Автор Тема: Совет за часовник  (Прочитано 161453 пати)

Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2588
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1035 на: Ноември 23, 2022, 14:57:09 pm »
PRS 516 има и аутоматици. ;)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А лично, немам проблем и со поскапи кварцни саати.

Richard Mille има и вулгарности, ама има и многу убави работи. Ствар на вкус, секако. :)

Сега му е мајката, лапај го https://bozinovski.com.mk/shop/%d0%b7%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%be-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d0%ba%d0%b0%d1%9a%d0%b5/40/prs-516-8/

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28038
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1036 на: Ноември 23, 2022, 18:21:24 pm »
Добра цена, ама не ми се свиѓа овој на лик баш баш. Плус, ваљда е некоја грешка - 25mm.

Али ќе ѕирнам, фала. :)


Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2588
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1037 на: Ноември 23, 2022, 22:59:51 pm »
Добра цена, ама не ми се свиѓа овој на лик баш баш. Плус, ваљда е некоја грешка - 25mm.

Али ќе ѕирнам, фала. :)тоа 25мм ваљда е lug size, а саатот сигурно е 42 или 45 мм.

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 912
  • nobrain.dk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1038 на: Ноември 26, 2022, 17:37:33 pm »
Стигна seiko yachtmaster mod so NH35 automatic movement vo rosegold варијанта

Задоволен од изработка и несекојдневно уникатно парче

Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Zizi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 163
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1039 на: Ноември 26, 2022, 18:02:06 pm »
Стигна seiko yachtmaster mod so NH35 automatic movement vo rosegold варијанта

Задоволен од изработка и несекојдневно уникатно парче


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Убав часовник, честитки!
Од каде го купи?

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 912
  • nobrain.dk
Совет за часовник
« Одговори #1040 на: Ноември 26, 2022, 18:35:51 pm »
https://youtu.be/M4A2bUEjgEk

 - e tipot pravi custom seikos


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28038
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1041 на: Ноември 27, 2022, 11:14:41 am »
Стигна seiko yachtmaster mod so NH35 automatic movement vo rosegold варијанта

Задоволен од изработка и несекојдневно уникатно парче


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Убав саат, вери најс. Има огромна модинг заедница за Сеико, има фантастични работи.

Него мене почнува да ме сврби раката кога гледам колку ти е стегнат саатот. :)

Отсутен JR

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 912
  • nobrain.dk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1042 на: Ноември 28, 2022, 17:24:55 pm »
На слика е таков во живо е лабав :)

Сеико е закон


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3654
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1043 на: Ноември 28, 2022, 18:22:09 pm »
Читам страни и страни херитиџ вака херитиџ онака, еден не се пофали со наследство на рака, се само ганц нови саатови, слабо вистински херитиџ некако. :)

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен TylerMkD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 82
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1044 на: Ноември 28, 2022, 19:49:25 pm »
Стигна seiko yachtmaster mod so NH35 automatic movement vo rosegold варијанта

Задоволен од изработка и несекојдневно уникатно парче


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Да не влегувам во расправија, ама што е уникатно и несекојдневно тука на копирање на Yachmaster од Rolex со Seiko movement и лого? Да е нешто custom ок, ама ова е само копија на популарен Rolex модел...

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 294
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1045 на: Ноември 28, 2022, 19:52:15 pm »
Да не знае некој каде има попуст на Casio Еdifice часовници. Еден е увозник на нив или ги носи секој?
За време на црн петок, имаше некои као демек попусти, али ништо специјално.

Дали може некаде да се најде до 100 евра за такви модели? И ако да, препорака каде да барам?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28038
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1046 на: Ноември 28, 2022, 20:03:14 pm »
Бујрум, во MyTime имаш еден куп модели со цена до 100-115 евра. MyTime се и официјални увозници за Casio.

https://www.mytime.mk/products/edifice

Ако си член на клубот добиваш дополнителни 5% попуст, а редовно има и други попусти. Во моментов има прекрасен EF-527D за 6500 денари.https://www.mytime.mk/casovnici/21834-ef-527d-2a-ef-527

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2010
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1047 на: Ноември 28, 2022, 20:15:53 pm »
Стигна seiko yachtmaster mod so NH35 automatic movement vo rosegold варијанта

Задоволен од изработка и несекојдневно уникатно парче


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Да не влегувам во расправија, ама што е уникатно и несекојдневно тука на копирање на Yachmaster од Rolex со Seiko movement и лого? Да е нешто custom ок, ама ова е само копија на популарен Rolex модел...
Ako e taka kako sto kazuvas togas me razocara ako brend kako Seiko go kopira rolex.

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 294
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1048 на: Ноември 28, 2022, 20:19:19 pm »
Бујрум, во MyTime имаш еден куп модели со цена до 100-115 евра. MyTime се и официјални увозници за Casio.

https://www.mytime.mk/products/edifice

Ако си член на клубот добиваш дополнителни 5% попуст, а редовно има и други попусти. Во моментов има прекрасен EF-527D за 6500 денари.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

https://www.mytime.mk/casovnici/21834-ef-527d-2a-ef-527
Фала ти.

Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2588
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1049 на: Ноември 28, 2022, 21:07:09 pm »
Читам страни и страни херитиџ вака херитиџ онака, еден не се пофали со наследство на рака, се само ганц нови саатови, слабо вистински херитиџ некако. :)

Sent from my SM-A202F using Tapatalk


Повели:Часовникот е стар 50+ години, пред месец дена му правев сервис, штелување, полирање и замена на стакло (изненадувачки имаше стакло да се најде). Не е некој wow моде, не е колеционерски, не е ролекс, ама мене лично ми е многу драг, баш ради моментот дека е наследство. Башка што е швајцарски, 50+ години стар и механизмот си фуче и плус е од бренд што веќе не постои (не ја преживеале кварцната револуција).