Автор Тема: Совет за часовник  (Прочитано 188289 пати)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 991
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1005 на: 16 Ноември 2022, 21:45:14 pm »
Seiko Automatic 250-300e e najdobar bargain
koga e kupuva automatic ti kupuvas heritage a toa vo svetot na casovnicite e automatic swiss made.
inace nema drug story behind, zosto bi kupil automatic koga quarz e em polesen za odrzuvanje, potocen i poeftin.
prikaznata koja se kupuva so swiss made automatic watch e povrzana so kompanijata i modelot pa tka
ako ne si zainteresiran za swiss made a sakas automatic togas e Seiko najdobra opcija.
Ako sakas full story swiss made automatic watch togas:
Tissot 500-600 PRX Serijata
https://www.tissotwatches.com/en-us/t1374071604100.html
dobivas swiss made so ETA movement so svajcarski brand so tradicija dosta soliden kvalitet

Za nijansa povisoko tuka bi go stavil MIDO Commander:
https://www.midowatches.com/us/watches/collections/commander/commander-1959.html
i tuka bi zavrsil so swiss made casovnici ispod 1000e

sledno bi bila klasata na tudor,  tudor se odlicni casovnici dolgovecni pomegu 2-3k nema podobar izbor osven tudor

nad tudor: rolex i omega.

zenith samo za collectors koj veke imaat  rolex i omega :)


Имам Tissot и Seiko.

Со Seiko имаш јак heritage така што, не е само швајцарските.

Држат и цена и се едни од најдобрите машини на пазарот.
toa ti e kako slovenski ajvar i makedonski ajvar.
Kolku i da go perfekcioniraat nema da e toa, kupuvacite ne se racionalni bikja, swiss made ne se kupuva radi racionalni odliki naprotiv poradi iracionalni.
Seiko ima super masincinja, no ja znaes izrekata "Tocen kako svajcarski casovnik" :-)
Plus Rolex ti garantira zadrzuvanje na cenata, kolku si go platil mozes mnogu poveke da go prodades ne gubis nikogas vrednost.

---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1006 на: 16 Ноември 2022, 22:36:03 pm »
Seiko - Seiko..
Ама Grand Seiko.....


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 991
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1007 на: 17 Ноември 2022, 00:03:13 am »
Grand Seiko e poseben model na level na rolex ama mnogu tesko marketinski pominuva, tehnicki mozebi i poprecizen.
na polovniot pazar nema pobaruvacka za grand seiko.
toa ti e kako da kupis Subaru Impreza wrx namesto M3 a zivees vo Germanija, vo onoj moment koga sakas da ja prodades nema kupci i nema vrednost.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1008 на: 17 Ноември 2022, 00:39:00 am »
Мене за носење ми е, не за продавање....

Едит: Еве тазе добар муабет за ефтини брендови:
« Последно менување: 17 Ноември 2022, 00:51:23 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1009 на: 17 Ноември 2022, 08:52:37 am »
Абе Grand Seiko се технички импресивни, ама мене ми се досадни. Као џез, рецимо. Исто ко што ми се досадни и Rolex и Tudor - сите изгледаат мање-више исто. Ја разбирам историјата, мајсторијата, сите тие работи, ама ете - на лик ми се досадни. Од друга страна, радо би носел некоја Omega, некој Tag Heuer или нешто слично. Многу многу сакам Omega Seamaster Bullhead, да речеме.



Од друга страна, многу сакам микробрендови кои немаат толку многу терет на „наследството“ кој треба да го следат и можат да бидат малку похрабри со дизајните. Рецимо:

Lum-Tec Bull



Rec 901 GW



Straton Daily Driver Mk2



Нешто од Gorilla



Секако, SevenFriday Racer



Avi-8 Legion



А иначе, не можам да носам мали саати. Се навикнав да носам поголеми ствари (дејли ми е метален G-Shock што тежи скоро 200 грама) и не можам да се замислам да носам нешто што е 40-42 мм. Јебига.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1010 на: 17 Ноември 2022, 09:01:05 am »
Јапонец е за прецизност. На пример Grand Seiko.


Сепак ова е најважното видеото. И тоа не само за саати, буквално за се е видеово. Особено за коли.
« Последно менување: 17 Ноември 2022, 09:26:56 am Deni »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1011 на: 17 Ноември 2022, 09:29:58 am »
Rolex е инвестиција.

Ниту еден Rolex до сега (зборувам за овие досадните Ролекси од типот на Submariner, Oysters...) нема изгубено на вредност. Во превод, сте платиле одредена сума, 5-10-15-50 години подоцна, секогаш цената е над тоа што сте платиле.


Што се тиче досадни дизајни, ОК GS се на конзервативна страна ама имаат доста интересни модели

https://www.chrono24.com/grandseiko/grand-seiko-spring-drive--id26067764.htm

https://www.chrono24.com/grandseiko/sport-collection-9r-spring-drive-gmt--id25730254.htm


Втор бренд на кој и јас би играл е Omega.

Со тоа што имаа некои проблеми со механизмите во 2020 година, особено со Speedmaster-от, ама направија ревизија и имаше recall да се сменат механизмите (ставија уште еден рубин оти заглавуваа механизмите).

На bucketlist ми е Speedmaster Moonwatch, да се надевам дека ќе ми се исполни :)


Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1012 на: 17 Ноември 2022, 10:25:38 am »
Јапонец е за прецизност. На пример Grand Seiko.


Сепак ова е најважното видеото. И тоа не само за саати, буквално за се е видеово. Особено за коли.

Да де, џез. Технички импресивни, врвно мајсторство, врвна изработка, треба многу труд, знаење, вежбање и умешност за да се достигне тоа што е достигнато.

Ама е досадно. Слушаш џез повеќе од 10 минути и почнуваш да размислуваш за пиштолот што го криеш во фиоката во наткасната до кревет.

Исто Grand Seiko. Импресивни се саатите, ама онака стварно стварно импресивни. Ама кога ќе го видам, ми личи на кварцен Casio, од досадните.

Секако, субјективно си е. :)

Едит: Да не се разбереме погрешно, ни ролекс-молекс не би купил. Досадни се и тие.

Rolex е инвестиција.

Исто како ни кола, ни саат не би купил „пошто е инвестиција“. Ако ја купам колата, ќе ја купам за да ја возам, и нема да се притресувам дека сум прошол 500 километри и вредноста ѝ паднала за 5000 евра. Ако го купам саатот, ќе го купам пошто ми прави мерак и пошто ми е убав и пошто сакам да го носам, во сите можни ситуации.

Едит: Не ми текнуваш и не ми текнуваше кој беше моделот од Tissot што ми се свиѓа, и конечно ми текна. Tissot PRS 516.

« Последно менување: 17 Ноември 2022, 10:36:22 am zeroSignal »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1013 на: 17 Ноември 2022, 11:15:22 am »
Beauty in the eye of the beholder

Јас не ја сфаќам пример фасцинацијата на луѓето со Richard Mille. Саатите ми изгледаат како оние од Битпазар.

Tissot PRS 516 има повеќе модели и сите се околу 700-800 евра.

Јас лично, не би дал 700 евра за кварц.

Кварц најмногу до 300-400 евра, а за таа цена има добри Tissot-a,

Многу јаако саатче, што би рекле уникат :)
https://bozinovski.com.mk/shop/watches/supersport-chrono-tour-de-france/

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1014 на: 17 Ноември 2022, 11:22:31 am »
PRS 516 има и аутоматици. ;)



А лично, немам проблем и со поскапи кварцни саати.

Richard Mille има и вулгарности, ама има и многу убави работи. Ствар на вкус, секако. :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1015 на: 17 Ноември 2022, 15:21:35 pm »
Колку што е крипто инвестиција толку е и саат.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1016 на: 17 Ноември 2022, 15:50:19 pm »
Колку што е крипто инвестиција толку е и саат.
Викаш толку се волатилни саативе? Или онака колку да се тресне?

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 592
  • Сузуки Витариче
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1017 на: 17 Ноември 2022, 16:16:45 pm »
Повеќе детали за цените на Ролекс, Картие, Омега, Тудор според побарувачката на пазарот -> https://www.instagram.com/watchcharts/
Потпис.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1018 на: 17 Ноември 2022, 16:57:51 pm »
Колку што е крипто инвестиција толку е и саат.
Викаш толку се волатилни саативе? Или онака колку да се тресне?

Ризични се доста и реално само ролекси држат некоја цена. Ама сепак треба да се имаат сертификати за оригиналност инаку немаат никаква цена.

На крај од денот пак треба да има некој да сака да го купи иначе си имаш само парче метал што скапо си го платил.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Совет за часовник
« Одговори #1019 на: 17 Ноември 2022, 17:14:11 pm »
Ако се имаат оригиналните документи за Rolex-от, како и пакувањето, тогаш добива плус на вредност.

Не значи дека ако имаш оригинален Rolex, ќе нема вредност.

Огромен процент на Rolex-и немаат оригинал документи, кутии и слично, па се продаваат по ненормални суми.

Ако не ми верувате, еве ви го Chrono24. Имате опции дали со кутија, без кутија, па споредете си цени.