Автор Тема: Регистарски таблици  (Прочитано 1947 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11762
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #15 на: Октомври 06, 2021, 19:57:42 pm »
дај пасош

Еве ти кажаа дека има начин.

Најди некој со фирма во Бугарија и ќе ти даде полномошно :)

Не ти треба пасош.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33189
 • Таков е животот... јебига
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #16 на: Октомври 06, 2021, 20:01:04 pm »
„Цела провинција коли купивте од магарина се симнавте, затоа немаТ табли“  ;D ;D ;D :-* :-* :-*

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 376
Регистарски таблици
« Одговори #17 на: Октомври 06, 2021, 20:37:36 pm »
У Радовиш и Струмица има табли

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Нема и во Струмица, денес наслушнав во техничкиот кога регистрирав колата.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11762
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #18 на: Октомври 06, 2021, 20:45:53 pm »
Оние пробните жолти таблици стануваат се почести и почести.

Ко Холанѓанец да се чувствуаш ;D

Отсутен passout

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #19 на: Јануари 10, 2022, 17:03:12 pm »
Здраво, дали има некој искуство или совет за возење на кола на туѓи регистарски таблици. Половно си купив кола чија регистрација е до средина на февруари, но има и каско со неа. Се знам со претходниот сопстевник и ми кажа да ја возам на неговите таблици за да не пропадне каското, па пред да истече регистрацијата ќе си ја сменам. Сега немам и баш време да губам за префрлување бидејќи треба да ги испраќам таблиците кај него и неколку дена да биде колата без таблици, а имам многу обврски и не можам да се оставам без кола. Дали може полиција да ми прави проблем што ќе ја возам така?

p.s. договор за купопродажба си имам

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2813
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #20 на: Јануари 10, 2022, 18:05:57 pm »
Немаш гајле терај си така до регистрација

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7049
 • Плинаш!!!
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #21 на: Јануари 10, 2022, 18:12:00 pm »
Мислам ама не сум сигурен дека има одредено време (месец дена) да ја префрли колата на негово име по склучен купопродажен договор. Нај сигурно оди кај претходниот сопственик одете на нотар направете полномошно. Е сеа коа ке дојде време да ја префрлаш на твое име ако е точно што го напишав ова горе, незнам како ќе се изведе. Најубаво прашај си нотар.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6536
 • хаУс мајстор
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #22 на: Јануари 10, 2022, 18:21:39 pm »
Ако не менува матичен град колата мислам дека нема проблем. Ако менува има рок од 30 дена за одјава на таблици.
Ама и јас не сум сигурен.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16534
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #23 на: Јануари 10, 2022, 18:35:23 pm »
Сопственоста на колата мора да се префрли без разлика од кој град е, значи сообраќајната дозвола треба да се поклопува со новиот сопственик во купопродажниот. Таблици не се менуваат ако колата останува во ист град.

Во случај на членот, може да си потпишат полномошно со претходниот газда за да си биде исправен пред закон.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19744
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #24 на: Јануари 11, 2022, 03:15:18 am »
Не му треба полномошно ако сопственик е приватно лице и не планира да излегува од државата.

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1558
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #25 на: Јануари 11, 2022, 10:44:15 am »
Кога ќе те застани полиција не покажувај договор за купопродажба и не кажувај дека ти е купена колата, речи дека од пријател си ја зел на заем. Не ти треба полномошно.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19744
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #26 на: Јануари 11, 2022, 13:06:41 pm »
Исто така колата може да се вози до 3 купопродажни и не мора да се смени сообраќајна, после купопродажен мора да се смени сообраќајна само при регистрација.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11762
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #27 на: Јануари 11, 2022, 14:30:59 pm »
Она што официјално стои на страната на МВР.

https://mvr.gov.mk/upravni-rab/22

НАПОМЕНА:Доколку возилото повеќе пати било продавано, а не било пререгистрирано, тогаш се приложуваат и договорите за купопродажба на возилото склучени помеѓу сопственикот на возилото запишан во сообраќајната дозвола и сите подоцнежно извршени купопродажби на истото до последниот сопственик.
ВНИМАВАЈ ВАЖНО Е ДА  СЕ ЗНАЕ:
СИТЕ ПРОМЕНИ НА ВОЗИЛОТО ИЛИ ПРОМЕНИ НА ЗАПИШАНИТЕ  ПОДАТОЦИ ВО СООБРАЌАЈНАТА ДОЗВОЛА МОРА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ВО РОК ОД 15 ДЕНА ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ  СПОРЕД ЖИВЕАЛИШТЕТО, ОДНОСНО СЕДИШТЕТО

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19744
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Регистарски таблици
« Одговори #28 на: Јануари 11, 2022, 16:14:34 pm »
Нема промена на возило кога се менува сопственост.