Автор Тема: Градина  (Прочитано 138324 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Градина
« Одговори #735 на: 16 Септември 2022, 15:20:55 pm »
Ставај ѓубриво, и после ќе косиш редовно и без ќеса. За да се ѓубри самата колку толку.

Отсутен Sasko80

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Градина
« Одговори #736 на: 16 Септември 2022, 16:31:46 pm »
Да али незнам какво да ставам, арското ѓубре не ми го препорачуваат баш многу зошто било ептен јако и после велат не ке сум можел од треви да ја исчисам земјата, затоа мислев на вештачко, најдов на нет од ова на plantella за хранење на почвата во вид на резанци е што потоа се распаѓаат во земјата но кај нас го нема, па нешто слично барав.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Градина
« Одговори #737 на: 16 Септември 2022, 16:53:39 pm »
Се продава во ќеси од 50 или 70кг нешто така, и си носиш. Марифетот е да се најде каде има поефтино зошто ти требаат големи количини. Инаку проблемот е во таа глинестата почва што многу се компактира и се прави бетон. Хумусна земја, лисја од дрво измешај сега ќе паѓаат, што било такво и прекопај. Тоа ќе си скапе секако, ама ќе и даде малку жива материја на глината за да не се прави камен. А после како што ти реков косење без ќеса за да паѓа пак во земјата тревата и самата да се одржува.

А башка и вештачко, ама вештачко е многу скапо за надвор да ставаш. Тоа треба количина, не е литро две, ти треба 100-200кг или како и да се дозира.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Градина
« Одговори #738 на: 16 Септември 2022, 17:42:06 pm »
Арското ако е одлежано немаш гајле. А и да се исккопа треба со земјата.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Градина
« Одговори #739 на: 21 Септември 2022, 08:46:16 am »
Лапајте!


Отсутен Sasko80

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Градина
« Одговори #740 на: 12 Октомври 2022, 19:48:16 pm »
Едно прашање ако може  :)
Дали некој има користено вертикулатор и колку е задоволен од истиот?  И дали го имате користено за досејување на трева.
Гледам по ова ју тубот од кога ќе го поминат тревникот со машинчето потоа фрлаат семе  па наводнуваат?!
Се зафаќа семето на овој начин?
Поздрав.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Градина
« Одговори #741 на: 12 Октомври 2022, 20:03:24 pm »
Вертикутер се вика тоа, и јас стално барам од некаде дали може да изнајмам, зошто ми треба еднаш годишно ама не сум нашол до сега.

Инаку да, има цилиндар со федерчиња за да се тргне мов, на пример јас со тоа имам проблем. А има и цилиндар со ножеви за да направи блага аерација па после да можеш да посееш трева за семињата да западнат во малите браздички, а не да стојат врз земјата.

Тоа е, не сум сретнал кај нас. Најефтина опција е Einhell во Електрометал или тој Боле што има на пазар3/реклама5 огласи.

Штета што нема некој да нуди како услуга да помине и да ја заврши работата со некоја посериозна машина.

Се сведува на викање на типац со мотокултиватор да се прекопа цела, и се на ново да се прави во Ноември и тоа е тоа реално. Само убаво да се натапка треба на крајот зошто инаку ќе пропаѓа и ќе умира тревата на секоја стапалка.

Отсутен Sasko80

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 21
Одг: Градина
« Одговори #742 на: 12 Октомври 2022, 20:24:46 pm »


Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Градина
« Одговори #744 на: 12 Октомври 2022, 23:16:00 pm »
Вертикутер се вика тоа, и јас стално барам од некаде дали може да изнајмам, зошто ми треба еднаш годишно ама не сум нашол до сега.

Инаку да, има цилиндар со федерчиња за да се тргне мов, на пример јас со тоа имам проблем. А има и цилиндар со ножеви за да направи блага аерација па после да можеш да посееш трева за семињата да западнат во малите браздички, а не да стојат врз земјата.

Тоа е, не сум сретнал кај нас. Најефтина опција е Einhell во Електрометал или тој Боле што има на пазар3/реклама5 огласи.

Штета што нема некој да нуди како услуга да помине и да ја заврши работата со некоја посериозна машина.

Се сведува на викање на типац со мотокултиватор да се прекопа цела, и се на ново да се прави во Ноември и тоа е тоа реално. Само убаво да се натапка треба на крајот зошто инаку ќе пропаѓа и ќе умира тревата на секоја стапалка.
Kako go resavas problemot so movta?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Одг: Градина
« Одговори #745 на: 24 Ноември 2022, 12:52:07 pm »
Засадив 2 оревчиња во пластични флаши во хумусна (саксиска) земја од Бриколаж. Потераа бајаги и треба да ги пресадам во поголема саксија за да можам после во рана пролет да ги пресадам во двор кај дедо ми. Дали ќе им смета ако пак им ставам од хумусна земја, односно дали ќе биде подобро да се измеша со обична земја и дали некаде може да се купи обична земја (не можам во следниот период, најверојатно до пролет, да одам до дворот инаку ќе земев од таму), фала за секој градинарски совет ако пропуштам нешто.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
Одг: Градина
« Одговори #746 на: 24 Ноември 2022, 20:41:09 pm »
Засадив 2 оревчиња во пластични флаши во хумусна (саксиска) земја од Бриколаж. Потераа бајаги и треба да ги пресадам во поголема саксија за да можам после во рана пролет да ги пресадам во двор кај дедо ми. Дали ќе им смета ако пак им ставам од хумусна земја, односно дали ќе биде подобро да се измеша со обична земја и дали некаде може да се купи обична земја (не можам во следниот период, најверојатно до пролет, да одам до дворот инаку ќе земев од таму), фала за секој градинарски совет ако пропуштам нешто.

Ne chepkaj nishto ako ti e samo do prolet. niti ke rastat zimovo niti nishto. ostaj taka nadvor neka si zazimat.. i na prolet pred da se razbudat..pred da rastechat sokovi, kopaj dupka i sadi gi toptan so zemjata okolu korenja...duri i da ti se istrese ako se uste vo zimski son nemaat gajle i so goli korenja da gi zasadish.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Градина
« Одговори #747 на: 25 Јануари 2023, 10:32:54 am »
Некои искуства со овошки, јаболки, цреши, итн, кои врсти се погодни на овдешни (скопски) услови?

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5227
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Градина
« Одговори #748 на: 10 Март 2023, 11:32:24 am »
Каде да најдам исти вакви ножици?
Да не се за сечење криви гранки, туку вакви за прво.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

@AlexAl1en не те разбирам на какви прави/криви гранки мислиш.

Инко има вакви макази за гранки, во Евтинија можеш да видиш дали ги имаат на лагер ваквите со „лост“ систем (тоа додатното спојување што служи за со помалку стискање да добиеш поголема сила на сечење). Јас од таму Инко обични земав лани (без лост), и ОК се.

Има и во МТД градина такви со лост, имаа и кинески и Вилиџер (не знам колку е добар брендот). Истите ги има и во Хубо... Генерално, колку пари толку музика.


Некои искуства со овошки, јаболки, цреши, итн, кои врсти се погодни на овдешни (скопски) услови?

Некој ако го интересира, во Фоја имаат садници од регионални/српски врсти на јаболки. Кожара, Будимка, Шуматовка... Не бараат ни блиску толку прскање како комерцијалните видови.

https://foja.com.mk/product/malus-domestica-jabolka/

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5675
Одг: Градина
« Одговори #749 на: 31 Март 2023, 20:45:04 pm »
Сакам да засадам од тие дрвцата за жива ограда,мислам "туја" се викат.
Е сеа гледам има повеќе сорти,мене ми треба за жива ограда и да растат 2/2 ипол метра.
Која сорта да ја барам?😊

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk