опком, 800 ден го купив, башка добив и рефунд бидејќи не беше ист како на сликата, а едно бришење на грешка е 600 ден тука во Пп.
VCDS купи комплетен од алиекспрес и најдобро ќе си поминеш така.