Гласање

Која фирма е најдобрата за местење на плински уред за кола. (пари, квалитет, се)

Плимонт
124 (71.7%)
Новус
15 (8.7%)
Мармил Монт
12 (6.9%)
Кар Систем
15 (8.7%)
Дурла ЛПГ Битола
2 (1.2%)
Плинмонт Битола
5 (2.9%)
Плинстарт Јовус Битола
0 (0%)

Вкупно гласови: 173

Автор Тема: PLINSKI UREDI  (Прочитано 344984 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
PLINSKI UREDI
« на: 14 Април 2011, 10:35:23 am »
Zdravo,

Konkretno se mislam dali da stavam plinski ured na Seat Ibiza 1.4 od 2006 godina.

Ima nekoj iskustvo, kako se odnesuva kolata i slicno.

Momentalno mi nudat 2 varijanti od koi ednata za nekoj regulared e okolu 500 evra, a drugiot odnosno "najdobriot" biu bila okolu 750.


Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1 на: 14 Април 2011, 11:36:29 am »
Најдобриот плин сигурно не е 750 евра, можеби да е 7500 евра. Можеби таму каде што ти нудат тоа е најдобриот плин.

Во секој случај зависи кој ти нуди и кои се варијантите кои ти ги нуди. Моја препорака е да одиш во саглам сервис за плин кои постои повеќе години и има стручен персонал. Едно е гаранцијата, а друго е штелувањето. Понатаму глеј уредот кој ќе го купиш да е некој стандарден кој се користи кај нас. Да не испадне утре да неможеш да најдеш делче па да треба да одиш во странство за да си го купиш, а во меѓувреме да се возиш на бензин.

Не ги знам сите опции кај нас, но знам еден сервис кој работи најдобро и подобро од сите останати заедно, тоа е Плимонт. Имав прилика да гледам како работат додека ми монтираа фолии. Секоја чест на екипата и професионалноста. Јас планирам во текот на овие две недели да монтирам плин кај нив без разлика дали се 30 и ли 60 евра поскапи од некој локален монтер. Јас одговорно ги препорачувам, а за понатаму доволно сме возрасни за да си одлучими и преесапиме.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #2 на: 14 Април 2011, 12:41:51 pm »
Jas voosto ne gledam kaj lokalen monter :)

Ili Novus ili Plimont, drugo mesto ne nie znam kade ima i garancija i servis, mislam AUTOMAKEODNIJA imaat nesto slicno

So toa sto i 2te imaat standarden ured koj cini okolu 550 Evra e eden koj e 750-850

Toa mi e dilemata, i na dvete mesta za mojot tip na kola velat deka osnovniot e ok megjutoa sigurno ima nekoja razlika sto drugava varijanta e taka poskapa i dali stvarno e tolku podobra.

Fala ti vo sekoj slucaj

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #3 на: 14 Април 2011, 13:31:16 pm »
Од неодамна член на форумов е Плимонт, но во моментов верувам дека се во големи гужви со монтажа на плински уреди благодарение на регулаторна, па и немаат толку многу време за да го пратат форумов.

Најдобро е да испратиш приватна порака па замоли ги да одговорат на твоето прашање на темава, така што и останатите ќе можат да прочитаат.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #4 на: 14 Април 2011, 19:22:30 pm »
Јас ставив плин на мојата во Мармилмонт( после Влае десно, кај техногас или како и да се вика тука бензиската, има перална на истото место), и да ви кажам презадоволен сум, ептен педантно е сработено. Дечките што ми местеа плин беа многу коректни.Бидејќи се работеше за компензација можеа да ми увалат каков сакаа плински систем, ама најкорекно ми рекоа дека Ловато би ми бил одличен иако Ландиренцо Омегас беше поскап за некоја стотка.Ми сугерираа да ставам и капалка,доколку сакам може и без неа, ама било препорачливо за мојот мотор.Ми објаснија како сам да ја штелувам бидејки на неколку пати други луѓе што поима немаа што е тоа ми ја раштелуваа.
На неколку пати ми се уклучи CHECK сијаличката ( по моја вина и немарност) бев и неколку пати без проблем ми ја гасат, покрај тоа и на тестер, компјутер или како да го кажам ми ја проверуваат колата да не јавила некој дефект.Значи се на се подршка одлична.
Дури морам да напоменам, бидејќи имам капалка за вентилите ми кажаа дека кај нив било поскапо тоа уљето за подмачкување па ме упатија од каде да си го купувам за поефтино.
Најтопло ги препорачувам на сите што сакаат да наместат плински систем.
« Последно менување: 14 Април 2011, 19:25:38 pm kalimero »

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #5 на: 14 Април 2011, 22:04:44 pm »
Секоја чест за дечките, знам кои се и каде се, АМА плимонт си е плимонт, ем нај евтини ем најдобри, нема мрдање ништо кај нив.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #6 на: 16 Април 2011, 17:59:02 pm »
Јас ставив плин на мојата во Мармилмонт( после Влае десно, кај техногас или како и да се вика тука бензиската, има перална на истото место), и да ви кажам презадоволен сум, ептен педантно е сработено. Дечките што ми местеа плин беа многу коректни.Бидејќи се работеше за компензација можеа да ми увалат каков сакаа плински систем, ама најкорекно ми рекоа дека Ловато би ми бил одличен иако Ландиренцо Омегас беше поскап за некоја стотка.Ми сугерираа да ставам и капалка,доколку сакам може и без неа, ама било препорачливо за мојот мотор.Ми објаснија како сам да ја штелувам бидејки на неколку пати други луѓе што поима немаа што е тоа ми ја раштелуваа.
На неколку пати ми се уклучи CHECK сијаличката ( по моја вина и немарност) бев и неколку пати без проблем ми ја гасат, покрај тоа и на тестер, компјутер или како да го кажам ми ја проверуваат колата да не јавила некој дефект.Значи се на се подршка одлична.
Дури морам да напоменам, бидејќи имам капалка за вентилите ми кажаа дека кај нив било поскапо тоа уљето за подмачкување па ме упатија од каде да си го купувам за поефтино.
Најтопло ги препорачувам на сите што сакаат да наместат плински систем.
Другар има ужасно искуство со мармил монт и тоа беше пратен со препорака(јес да мислам дека мармил се едни од подобрите во ск). Ама некој од младиве дечки монтираше кај другаров и целава работа беше аматерски сработена незнам зошто Петре од мармилмонт не проверил што сработил малиот. Ај да занемариме што имаше црево со огромна должина стаено до карбураторот ама и цревото беше наместено така што кутијата од филтерот цело време го притискала и на крај го скина(зезната и опасна работа)...
Имам и други коли носено кај мармил за штеловање и се нај ок поминало ама ете има и испади...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #7 на: 20 Април 2011, 20:11:36 pm »
koga veke si resen da mestin plinski ured,napravi go kako sto treba i kaj sto treba da ne ostanis bez kola...jas go mestev kaj procuen majstor i ostanav bez kola,zatoa razmisli podobro....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #8 на: 21 Април 2011, 13:11:02 pm »
Kaj lokalen poznat majstor neodam, najverojatno ke vgradam PRINS koj go nudat vo NOVUS, Holandski e malce e poskap od regularnite

Samo se nadevam deka cenata na plinot nema da se kaci vo odnos na benzinot kako vo Hrvatska pa nikogas da ne gi izvadam parite :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #9 на: 21 Април 2011, 13:16:02 pm »
Јас ставив плин на мојата во Мармилмонт( после Влае десно, кај техногас или како и да се вика тука бензиската, има перална на истото место), и да ви кажам презадоволен сум, ептен педантно е сработено. Дечките што ми местеа плин беа многу коректни.Бидејќи се работеше за компензација можеа да ми увалат каков сакаа плински систем, ама најкорекно ми рекоа дека Ловато би ми бил одличен иако Ландиренцо Омегас беше поскап за некоја стотка.Ми сугерираа да ставам и капалка,доколку сакам може и без неа, ама било препорачливо за мојот мотор.Ми објаснија како сам да ја штелувам бидејки на неколку пати други луѓе што поима немаа што е тоа ми ја раштелуваа.
На неколку пати ми се уклучи CHECK сијаличката ( по моја вина и немарност) бев и неколку пати без проблем ми ја гасат, покрај тоа и на тестер, компјутер или како да го кажам ми ја проверуваат колата да не јавила некој дефект.Значи се на се подршка одлична.
Дури морам да напоменам, бидејќи имам капалка за вентилите ми кажаа дека кај нив било поскапо тоа уљето за подмачкување па ме упатија од каде да си го купувам за поефтино.
Најтопло ги препорачувам на сите што сакаат да наместат плински систем.

Na kakva kola stavase plin?

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #10 на: 21 Април 2011, 14:11:04 pm »
На Опел Вектра Ц 1.8 со Z18 XE мотор.
Презадоволен сум и од тоа колку е педантно сработено и од услугата после тоа.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #11 на: 20 Мај 2011, 09:36:08 am »
Go staviv plinov, PRINS Silverline vo Novus dobro e namesteno se.

E sea neznam dali ova so mi go pokazuva Trip computerot za prosecna potrosuvacka e tocno ili ne. Ako e tocno trosi isto kolku i benzin uste ne sum polnel cel rezervoar i da meram do kraj ama ke go napraai i toa kaj e da e.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #12 на: 20 Мај 2011, 10:08:25 am »
VSI System ? Kolku te kostase, kolku e garancijata i kolku se trosocite za oddrzuvanje na istiot? Moze i na PP ...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #13 на: 20 Мај 2011, 10:13:57 am »
Kakov PP, pisi ovde site da znaeme. Bas me interesira kakvo iskustvo imas so Prins

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #14 на: 20 Мај 2011, 10:24:37 am »
Ne e VSI,
VSI e ultimate system :) obicno go stavaat na poskapive i posoficticirani motori na pr. Honda Accord Type S, Merc. BMW i slicno toj kosta okolu 1100 evra.

Mojot e Prins Silverline koj e poeftina varijanta (780Evra so torusnen rezervoar) megjutoa koristi golem del od komponentite na VSI osven injektorite koi najveerojatno ja pravat razlikata. vo VSI ima Keihin Japonski injektori a vo ovoj ima Prins silverline nivni.

Ima garancija 2 godini a orzuvanjeto nemam pretstava. Mi dadoa servisna kniska prv servis e na 15.000km

Uste so potrosuvackata da proveram pa ke pisam