Автор Тема: Short shifter  (Прочитано 1435 пати)

Отсутен Ivann_XR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Short shifter
« на: 26 Декември 2021, 14:47:23 pm »
Здраво на сите.

Би сакал да прашам за искуства или препорака за сервис/мајстор/гаража кој би монтирал пократок шалтер на VW Golf Mk6 1.4 tsi. Типот на трансмисија е MQ250. Механизмот што го нарачав е од DieselGeek (USA) модел Sigma 5 (2021) Се јавив во неколку сервиси кои биле препорачани на форумов специјализирани за менувачи, но ниту еден не ми остави впечаток дека ќе се заврши работата без проблем односно одговорите беа дојди ќе пробаме, ќе видиме и сл. Во принцип не е проблем самата монтажа туку оптимизацијата на шалтерот.

Набрзо ќе го претставам своето возило во темата на возила на членови со сите tuning upgrade-и до сега.

Нов сум на форумов не само да поставам прашање туку се надевам дека ќе бидам активен на повеќе теми.

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
Одг: Short shifter
« Одговори #1 на: 26 Декември 2021, 22:43:53 pm »
Сам.
Има мал милион видеа на YT како се местат.
и да немаш канал, 2 дизалици на некој празен паркинг и тоа е тоа.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3603
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Short shifter
« Одговори #2 на: 26 Декември 2021, 23:17:58 pm »
mislam deka nema nesto premnogu steluvanje. verojatno dobivas po kruta i po precizna vrska megju salterot i shifterot. Ali ako ne ti se cepka sam, da najdes kontakt od Amel, - ili ako e uste aktiven da go prasas ovde.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Ivann_XR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Одг: Short shifter
« Одговори #3 на: 27 Декември 2021, 10:40:44 am »
Фала дечки на советите.
Туторијали има и од самиот производител step by step, но искрено сам ниту сум чепкал механички ствари ниту би се нафатил колку и да изгледа едноставно. Секогаш барам сервис/мајстор по препорака што си ја знае работата, а јас чесно да си платам за услугата.
Инаку, да, токму тоа е поентата за покрута, попрецизна врска и пократок од на шалтерот за отприлике 30-40%.

Отсутен Ivann_XR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Одг: Short shifter
« Одговори #4 на: 27 Декември 2021, 10:58:33 am »
mislam deka nema nesto premnogu steluvanje. verojatno dobivas po kruta i po precizna vrska megju salterot i shifterot. Ali ako ne ti se cepka sam, da najdes kontakt od Amel, - ili ako e uste aktiven da go prasas ovde.

Го контактирав Амел, договорено е :) Фала уште еднаш на совет и препорака.