Автор Тема: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации  (Прочитано 119331 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #825 на: 10 Мај 2024, 18:52:30 pm »
Како што те советуваа, не се потресувај многу-многу. Провери притисок во гуми, ако носиш резервна проверија и неа, натанкај бензин и плин и терај.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #826 на: 10 Мај 2024, 22:52:01 pm »
Мала помош клабери.
Ја спремам астрата за подолг пат, некои си 1500км горе долу. Што е важно да проверам при таков пат?
Гумите имаат 10к километри и се ротирани и балансирани пред два месеци (ако добро памтам)
Предницата е центрирана.
Маслото ми е на некои си 4.5к километри, дотогаш би имало над 6-7, па би направил мал сервис (масло, филтер маслен, поленов, бензинов и воздушен).
Имам оригинален компресор за гуми од опел, имам и друг кинески. Носам дијагностика со мене, клуч 10ка, 13ка, клуч за тркала, сет гарнитура, две опелски дигалки, резервната гума е стара (ќе ја сменам), имам јаже за влечење, прва помош, уплатен Oryx Assistance.
Плинот ќе го сервисирам (филтри и калибрација), свеќици сменети, подвозје проверено, документација ок, антифризот си доби комплетен flush пред 9к километри (ќе издржи уште толку најмалку), комплет ребраст ќе сменам (да не скини, бидејќи е оштетен странично, исто и водна пумпа иако е сменета пред 15к км).

Што ми останува?
Единствено не знам дали имам кука(чка) за влечење (мислам не).

*Ако не е за тука преместете.*
А да провериш колку би те коштало да ренташ кола и да споредиш со трошоците што планираш да ги направиш на твојата кола пред патот од 1500 км? Мада како што те советуваат, ако имаш пакет за помош на пат, пичи не се секирај премногу.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #827 на: 10 Мај 2024, 23:51:47 pm »
Вињетки исклучиво онлајн за да избегнете непотребни застанувања и превари. Инаку и за Австрија валидноста на дигиталната вињетка може да стартува одма по купувањето. Повеќе овде: https://shop.asfinag.at/en/new-from-1.12.2023/#:~:text=credit%20is%20given.-,Valid%20immediately,-Even%20when%20purchasing
И така плаќаш влез на Караванка тунелот ќе му речеш и една вињетка. Има и на пумпата претходно во Словенија. И така застанав да протегнам нозе и да изчистам шофершајбна. Иначе 1 евро е WC. Во Австрија Shell 0.5 EUR.

Мала нужда један, велика два.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14097
 • Пудингот на шоферството
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #828 на: 11 Мај 2024, 00:24:50 am »
Немате видено 50м колона луѓе како чекаат да извадат вињетка и поарно да не начекате.
Јас сум фатил таква гужва и возам без вињетка.
Стига казна,си плаќаш,ама не чекам 5 саати да извадам вињета.
На лента за наплата за тунел 2км колона,на лента за ел.наплата празно,јас немам ел.наплата,ама 120е казна е да знаете. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Lazarus

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 533
 • drive it like you stole it!
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #829 на: 11 Мај 2024, 00:44:03 am »
Вињетки исклучиво онлајн за да избегнете непотребни застанувања и превари. Инаку и за Австрија валидноста на дигиталната вињетка може да стартува одма по купувањето. Повеќе овде: https://shop.asfinag.at/en/new-from-1.12.2023/#:~:text=credit%20is%20given.-,Valid%20immediately,-Even%20when%20purchasing
И така плаќаш влез на Караванка тунелот ќе му речеш и една вињетка. Има и на пумпата претходно во Словенија. И така застанав да протегнам нозе и да изчистам шофершајбна. Иначе 1 евро е WC. Во Австрија Shell 0.5 EUR.

Мала нужда један, велика два.
@Carpathian Lord Наздравје нека ти е прошетката. Ја читав другата тема, супер тура си направил! Еве за вакви ситуации зборам како што пиша и @MecheTo
https://youtu.be/Kg7NTpKwHKo?si=edOiN2Q_ZfVerbuR

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4977
 • The Spartan General
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #830 на: 11 Мај 2024, 07:12:30 am »
Ако на Караванките има многу многу гужва се исклучуваш едно 30км порано и возиш преку Љубел до Клагенфурт. Патот е регионален и нема потреба од вињета (во Австрија и Словенија само на автопат и експресен пат треба вињета. На државни, магистрални и регионални патишта не треба). Ако веќе си стигнал до Јесенице, се пушташ низ него и преку планината се протнуваш во Австрија и си купуваш од таму вињета.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16672
 • Keep it 100
Одг: Overlanding, возење ради возење на екстремни релации
« Одговори #831 на: 18 Јули 2024, 19:05:11 pm »