Автор Тема: Градско возило бензин или бензин/плин  (Прочитано 2498 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32369
 • Таков е животот... јебига
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #75 на: Август 04, 2021, 10:05:36 am »
Ако сакаш да купиш старо возило за малку пари и да го имаш кратко време, тогаш треба да сфатиш дека од кој бренд и да биде, на таа старост и истрошеност сите подеднакво ќе се расипуваат. Астра била или Тојота или Даихатсу, нема никаква врска, и Тојота и Даихатсу ќе се расипуваат подеднакво. Стварта е што помалку да те чини, така да треба да гледаш кое возила има највеќе мајсори и најефтини делови.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10393
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #76 на: Август 04, 2021, 14:12:04 pm »
Веројатноста е дека за таа сума ќе земе подобра Тојота Јарис или Сирион отколку Астра.

Добрите Астри (стварно добри) се сигурно 1000-че повеќе и поново годиште.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3845
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #77 на: Август 04, 2021, 19:43:50 pm »
Џабе вергламе, он веќе одлучил.

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 910
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #78 на: Август 04, 2021, 20:34:14 pm »
Ne e dzabe, sekoj sovet e dobredojden i cenet, samo tesko se naogja dobro vozilo vo toj cenoven rang sto ne e uvezeno so 300.000, hemisko, smeneti kapacinja, gumicki, farbano, motor sto "kashla" itn....
Dajte nekoe mislenje za ovie podole:

Ja vidov astrata h, na sliki bese podobra :)
na palenje lanceto dade zvuk

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4029518
Ovaa astra deluva ok na sliki, samo mislam deka G imase problem so korozija (bidejki sepak e 1999) ili gresam?

Eve ovoj jaris mi fati oko, registriran, ama 2.500e za ovoj model i godiste, mislam deka e mnogu?
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4028437

Eventualno fiestava
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3898660

2600e registrirana, ama od vozackata strana deluva deka e udrena vaka po sliki
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3502467


Komsija prodava Mazda 6 dizel 2003 2.0 136ks so 65.000km, full oprema, servisirana (mal/golem), registrirana za 3.500e, ama ima korozija na polumesecot i nekoi karoseriski zabeleski na branicite, gumi za menuvanje, i bandazite se korodirani
Ova e nad toa sto baram, ama baagi raboti se napraveni, osven kozmetickite, a kilometrazata e mnogu mala.
Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15362
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #79 на: Август 04, 2021, 20:41:42 pm »
Земи 206ка, сосема доволно простор, џабе се за одржување во возно стање, а се продаваат во било каква состојба со добри слики и добра цена.

Од мотори можам да препорачам 1.4 75hp, 1.6 88hp, 1.4 HDI 68hp. Тие и најлесно се продаваат потоа.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2287
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #80 на: Август 04, 2021, 20:47:09 pm »
Држ за упола од буџетот, барем душата ќе ти се полни кога ќе ја газиш. Ништо не инвестирај освен плин во боцата и гуми задни :) Кога ќе дој време за давање прежали некое стотче и ќе се отарасиш одма.
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4025050
Ептен мераци

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #81 на: Август 04, 2021, 21:19:58 pm »
Ne e dzabe, sekoj sovet e dobredojden i cenet, samo tesko se naogja dobro vozilo vo toj cenoven rang sto ne e uvezeno so 300.000, hemisko, smeneti kapacinja, gumicki, farbano, motor sto "kashla" itn....
Dajte nekoe mislenje za ovie podole:

Ja vidov astrata h, na sliki bese podobra :)
na palenje lanceto dade zvuk

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4029518
Ovaa astra deluva ok na sliki, samo mislam deka G imase problem so korozija (bidejki sepak e 1999) ili gresam?

Eve ovoj jaris mi fati oko, registriran, ama 2.500e za ovoj model i godiste, mislam deka e mnogu?
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4028437

Eventualno fiestava
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3898660

2600e registrirana, ama od vozackata strana deluva deka e udrena vaka po sliki
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3502467


Komsija prodava Mazda 6 dizel 2003 2.0 136ks so 65.000km, full oprema, servisirana (mal/golem), registrirana za 3.500e, ama ima korozija na polumesecot i nekoi karoseriski zabeleski na branicite, gumi za menuvanje, i bandazite se korodirani
Ova e nad toa sto baram, ama baagi raboti se napraveni, osven kozmetickite, a kilometrazata e mnogu mala.
Зарем имало Астри со 1.2 мотор?

Според мене Јарисот не вреди преку 2.000 евра, мој колега пред 2 години зеде Јарис 1.3 2000та за 2.000 евра.
Коли не се купуваат позади тастатура, треба на лице место да се види и да ае опипа пулсот на продавачот.

Ем гледам многу ти мати памет, (а отсекогаш било така), да за малку повеќе пари веќе имаш поголема класа на возило.

Едит, заборавам дека последнава година се отиде нагоре со цени, па ништо не е исто како од пред 2 години па наназад :)
« Последно менување: Август 04, 2021, 21:26:22 pm Mikius »

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 910
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #82 на: Август 04, 2021, 21:26:08 pm »
Ne e dzabe, sekoj sovet e dobredojden i cenet, samo tesko se naogja dobro vozilo vo toj cenoven rang sto ne e uvezeno so 300.000, hemisko, smeneti kapacinja, gumicki, farbano, motor sto "kashla" itn....
Dajte nekoe mislenje za ovie podole:

Ja vidov astrata h, na sliki bese podobra :)
na palenje lanceto dade zvuk

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4029518
Ovaa astra deluva ok na sliki, samo mislam deka G imase problem so korozija (bidejki sepak e 1999) ili gresam?

Eve ovoj jaris mi fati oko, registriran, ama 2.500e za ovoj model i godiste, mislam deka e mnogu?
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=4028437

Eventualno fiestava
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3898660

2600e registrirana, ama od vozackata strana deluva deka e udrena vaka po sliki
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3502467


Komsija prodava Mazda 6 dizel 2003 2.0 136ks so 65.000km, full oprema, servisirana (mal/golem), registrirana za 3.500e, ama ima korozija na polumesecot i nekoi karoseriski zabeleski na branicite, gumi za menuvanje, i bandazite se korodirani
Ova e nad toa sto baram, ama baagi raboti se napraveni, osven kozmetickite, a kilometrazata e mnogu mala.
Зарем имало Астри со 1.2 мотор?

Според мене Јарисот не вреди преку 2.000 евра, мој колега пред 2 години зеде Јарис 1.3 2000та за 2.000 евра.
Коли не се купуваат позади тастатура, треба на лице место да се види и да ае опипа пулсот на продавачот.
I jas se pocudiv za 1.2, izleze deka e istiot princip kako 1.4, samo poslab. Isklucivo za vo grad.

Istoto go pomisliv za jarisot, max 2000e.

Taka e, no epten bea bez ceni kolite, pa toa mi kazaa po tel, sepak da odam dzabe da trosam I moe I na prodavacot vreme, ako ne sum spremen za cenata ne e korektno.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10393
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #83 на: Август 05, 2021, 12:39:55 pm »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3430210 Ако не ти смета 3 врати


Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 910
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #84 на: Август 05, 2021, 18:38:13 pm »
Mora da e so 5 Lordu, radi decava, mali se, da ne se maci zena mi da gi tovari preku predno sediste.

Ali sto e so cenive covece..... Abe ova e luda rabota, pa kolive ne se vino pa so tek na vreme da poskapuvaat, ekonomska kriza, stanovi i krediti poeftinuvaat, 30% ostanaa bez rabota, a tek kolku bea/se na minimalec, koli poskapuvaat :D

Gledam oglas pred 6 meseci primer 2600e, sega nov stavil so istite sliki 2.800e. Kaj mu sedi 6 meseci kolata uste ja pokacil :D Ah ovaa cudesna zemja.....

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3831
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #85 на: Август 05, 2021, 21:40:09 pm »
Kaj zivees ti? Jas gledam deka se poskapuva, ne gledam ceni na nesto nadolu da odat?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4385
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #86 на: Август 05, 2021, 22:08:21 pm »
Декса зимај до дека се наваѓа по нешто оти маф ти е работата 😂

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 910
Одг: Градско возило бензин или бензин/плин
« Одговори #87 на: Август 05, 2021, 22:10:44 pm »
Kaj zivees ti? Jas gledam deka se poskapuva, ne gledam ceni na nesto nadolu da odat?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Poskapuvaat raboti sto se koristat doma, zatoa sto lugjeto sedat povekje doma od kade sto I mnogu od niv rabotat, kolite se sprotivno na sedenje doma?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
« Последно менување: Август 05, 2021, 22:37:24 pm deksa »