Автор Тема: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013  (Прочитано 13289 пати)

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9492
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #60 на: Август 04, 2013, 21:57:12 pm »
Ух, можеби најдобрата трка сезонава.

Претекнувања за секоја позиција освен за првата каде што доминираше Милер во првата трка и Лопез во втората.
Импресивно возење на Лопез, доста агресивно за бмв на патека каде што нема доволно грип (освен на тркачката линија, Таркини ја утна во првата трка и соодветно си излета). Ориола исто така покажа дека ја одбра вистинската кола за сезонава и брзо се прилагоди на неа (малку касно ја одбра, ама тоа е).

Таркини покажа дека неможе лесно да му се земе позицијата, па колку и да има слаб автомобил. Исто така направи глупост и во првата и во втората трка, во втората барем искористи мала гужва па си ги врати 3те позиции. Во секој случај ја очекувам хонда во подобро светло до година (ама со оглед на тоа што доаѓа Лоеб, нема да биде баш лесно), а кога сме кај хонда, Монтеиро со глупост во втората трка, се шеташе како пијан по патека па дојде до контакт со Милер при што Милер беше казнет со драјв-тру, по што падна на 19то место и со тоа ја изгуби можноста за победа, а лесно можеше да го добие и Лопез.

Во секој случај одлична трка и дефинитивно херој на денот е Лопез.


Резултати 1-3

Прва трка:

1.Muller
2.Oriola
3.Chilton

Втора трка:

1.Lopez
2.Tarquini
3.Oriola


EDIT:

Еве и целосни резултати:

Race1Race2

« Последно менување: Август 04, 2013, 23:08:41 pm Igor »

Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #61 на: Август 06, 2013, 18:34:47 pm »
Citroën Racing - WTCC - Sébastien Loeb has something to show

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9492
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #62 на: Август 06, 2013, 20:59:33 pm »
Следната сезона многу ветува..

Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #63 на: Август 07, 2013, 11:35:31 am »

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #64 на: Август 07, 2013, 20:12:33 pm »
Сакам да го потпишат за втор возач Muller и да направат француски дрим тим,слично на Лоеб - Ожие  8)

Не за џабе имам 10% акции во PSA  8)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16378
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #65 на: Август 07, 2013, 20:37:42 pm »
Само што нејќеш да купиш кола од нив ;D

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг:
« Одговори #66 на: Август 08, 2013, 14:43:02 pm »
Imam edna dosta e.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9492
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #67 на: Август 28, 2013, 23:17:38 pm »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9492
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #68 на: Септември 09, 2013, 00:18:26 am »Results, Race 1:

1. Tom Chilton Ray Mallock Ltd Chevrolet Cruze 1.6T 13 laps
2. Tiago Monteiro Castrol Honda Racing Team JAS Honda Civic 1.6T 2.161secs
3. Yvan Muller Ray Mallock Ltd Chevrolet Cruze 1.6T 6.534secs
4. Alex MacDowall bamboo-engineering Chevrolet Cruze 1.6T 10.659secs I
5. James Nash bamboo-engineering Chevrolet Cruze 1.6T 12.676secs I
6. Gabriele Tarquini Castrol Honda Racing Team JAS Honda Civic 1.6T 14.897secs
7. Tom Coronel ROAL Motorsport BMW 320 TC 18.530secs
8. Rob Huff All-Inkl.com Munnich Motorsport SEAT Leon WTCC 21.561secs
9. Marc Basseng All-Inkl.com Munnich Motorsport SEAT Leon WTCC 22.558secs I
10. Stefano D'Aste PB Racing BMW 320 TC 23.266secs I
11 Pepe Oriola Tuenti Racing Team Chevrolet Cruze 1.6T 26.219secs
12. Tom Boardman Special Tuning Racing SEAT Leon WTCC 26.653secs I
13. Michel Nykjaer NIKA Racing Chevrolet Cruze 1.6T 35.388secs I
14. Hugo Valente Campos Racing SEAT Leon WTCC 37.826secs I
15. James Thompson LADA Sport Lukoil LADA Granta Sport 40.811secs
16. Fernando Monje Campos Racing SEAT Leon WTCC 41.457secs I
17. Fredy Barth Wiechers Sport BMW 320 TC 41.459secs I
18. Franz Engstler Liqui Moly Team Engstler BMW 320 TC 41.971secs I
19. Charles Ng Liqui Moly Team Engstler BMW 320 TC 42.242secs I
20. Mehdi Bennani Proteam Racing BMW 320 TC 42.805secs I
21. Mikhail Kozlovskiy LADA Sport Lukoil LADA Granta Sport 43.997secs
22. Norbert Michelisz Zengo Motorsport Honda Civic 1.6T 48.9341. secs
23. Rene Munnich All-Inkl.com Munnich Motorsport SEAT Leon WTCC 1:08.203secs

Results, Race 2:
1. Gabriele Tarquini Castrol Honda Racing Team JAS Honda Civic 1.6T
2. Mehdi Bennani Proteam Racing BMW 320 TC
3. Norbert Michelisz Zengo Motorsport Honda Civic 1.6T
4. Yvan Muller Ray Mallock Ltd Chevrolet Cruze 1.6T
5. Tiago Monteiro Castrol Honda Racing Team JAS Honda Civic 1.6T
6. Tom Coronel ROAL Motorsport BMW 320 TC

и тн..


Првата трка не ја гледав, ама во вторава прилично интересни вожњи паднаа, особено од страна на Михелиз. Човекот си издржа константен притисок од Милер со многу доцни кочења и се снаоѓаше како знае, а патеката е таква да нема многу место за претекнување, па така Милер остана позади Михелиз. Добро се одржа и Бенани, но неможеше да возврати на фантастичниот старт на Таркуини (како и да е на македонски) кој со смирена вожња ја одржа предноста до крајот и заврши на првата позиција.

Коронел ќари доста позиции, штета за Хаф кој поради пукната гума мораше да го посети боксот, исто така и голем пад (на последно место) го снајде и Ориола (не прикажаа зошто и како). Како и да е, интересна трка.

Следната трка е во Јапонија, на патеката Сузука 21-22 Септември.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16378
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #69 на: Ноември 18, 2013, 00:38:19 am »
Што напраиле овие денес!? :o


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9492
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #70 на: Ноември 18, 2013, 06:38:58 am »
Типично за стазава. ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39740
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #71 на: Ноември 18, 2013, 10:47:46 am »
Море овие сите на некој лош алкохол биле синојка :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4317
 • Passat B8
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2013
« Одговори #72 на: Ноември 18, 2013, 10:54:01 am »
Hehe na zolto znamence kako se ispolupaa ne se normalni...  :D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.