Автор Тема: Однос кон купувачите во салоните на автомобилските импортери  (Прочитано 54341 пати)

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3619
Еднаш штом се качила давачка, не се симнува веќе, не се улави никој да си кратат од приходот, особено па кога друг ја вовел таа огромна давачка. Али да, знаеме сите кој ја донесе оваа давачка. Се надевам дека најмалце барем за тоа ќе бидат поразени :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен Jimny

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Сеа ко ќе се смени власта. Леле, леле! На 50% попуст ќе ги земаме. Никогаш Северна!
Во ужи круг ако влезе и на 60% можеОтсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13575
Сеа ко ќе се смени власта. Леле, леле! На 50% попуст ќе ги земаме. Никогаш Северна!

Ти се смееш, ама 2011-2012 со другана власт беше милина за половни возила. Јас го земав Лансерот 3 години стар за 7к еур, нов беше 14.500 тогаш. Истата ситуација денес ќе ме чинеше 18.500.

Јас со оваа власт си купив нова кола од салон,🤣

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Логично.

Отсутен mkm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1281
За мала маржа работат и кај нас импортериве :D Гомна да јаде Европа.

Хрватска, влезена во ЕУ и шенгем која што исто така има доста големи давачки за возила
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Македонија, напредна членка на Нато и успешна кандидатка за влез во ЕУ.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

BMW е земено како пример зошто само они имаат ценовници онлајн, али и со другиве возила е иста ситуација, особено од Германските прозиводители. Незнам имаат ли интернет увознициве, гледаат ли цениве како се движат, некој допир со реалноста дали имаат....
Врска немаат импортерите со ова. Држаавата ни ја дере кожата со давачките

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Они дури со загуба продаваат кај нас.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10123
Сум спомнал неколку пати.
Година 2016, стигнува новиот Меган и се уште нема ценовник, возам тест, прашувам за цена, ми кажува некаде 18/19 бона, му велам дека во Србија на нивниот ценовник е околу 16, ми враќа не било исто, царини, даноци, ово, оно, и фати нешто со дигитронот и ми се обраќа, направив попуст мопуст, додадов гратис, дрн, дрн, промоција...крајна цена 16 и нешто бона за тебе 8)

Присутен Jimny

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
За мала маржа работат и кај нас импортериве :D Гомна да јаде Европа.

Хрватска, влезена во ЕУ и шенгем која што исто така има доста големи давачки за возила
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Македонија, напредна членка на Нато и успешна кандидатка за влез во ЕУ.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

BMW е земено како пример зошто само они имаат ценовници онлајн, али и со другиве возила е иста ситуација, особено од Германските прозиводители. Незнам имаат ли интернет увознициве, гледаат ли цениве како се движат, некој допир со реалноста дали имаат....
Врска немаат импортерите со ова. Држаавата ни ја дере кожата со давачките
Имаат како немаат ке се обратиш со молба и допис директно до представништо за одреден модел кој те интересира ке образлозиш скоро се зошто и како сигурен сум дека писмен одговор ке добиеш конкретно за bmw/мерцедес знам ке ти одговорат,прво што ке те прашаат ако не наведеш од каде си , потоа за купување ново возило неможеш во врска со цената ке ти кажат да контактираш со овластено представништо на нивниот бренд и тука приказната завршува на се што те интерсира ке ти дадат одговор разговор директно од грац за мерцедес г класа можам да кажам дека се премногу културни и се дури можат да ти организираат директно со се карта да отидеш во фабриката музејот производство да видиш и етц , за bmw слично прашував поодамна за x4  зошто цените се големи кај нас  треба да најдам одговори ова е од пред неколку дена со мерцедес разговор дел нешто  , једноставно голема игранка е тука и дерат кожа с0 бизнисот со автомобили и тоа е тоа сите се свесни за тоа немој да мислиш поготово за овие премиум брендови не знаат што се прави тука кај нас барем сега е лесно да отидеш и до представништо до германија или допис да пуштиш на коли над 30илјади евра ///него тоа е сув кути си трпи си не една беља но пуст мерак има цена

Отсутен Tommy

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6995
За мала маржа работат и кај нас импортериве :D Гомна да јаде Европа.

Хрватска, влезена во ЕУ и шенгем која што исто така има доста големи давачки за возила
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Македонија, напредна членка на Нато и успешна кандидатка за влез во ЕУ.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

BMW е земено како пример зошто само они имаат ценовници онлајн, али и со другиве возила е иста ситуација, особено од Германските прозиводители. Незнам имаат ли интернет увознициве, гледаат ли цениве како се движат, некој допир со реалноста дали имаат....
Врска немаат импортерите со ова. Држаавата ни ја дере кожата со давачките
Имаат како немаат ке се обратиш со молба и допис директно до представништо за одреден модел кој те интересира ке образлозиш скоро се зошто и како сигурен сум дека писмен одговор ке добиеш конкретно за bmw/мерцедес знам ке ти одговорат,прво што ке те прашаат ако не наведеш од каде си , потоа за купување ново возило неможеш во врска со цената ке ти кажат да контактираш со овластено представништо на нивниот бренд и тука приказната завршува на се што те интерсира ке ти дадат одговор разговор директно од грац за мерцедес г класа можам да кажам дека се премногу културни и се дури можат да ти организираат директно со се карта да отидеш во фабриката музејот производство да видиш и етц , за bmw слично прашував поодамна за x4  зошто цените се големи кај нас  треба да најдам одговори ова е од пред неколку дена со мерцедес разговор дел нешто  , једноставно голема игранка е тука и дерат кожа с0 бизнисот со автомобили и тоа е тоа сите се свесни за тоа немој да мислиш поготово за овие премиум брендови не знаат што се прави тука кај нас барем сега е лесно да отидеш и до представништо до германија или допис да пуштиш на коли над 30илјади евра ///него тоа е сув кути си трпи си не една беља но пуст мерак има цена


Toчка, нов ред. Очи ми испаднаа.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3619
За мала маржа работат и кај нас импортериве :D Гомна да јаде Европа.

Хрватска, влезена во ЕУ и шенгем која што исто така има доста големи давачки за возила
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Македонија, напредна членка на Нато и успешна кандидатка за влез во ЕУ.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

BMW е земено како пример зошто само они имаат ценовници онлајн, али и со другиве возила е иста ситуација, особено од Германските прозиводители. Незнам имаат ли интернет увознициве, гледаат ли цениве како се движат, некој допир со реалноста дали имаат....
Врска немаат импортерите со ова. Држаавата ни ја дере кожата со давачките

Се слагам дека државата дере, ама и импортерите дерат. И Хрватска има огромни давачки па пак цениве се од нашите поефтини за 15/20% кај одредени возила. Ако нив не им менува, нас како потрошувачи уште поарно ни е. Да се цените по нормални ќе размислиш дали да купиш половно возило или ново, вака уште од старт знаеш дека мора половно да бараш :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29136
  • CARclub.mk
Toчка, нов ред. Очи ми испаднаа.

Еве, се обидов. Поправив неколку правописни грешки и погрешно напишани зборови, некои работи се дрзнав да ги интерпретирам најдобро што можам и ставив точки, запирки (и дополнителни интерпункциски знаци) и големи букви каде што треба:

---


Имаат, како немаат.

Ќе се обратиш со молба и допис директно до претставништо за одреден модел кој те интересира и ќе образложиш скоро сè, зошто и како и сигурен сум дека писмен одговор ке добиеш.

Конкретно за BMW и Mercedes знам дека ќе ти одговорат. Прво што ќе те прашаат (ако не наведеш) е од каде си. Потоа за купување ново возило, не можеш - во врска со цената ке ти кажат да контактираш со овластено претставништо на нивниот бренд и тука приказната завршува.

За сè што те интересира ке ти дадат одговор. По разговор директно од Грац за Мерцедес Г Класа можам да кажам дека се премногу културни и дури сè можат да ти организираат директно со се карта да отидеш во фабриката, музејот, производство да видиш, итн.

За BMW слично прашував поодамна за X4 - зошто цените се големи кај нас. Tреба да најдам одговори. Oва со Mercedes е од пред неколку дена. Едноставно голема игранка е тука и дерат кожа со бизнисот со автомобили - и тоа е тоа, сите се свесни за тоа. Немој да мислиш (особено) за овие премиум брендови дека не знаат што се прави тука кај нас. Барем сега е лесно да отидеш и до претставништо во Германија или допис да пуштиш на коли над 30илјади евра.

Туку тоа е SUV, ќути си, трпи си, не е една беља. Но пуст мерак има цена.


---
« Последно менување: 02 Април 2024, 20:07:26 pm zeroSignal »

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10885
 • 430i
напрај една скрипта каде автомаЦки ќе преведува  ;D

[Jimny]инсерт текс хере[/Jimny]

Отсутен mkm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1281
Они дури со загуба продаваат кај нас.

Конкретно на мојата имаше 10% маржа. На увид ти се сите документи при регистрација. На УЦД убаво се гледа која е набавна вредност, девизен курс, трошоци за транспорт, ддвв, акцизи.. ..

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1444
напрај една скрипта каде автомаЦки ќе преведува  ;D

[Jimny]инсерт текс хере[/Jimny]
После лесно ќе се адаптира за Деки :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8063
 • Малерозен дрводарец
напрај една скрипта каде автомаЦки ќе преведува  ;D

[Jimny]инсерт текс хере[/Jimny]

Тоа на Карпатцкио речи му, он нешто А-И, А-У...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!