Автомобили > Техничко Одржување

PLINSKI UREDI

(1/378) > >>

MarceCvarce:
Zdravo,

Konkretno se mislam dali da stavam plinski ured na Seat Ibiza 1.4 od 2006 godina.

Ima nekoj iskustvo, kako se odnesuva kolata i slicno.

Momentalno mi nudat 2 varijanti od koi ednata za nekoj regulared e okolu 500 evra, a drugiot odnosno "najdobriot" biu bila okolu 750.

gOJDO:
Најдобриот плин сигурно не е 750 евра, можеби да е 7500 евра. Можеби таму каде што ти нудат тоа е најдобриот плин.

Во секој случај зависи кој ти нуди и кои се варијантите кои ти ги нуди. Моја препорака е да одиш во саглам сервис за плин кои постои повеќе години и има стручен персонал. Едно е гаранцијата, а друго е штелувањето. Понатаму глеј уредот кој ќе го купиш да е некој стандарден кој се користи кај нас. Да не испадне утре да неможеш да најдеш делче па да треба да одиш во странство за да си го купиш, а во меѓувреме да се возиш на бензин.

Не ги знам сите опции кај нас, но знам еден сервис кој работи најдобро и подобро од сите останати заедно, тоа е Плимонт. Имав прилика да гледам како работат додека ми монтираа фолии. Секоја чест на екипата и професионалноста. Јас планирам во текот на овие две недели да монтирам плин кај нив без разлика дали се 30 и ли 60 евра поскапи од некој локален монтер. Јас одговорно ги препорачувам, а за понатаму доволно сме возрасни за да си одлучими и преесапиме.

MarceCvarce:
Jas voosto ne gledam kaj lokalen monter :)

Ili Novus ili Plimont, drugo mesto ne nie znam kade ima i garancija i servis, mislam AUTOMAKEODNIJA imaat nesto slicno

So toa sto i 2te imaat standarden ured koj cini okolu 550 Evra e eden koj e 750-850

Toa mi e dilemata, i na dvete mesta za mojot tip na kola velat deka osnovniot e ok megjutoa sigurno ima nekoja razlika sto drugava varijanta e taka poskapa i dali stvarno e tolku podobra.

Fala ti vo sekoj slucaj

gOJDO:
Од неодамна член на форумов е Плимонт, но во моментов верувам дека се во големи гужви со монтажа на плински уреди благодарение на регулаторна, па и немаат толку многу време за да го пратат форумов.

Најдобро е да испратиш приватна порака па замоли ги да одговорат на твоето прашање на темава, така што и останатите ќе можат да прочитаат.

kalimero:
Јас ставив плин на мојата во Мармилмонт( после Влае десно, кај техногас или како и да се вика тука бензиската, има перална на истото место), и да ви кажам презадоволен сум, ептен педантно е сработено. Дечките што ми местеа плин беа многу коректни.Бидејќи се работеше за компензација можеа да ми увалат каков сакаа плински систем, ама најкорекно ми рекоа дека Ловато би ми бил одличен иако Ландиренцо Омегас беше поскап за некоја стотка.Ми сугерираа да ставам и капалка,доколку сакам може и без неа, ама било препорачливо за мојот мотор.Ми објаснија како сам да ја штелувам бидејки на неколку пати други луѓе што поима немаа што е тоа ми ја раштелуваа.
На неколку пати ми се уклучи CHECK сијаличката ( по моја вина и немарност) бев и неколку пати без проблем ми ја гасат, покрај тоа и на тестер, компјутер или како да го кажам ми ја проверуваат колата да не јавила некој дефект.Значи се на се подршка одлична.
Дури морам да напоменам, бидејќи имам капалка за вентилите ми кажаа дека кај нив било поскапо тоа уљето за подмачкување па ме упатија од каде да си го купувам за поефтино.
Најтопло ги препорачувам на сите што сакаат да наместат плински систем.

Навигација

[0] Индекс на пораките

[#] Следна страница

Оди на целосна верзија