Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 793985 пати)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2662
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5625 на: Ноември 24, 2022, 12:37:32 pm »
Нема ништо во упатството за моето далинско. Како да не постои...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 477
 • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5626 на: Ноември 24, 2022, 13:00:07 pm »
AP е Access Point мод кога сакаш да ја конектираш климата на WiFi дома.

Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5627 на: Ноември 24, 2022, 15:18:25 pm »
Нема ништо во упатството за моето далинско. Како да не постои...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Чим така прво притисни на сет па после на ок, и треба да остане човечето на дисплејот, тогаш е активирана опцијата follow me.
За тоа што ти се гаси и ти покажува АP, исклучија климата прво од штекер и пак приклучија и треба да се оправи.
Пробај па кажи.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2662
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5628 на: Ноември 24, 2022, 19:06:48 pm »
Нема ништо во упатството за моето далинско. Како да не постои...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Чим така прво притисни на сет па после на ок, и треба да остане човечето на дисплејот, тогаш е активирана опцијата follow me.
За тоа што ти се гаси и ти покажува АP, исклучија климата прво од штекер и пак приклучија и треба да се оправи.
Пробај па кажи.
Успеав, ја активирав некако follow me функцијата.

Фала на помошта.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен The-spiki

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 77
  • spiki.mk
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5629 на: Ноември 25, 2022, 11:15:57 am »
Значи концептот за луксузно домување е маркетинг. У реалност е голема заебанција. 

Извинете ако не звучам сериозно, ама Џевахир озбилно се смета за луксузно домување?

Долго време становите се продаваа по цени како во Чаир и Топанско, па никогаш не створив слика дека е нешто луксузно.

Не е луксузно, ниту така беше рекламирано од „нивна“ страна.
Living 2.0 / Домување 2.0, т.е. подобро од стандардно / вообичаено. И тоа е. Реално не е ни многу повеќе а ни помалце.
Колку што гледам цени уште се движат 1200-1400Е.

Има неколку иљади паркинг места (во гаража под зградите) и кој имаше 3 грама мозок си има купено. Проблем се оние што не купиле и паркираат пред зграда.
На ~1500 станови секако ќе се најдат голем број секакви луѓе, да не пишувам навреди сега :)

Во приземје има базен, кафуле, спа, сауни, масажа, фризер, мини маркет + споено со голем трговски (сеуште не е отворен, ама пред крај е и тоа)
Рецепција, обезбедување, насекаде покриено со камери, чисто е во споредба со други згради во градот.
Не дека се е идеално ама подобро е од стандард.

Системот за греење и ладење (ХВАЦ) го исклучиле на неколку часа (или цел ден?) заради ненаплатени сметки од некои станари. Мислам 2 пати се случи оваа година.
Во вторите 2 згради секој стан има засебно а во првите 2 згради се такви системи каде што сите станари се на едно броило за ХВАЦ / Heating Ventilation Air Conditioning.
Според тие нови шеми со тарифни блокови за големи потрошувачи испаднаа ептен големи сметки последните неколку месеци.
Овие барале да се земе во предвид дека тоа не е за една личност која што арчи многу струја туку за голем број на домаќинства... ама некој таму од ЕВН... демек според XYZ причина... системот мери потрошувачка на енергија (за ХВАЦ) по стан ама тие калориметри не се баждарени кај нив / не знаеле да ли се точни итн... па нешто као не може да се има два броила во станот (еден за струја, друг за греење/ладење) и така за се имало некакви технички/законски пречки и се одоговлекува правилно и правично „решение“ за наплата... а сите знаеме зошто... од тука ќе се наплати за она што во некоја друга населба А* не можело...

@BraneMKD
Вака нешто земи https://www.mi-store.mk/product/mi-smart-space-heater-s/
Можеш да контролираш од телефон (и/или со копчиња).
Лесно се интегрира со смарт хоум решение (xiao)Mi home / smart assistant, значи со сцени (дома сум/оддалечен сум), може и гласовно, секаква автоматизација за температура, кое време да работи итн.
Јас си купив вакви, уклучив на кратко само за проба и толку, значи немам уште работно искуство... јбг, добра е изолација и уште ми е топло внатре :)

Јас за Џеваир би размислил и околу тоа на што би личела зградата за 10тина години кога можно е пола од станарите да не плаќаат за одржување.

Големи се трошоците за одржување на толкава зграда, па ако не се плаќа редовно од повеќето јебали сте јежа. Такви случаи знам дека има во Београд во оние нивните дупли кули. Во главном таму сега живее сиромаштија, не им работат лифтови, фрлаат ѓубре од 20ти спрат итн итн.

Не дека ова сигурно ќе се случи и со Џеваир, али постои како можност да се запостави зградата.
Поточен муабет на форумов немало.

Непоминати 10год се оствари.
Шах мат муабет

?
Збориш за Генекс кули, изградени пред 40 години... Тоа никогаш не беше луксуз, освен што едно кратко време беше популарно место тој ресторанот горе што се врти. Изградено е до автопат, на периферија, буквално на крај на градот, затоа се вика западна капија. Тој дел уствари и сега е крај на Нови Београд, нема згради понатаму, имаш ниви па Земун. Отсекогаш било буквално спална за работници а не елита... На сосема друга страна се „кремци“ (Дедиње, Сењак, Баново брдо)


И што на крај се случи толку страшно со Џеваир? Поскапо греење (за 2 од 4 згради) последните неколку месеци и претпоставувам ќе потрае уште неколку месеци.
Оваа година (а можно и претходна?) немаат исчистено прозорци од надвор. Не е толку голем проблем да го ебам, не станало Африка уште.

Тие што не плаќаат сметки, по некое време (2 или 3 месеци беше?) им исклучуваат картичка за лифтови и влез во гаража.
Има луѓе што западнале во финансиска криза и што сега... Се снаоѓаат, бараат од обезбедување да им пуштат лифт или позајмуваат картички од комшии.
Верувај ми, не е до толку лошо колку што замислуваш... за сега :)
I sell frozen jogurt which i call frogurt

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52489
 • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5630 на: Ноември 25, 2022, 11:23:54 am »
Колку се плаќа паркинг место во Џеваир и дали може да се земат 2-3-4 места со 1 стан? Или е ограничено некако?

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8959
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5631 на: Ноември 25, 2022, 11:43:22 am »
Е баш Сењак го најде за кремци :)

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1871
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5632 на: Ноември 25, 2022, 13:35:19 pm »


Нема ништо во упатството за моето далинско. Како да не постои...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Чим така прво притисни на сет па после на ок, и треба да остане човечето на дисплејот, тогаш е активирана опцијата follow me.
За тоа што ти се гаси и ти покажува АP, исклучија климата прво од штекер и пак приклучија и треба да се оправи.
Пробај па кажи.
Успеав, ја активирав некако follow me функцијата.

Фала на помошта.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Dobro e..... Cudno bi bilo Aeri da ima follow me a aeri + da nema

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен acealekso

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 354
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5634 на: Ноември 26, 2022, 05:23:41 am »
 Зависи колкав е просторот, каде се наоѓа, дали има пвц, изолација итн.

Да не биде после дупли трошоци.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Присутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2801
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5635 на: Ноември 26, 2022, 07:08:21 am »
Дечки, еден совет, која од двеве е подобра за греење зимава? :)

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/KLIMA-FUEGO-FGT-120-INV
или
https://elektrometal.mk/proizvod/klima-ured-inverter-hyundai-ac120-3-5-kw/?fbclid=IwAR1qQYmLxZwTv-R1cDkm89G4bgjjrccvhx1JspmIrSPdPRSSfAzXDm0B3M4

Благодарам.
Хундаито јас го имам, ја ставиви пред 4 години и ете ја мака нема. Кај мене е ставена во соба од 20 м2 пвц прозори без фасада(во зграда сум) и си ја брка работата

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен acealekso

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5636 на: Ноември 26, 2022, 09:23:07 am »
Дечки, еден совет, која од двеве е подобра за греење зимава? :)

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/KLIMA-FUEGO-FGT-120-INV
или
https://elektrometal.mk/proizvod/klima-ured-inverter-hyundai-ac120-3-5-kw/?fbclid=IwAR1qQYmLxZwTv-R1cDkm89G4bgjjrccvhx1JspmIrSPdPRSSfAzXDm0B3M4

Благодарам.
Хундаито јас го имам, ја ставиви пред 4 години и ете ја мака нема. Кај мене е ставена во соба од 20 м2 пвц прозори без фасада(во зграда сум) и си ја брка работата

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

супер, фала ти многу. :)
и мене ми треба за отприлика толкав простор, со пвц дограма, исто...

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6121
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5637 на: Ноември 26, 2022, 21:17:36 pm »
Дали некој беше во пунктот во аеродром да потпише договор?

https://www.esm.com.mk/?p=14489
Парно кај мене у Центар осто ко да нема, се греам на клими. Слободно може да ме исклучат.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6639
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5638 на: Ноември 28, 2022, 08:43:53 am »
Дали некој беше во пунктот во аеродром да потпише договор?

https://www.esm.com.mk/?p=14489

Испечати 2 примерока од дог и пополни со податоци што ти се познати.
Испечати фактура за септември од Бег
Испечати имотен лист

Работат до 18

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 453
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5639 на: Ноември 28, 2022, 18:22:29 pm »
Denes se namestija radijatorite i kotelot. Se stavi cel sistem pod pritisok, pa kje vidime utre dali kje ima neshto da shushti i da me iznenadi od sabajle.

Utre zdravje treba da dojde nekoj od Tehnoauto da go pushti parnoto i da mi izvrshi osnovna obuka okolu poddesuvanje, chistenje i slichni raboti

https://ibb.co/HzwqHhn

https://ibb.co/jDnVHm7

https://ibb.co/17GkRKW

E sega mi ostana dilema, dali e podobro da e poln sistemot so antifriz ili so obichna voda od prishina shto antifrizot pomalku predizvikuva korozija za razlika od obichnata voda. Iskustva so polnenje antifriz ima nekoj da spodeli?