Автор Тема: Чистење на фарови....  (Прочитано 152826 пати)

Отсутен stevcooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #795 на: Септември 30, 2022, 09:11:24 am »
Здраво на сите, може прашањево на е за во оваа тема, поправете ме ако треба да го преместам.

Дали имате да ми препорачате некој да полирање на фарови? Имам тојота од 2010 година и гледам дека почнуваат да пожолтуваат, па ме интересира ваше искуство.
Поздрав,


Отсутен stevcooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #797 на: Септември 30, 2022, 10:24:24 am »
@dame

https://www.facebook.com/profile.php?id=100028103306738

+389 71 207 156

Фала ти, му се јавив и се договоривме.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3639
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #798 на: Октомври 16, 2022, 19:15:36 pm »
Iveco Daily 2008 god 😁« Последно менување: Октомври 16, 2022, 19:21:01 pm Roci »

Присутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6250
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #799 на: Јануари 22, 2023, 22:29:54 pm »
Некој да ми препорача каков лепак да користам за лепење фарови?
Фабрички има нешто како течна гума али каде би можел да најдам кај нас?
Гледам на алиекспрес има..
https://a.aliexpress.com/_m02WG2a

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 340
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #800 на: Јануари 22, 2023, 23:19:28 pm »
Е ова глеам сеа се користи доста и наводно боље дихтуе него силиконот.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #801 на: Февруари 14, 2023, 10:45:54 am »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42478
 • Il Moderatore
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #802 на: Февруари 14, 2023, 17:59:02 pm »
Проблемот е кај нас не можеш да најдеш 2К UV resistant clear coat у боци спреј :(

http://www.autolackversand.eu/epages/63806151.sf/en_US/?ObjectPath=/Shops/63806151/Products/187216

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3942
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #803 на: Февруари 14, 2023, 18:07:24 pm »
Проблемот е кај нас не можеш да најдеш 2К UV resistant clear coat у боци спреј :(

http://www.autolackversand.eu/epages/63806151.sf/en_US/?ObjectPath=/Shops/63806151/Products/187216
Има бе,  само шо не како овие светските да си го активираш хартерот ти кога ќе сакаш да го користиш.  Ќе ти стават каков шо сакаш лак веќе смешан во спреј исто како шо ставаат боја по избор. Само ќе треба да го искористиш за кратко време/истиот ден.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42478
 • Il Moderatore
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #804 на: Февруари 14, 2023, 18:12:07 pm »
Мене последно што ми спакуваа лак у боца, боље да се измочав врз бојата отколку лакот што го шприцнав :( Поарно проаѓам со „фабрички“ спакуван лак у боца, иако не е двокомпонентен. Може ете така се погодило, ама ете, за лак не им веруем многу на пакуваниве у дуќан.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.


Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Одг: Чистење на фарови....
« Одговори #806 на: Март 13, 2023, 16:59:17 pm »
Задните штопови ми испукаја, дали од сонце, дали од старост или од некое средство, незнам.
Најмногу се познава од страна кога ќе гледаш.

Има решение за ова? Полирање или нешто така или да не чепкам?

VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005