Гласање

Choose your destiny!

Бензин
234 (58.4%)
Дизел
167 (41.6%)

Вкупно гласови: 401

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1405313 пати)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #30 на: Декември 27, 2010, 17:54:48 pm »
Еве погледни едно количе што има турбо ставено само што бензинец е па направи разлика со некој дизел ти што ќе ми го постираш.кој дизел ќе ми го даде ова задоволство.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #31 на: Декември 27, 2010, 17:56:56 pm »
SceMax и Chlink - Продолжете си со дискусијата, ама внимавајте - почнувате со лични навреди. Не претерувајте. Дозволуваме дискусии и сме по-флексибилни од некои други форуми, ама нема да дозволиме да претерате.

Kako prvo nikoj nikogo ne navreduva (eve neka kaze i kolegata koj e spomnat), kako vtoro ne sme mali deca da ne karash javno, prati ni PP ako nesto smetash deka ne e vo red.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #32 на: Декември 27, 2010, 17:58:19 pm »
Логиката е прилично едноставна, само треба човек да биде реален, да знае да си ги процени своите потреби и да може да предвиди (а тоа се базира на искуството) колку километри ќе помине годишно.

Значи, вака..

1. Доколку купувам фамилијарно возило (од класата на Пасат, Мондео, Инсигниа итн, или поголемо), би земал исклучиво дизел.
2. Доколку купувам возило од таканаречената Голф-класа, во зависност од годишните километри би размислувал помеѓу турбо-бензинец и турбо-дизел. Ако поминувам повеќе од 15.000 годишно, би земал турбодизел.
3. Доколку купувам мало градско возило, би земал бензинец.

Умреа приказните за дизелите дека се троми, овакви или онакви. Да, дизел сеуште не може (целосно) да го понуди спортскиот ефект, но со време и тоа ќе дојде. На крајот на краиштата, не постои универзално правило - секој според своите потреби.

Снаа ми вози Голф 1.4 ТСИ 122, јас возам Леон ТДИ 110. Мојот Леон одлично се држи со Голфот, и дури е и побрз, иако е 6 години постар, и има 15 коња помалку. Меѓутоа, има нешто поголем вртежен момент и нешто е потежок. Снаа ми проаѓа 5000 километри годишно, ако и толку.. Со тоа што, јас колку и да го малтретирам Леонот, повеќе од 7.5 во град нема да потроши, а новите дизели се уште по-фругални.

Тие приказни за братучед ми од Германија и другар ми од Америка, аман веќе, заборавете ги. Зборувајте од свои искуства и свои знаења.
Горе-долу да, но и не. За градско аутце бензинец, дека сеуште ги сметаме за мали и лесни. Ама и тие растат. И тоа со брзина на светлината. Од 206 до 207 има +20 сантима разлика, ако не и 30. А во тежина да не правам муабет. Единствено за тие мали возилца, цената со дизел мотор им е височка па затоа малку влече накај бензинец. Иако турбо бензинец од типот на ТСИ 85 за во Ајго би бил фантастичен, да не речам безобразен. И тоа си има Д4д ама цел куфер пари треба да дадеш.
Сегашните коли може да ги рачунате како 15 години стара кола, со приколица и 8 вреќи цемент. Не иде. Си бара да повлече. Едноставно масивни се. Колку и да не личи така. Колку и да ни е изопачен мозокот од фекалиите наречени СУВ и слично. Многу се тешки коливе, и тдизел е единствено решение... Освен ако не ги подолеснат малку, како што почнаа со Голф 5, па сега и 6...

П.С. Дизелот се исплати ако возиш повеќе од 1.000 километри годишно. За се испод илјада километри годишно, не е важен моторот.
« Последно менување: Декември 27, 2010, 18:00:21 pm mdeni »

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #33 на: Декември 27, 2010, 17:58:26 pm »
Јас само ја разгорувам темата немам никаква намера да навредам некого ако некој се осетил навредено нека казе јас јавно ќе се извинам, ипак ова се само коли предмети и на нивна сметка си правиме јадачки и зафрканции.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #34 на: Декември 27, 2010, 17:58:57 pm »
Еве погледни едно количе што има турбо ставено само што бензинец е па направи разлика со некој дизел ти што ќе ми го постираш.
кој дизел ќе ми го даде ова задоволство.

Odednas ja izgubiv zelbata za pisuvanje. Ke prodolzime drugpat... 1:0 za tebe :):), Se zezam, citash sam zosto...

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27891
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #35 на: Декември 27, 2010, 17:59:25 pm »
Ајде, така нека биде. Еве, и јас признавам грешка, од сега па натаму, исклучиво по ПП опомени. :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #36 на: Декември 27, 2010, 18:03:23 pm »
Не се е во ред, по економични се дизелите идат напред ги модифицираат за сите потреби ама... глејте го бе хондичево, само на бензин вакви чуда се прават, ако ви е за адреналин и максимална забава а можете да си го дозволите тоа, зарем нема да земете и нешто вакво да направите.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #37 на: Декември 27, 2010, 18:12:22 pm »
Мора некогаш да се стане полнолетен... Не мора низ нос да ми излезе колата после третото возење. Значи зборуваме за автомобили кои се купуваат и возат најчесто. Да не речам никој не се одлучува за турбање на својата кола и слично. Барем кај нас. Иако тоа е сон на повеќето малолетни граѓани.
Кога би купиле, што би купиле, и зошто? Аман со 35 пораки за глупости што ги изнапишавте и секој си го фали својот скапан коњ.
Свашта.
Ако има некој асален аргумент (ДАЈ БОЖЕ), нека каже да дебатираме.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #38 на: Декември 27, 2010, 18:46:26 pm »
Колите се играчки за полнолетни лица, малолетни неможат да возат немаат возачка. Колата е задоволство и ако сакањето на брзи и бесни машине ме прави малолетен така нека биде. И гарант и ти имаш некое дизелче чим вака збориш хахахаха.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #39 на: Декември 27, 2010, 20:37:26 pm »
Еве погледни едно количе што има турбо ставено само што бензинец е па направи разлика со некој дизел ти што ќе ми го постираш.

кој дизел ќе ми го даде ова задоволство.


Sto da poglednam ?! :). Jas bi sakal kolata da mi trae povise od 1000km ili 1 nedela (zavisi sto ke istece pobrzo) :)
Eve ti kola, diesel, normalno, mokna, rafinirana, kultivirana, tivka i pred se ekonomicna

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #40 на: Декември 27, 2010, 21:01:02 pm »
Komentar na Amer koj najverojatno si vozel cel zivot V8 so potrosuvacka od 100na100, kupuva diesel i izjavuva:
I recently purchased a (2009) 335d. Zero options. Got it for $40k. UNBELIEVABLE automobile!!! Have been averaging 38 mpg. This car is the future, today. I honestly can say this is *the* best car I've owned in my 55 years!


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #41 на: Декември 27, 2010, 21:22:50 pm »
Секако дека користењето на дизел возило е САМО поради ниската потрошувачка
Видете го клипов и кажете искрено кога тоа ке го почувствувате во дизел (секако ако потрошувачката не е битна)  :D

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #42 на: Декември 27, 2010, 21:31:00 pm »
Секако дека користењето на дизел возило е САМО поради ниската потрошувачка

Samo edno potsetuvanje, za nekoj den ke bideme 2011 :)
Iskreno ne mi se ni poglednuva takvi koli so rok na traenje od 1 nedela ili 1000km , sto prvo ke istece, (kako sto rekov veke ednash), koi ke me ostavat bez usi i bubrezi i bez skrsen denar. Koga sepak bi baral nsto takvo bi vozel otprilika nesto vakvo :):)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #43 на: Декември 27, 2010, 22:17:52 pm »
А ако мене ми е за потрошувачка помала ќе го земам ова. хахаах!


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #44 на: Декември 27, 2010, 22:19:04 pm »
А ако мене ми е за потрошувачка помала ќе го земам ова. хахаах!

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
;D ;D ;D thumbs up