Автор Тема: Најдобар нов автомобил за парите  (Прочитано 30873 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #45 на: 21 Јануари 2011, 12:48:15 pm »
Компарацијата на Golf 6 со хечбек возило е тоа што кај нас 90% од луѓето кои ќе купат SUV го купуваат за к*рчење и го возат во урбана средина. А Голф 6 е токму возило наменето за во урбана средина, па така кај нас се прави и компарацијата меѓу нив. Згора на се, мноштвото од "SUV"-овите купени кај нас немаат погон 4х4 и се со атмосферски бензниски мотори, па така се само играчка за деца кои сакаат да се к*рчат пред другарчињата и п*чињата.

Во секој случај, за 16500 во моментов има огромен избор на Хечбеци, па човек треба да знае конкретно што сака за да може да го направи вистинскиот избор.

Исто така за 16500 има понуди на "SUV" играчки со погон на 2 тркала и со атмосферски бензинец и од KIA и Chevrolet. Па така понудата на ix35 не е некој екслузивитет.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #46 на: 21 Јануари 2011, 13:10:59 pm »
Животот ти е брат ку..ење, се е така поголемо помасивно поубаво, во некои работи не гледаш на потрошувачка бренд и сл, ко ти со маздата пример оти не зема фокус седан, зема мазда оти е поголема попространа и пофамилијарна, така е и за тие што сакаат спортаж или хјундаи их35 сакаат поголем комфор при патувањето кој го нема кај голф, поголем багашник па нека троши и повеќе, исто ка да бираш голф или инсигнија се знае што е поубава, а за квалитет ситни драгулии ќе ги заборавиш на 2 влегување, битно е да се погоди серијата што велат.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #47 на: 21 Јануари 2011, 13:26:23 pm »
Golf 6 , SUV, KIA, Hyundai ...
Ultra dosadno za citanje.

Eve gi najdobrite NOVI avtomobili za parite.
Corvette ZR-1


Nissan GT-R


..tesko deka Evropa ke izvadi model koj ke nudi poveke bang 4 buck..t.e bang 4 euro.
:D
« Последно менување: 21 Јануари 2011, 13:31:08 pm Stratro »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #48 на: 21 Јануари 2011, 13:28:16 pm »
Компарацијата на Golf 6 со хечбек возило е тоа што кај нас 90% од луѓето кои ќе купат SUV го купуваат за к*рчење и го возат во урбана средина. А Голф 6 е токму возило наменето за во урбана средина, па така кај нас се прави и компарацијата меѓу нив. Згора на се, мноштвото од "SUV"-овите купени кај нас немаат погон 4х4 и се со атмосферски бензниски мотори, па така се само играчка за деца кои сакаат да се к*рчат пред другарчињата и п*чињата.

Во секој случај, за 16500 во моментов има огромен избор на Хечбеци, па човек треба да знае конкретно што сака за да може да го направи вистинскиот избор.

Исто така за 16500 има понуди на "SUV" играчки со погон на 2 тркала и со атмосферски бензинец и од KIA и Chevrolet. Па така понудата на ix35 не е некој екслузивитет.
Сумаризација.

Животот ти е брат ку..ење, се е така поголемо помасивно поубаво, во некои работи не гледаш на потрошувачка бренд и сл, ко ти со маздата пример оти не зема фокус седан, зема мазда оти е поголема попространа и пофамилијарна, така е и за тие што сакаат спортаж или хјундаи их35 сакаат поголем комфор при патувањето кој го нема кај голф, поголем багашник па нека троши и повеќе, исто ка да бираш голф или инсигнија се знае што е поубава, а за квалитет ситни драгулии ќе ги заборавиш на 2 влегување, битно е да се погоди серијата што велат.
Не вади од контекст се живо што ќе прочиташ.


П.С. Ако со Киа или хјундаи се курчело, честитам. А ако си замишљаш дека возиш Х6, тоа си е друга работа. Цепачко возило е да возиш Мерцедес Г класа, или Дефендер или Ферари или Интегра или Акорд или ГТИ... Тоа се коли со намена, кои во својата намена се многу добри! Тоа е фраерлукот. Ферарито можеш да го цепаш 300, но немора. Ама може. дефендерот и Г класата одат кај сакаш, не мора ама одат. ГТИ и Интеграта секое возење ќе ти го направат интересно итн.
Телевозор од 60 инчи е цепачко зошто може да гледаш ХД филмови, ама не мора, гледај си вести на прва. Саат за на рака што оди до 300 метри под вода... ти нема сигурно да одиш на 300м, ама убаво е да може.
Тоа е поентата на интересните и цепачки работи.
Бар научете што е к*рчење. Возење СУВ низ град, и тоа корејски... хммм... За тие пари можеш да земеш стварно цепачко возило, кое покрај се ќе ти прав и мерак, а и ќе има каде е подобро од другите коли. За разлика од СУВ кој во се е полош од сите коли. И не се споредува Инсигнија со Сув, зошто инсигниа е убав крузер, а СУВ е глупост. Со СУВ ти треба дупло појак мотор за да осетиш било какви перформанси, или динамика.
Жал ми е што не сте седнале во цепачка кола, па си замислувате работи, очигледно.[/color]

Golf 6 , SUV, Hyundai ...
Ultra dosadno za citanje.

Eve gi najdobrite NOVI avtomobili za parite.

Corvette ZR-1
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Nissan GT-R
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

:D
Кога ќе се повозиш до Охрид во Киа 1.6 тек тогаш ќе разбереш нови степени на уживање и к*рчење. Очигледно се што треба е да е што поголема колата. За истите пари од Корвета ќе си купам метро подолга кола, што ќе ми е мотор да има!
« Последно менување: 21 Јануари 2011, 13:30:56 pm Deni »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #49 на: 21 Јануари 2011, 13:31:47 pm »
Стратро бе, не туку тролај. :D

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #50 на: 21 Јануари 2011, 13:31:54 pm »
Па може да се каже и така, дека е нечиј вкус и желба, и тука нема што да дискутираме. Ама од практична гледна точка, СУВ е теренец и мене ми е дебилно да го купам за да се возам во град или уште повеќе дебилно за на отворено. Ако е за просторноста внатре и за големината, ix35 не е нешто особено големо возило. Има еден куп моноволуменци за тие пари.

На работа влегувам во SUV само кога морам поради теренот. Инаку неќам да ги видам. На автопат над 120 мислам дека секој момент може да се стумбам. Брмчат, што поради широките гуми, а што поради преносот на сите 4. Имаат најлоши возни својства на отворен пат и на кривини од се останато кое го имаме на располагање(од Поло, Фабиа караван, Фокус, Мондео). За мекост на возењето, исто се исто така на дното, посебно на задна клупа.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #51 на: 21 Јануари 2011, 13:33:43 pm »
.
« Последно менување: 04 Мај 2012, 23:26:04 pm zippo »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #52 на: 21 Јануари 2011, 13:42:30 pm »
Golf 6 , SUV, KIA, Hyundai ...
Ultra dosadno za citanje.

Eve gi najdobrite NOVI avtomobili za parite.
Corvette ZR-1

Nissan GT-R

..tesko deka Evropa ke izvadi model koj ke nudi poveke bang 4 buck..t.e bang 4 euro.
:D

Почнувам да мислам дека Z06 Carbon можеби е подобар избор од ZR1. Ги има истите кочници, истата суспензија, истата карбонска каросерија само со атмосфверецот со 505 кс, кој има иста максимална брзина. Моторот е истиот што се вградува во тркачките Corvette-и и најверојатно е најиздржливиот мотор во една суперспортска кола.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #53 на: 21 Јануари 2011, 13:44:31 pm »
.
« Последно менување: 04 Мај 2012, 23:26:20 pm zippo »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #54 на: 21 Јануари 2011, 13:47:17 pm »
zippo,

Темава не е место за објаснување кој ти смета или не. Темава е за дискусија на нови возила. Овој пат не ти го бришам постот, ама секој драстичен оф-топик како овој понатаму ќе ти биде избришан.

Отсутен Deki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #55 на: 21 Јануари 2011, 13:57:41 pm »
Цитат
Не вади од контекст се живо што ќе прочиташ.


П.С. Ако со Киа или хјундаи се курчело, честитам. А ако си замишљаш дека возиш Х6, тоа си е друга работа. Цепачко возило е да возиш Мерцедес Г класа, или Дефендер или Ферари или Интегра или Акорд или ГТИ... Тоа се коли со намена, кои во својата намена се многу добри! Тоа е фраерлукот. Ферарито можеш да го цепаш 300, но немора. Ама може. дефендерот и Г класата одат кај сакаш, не мора ама одат. ГТИ и Интеграта секое возење ќе ти го направат интересно итн.
Телевозор од 60 инчи е цепачко зошто може да гледаш ХД филмови, ама не мора, гледај си вести на прва. Саат за на рака што оди до 300 метри под вода... ти нема сигурно да одиш на 300м, ама убаво е да може.
Тоа е поентата на интересните и цепачки работи.
Бар научете што е к*рчење. Возење СУВ низ град, и тоа корејски... хммм... За тие пари можеш да земеш стварно цепачко возило, кое покрај се ќе ти прав и мерак, а и ќе има каде е подобро од другите коли. За разлика од СУВ кој во се е полош од сите коли. И не се споредува Инсигнија со Сув, зошто инсигниа е убав крузер, а СУВ е глупост. Со СУВ ти треба дупло појак мотор за да осетиш било какви перформанси, или динамика.
Жал ми е што не сте седнале во цепачка кола, па си замислувате работи, очигледно.

Тогаш ќе треба по 5 возила да имаме во гаража, а ова ти е едно и за секаде
http://www.youtube.com/watch?v=PbjjbP2fIsI
и е за ку..ење, затоа што да си со голф на ова место, само оваа ќе може да те извади ама со влечење.
« Последно менување: 21 Јануари 2011, 14:18:50 pm Banzai »

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #56 на: 21 Јануари 2011, 14:16:18 pm »

aman be od tebe - ima li forum bez vas, ama ti be stvarno go otece so japancive (respekt za niv) ali ti be druze stvarno imas problem, tebe da ne te odnesat negde golf da igras - odma nintendo ce baras. DAJ OLADI i uziva vo japanecot so go vozis. iskreno prvo se registrirav pa posle koga te vidov bljak, sega uste onoj Filip i daj mitsubishi ce verglame non-stop. Aman vece   
inaku ne mi smetaat ni gojdo ni filip, ama mi smeta nacinot na koj gi svacaat forumive a toa e plukanje i tocka, eve za promena da vidam nekoj da kaze ama iskreno sto go nervira kaj svojot avtomobil, nov, poloven, skap, evtin, ne e bitno, ete onaka samokriticno sogleduvanje - e takvo nesto nema da vidi covek, a koga e taka nemas objektivnost, a se sto e maksimalno subjektivno i sprotivstaveno so druga subjektivnost, diskusijata ja sveduva samo na konfrontacija, koja patem receno sama po sebe i ne e losa, ama NON-STOP, NA SEKOJ FORUM, ma ajde...

Не знам во кој момент успеа да видиш плукање од моја страна, ама алал вера...
Прво: Не си ме видел на друг форум, пошто не сум учествувал до сега на форуми;
Второ: Уживам во колата што ја возам, и тоа неколку пати го имам посочено. Далеку од тоа дека јас лично „верглам Mitsubishi“ цело време, за Филип не знам;
Трето: Имам направено самокритички осврт за Лансерот, каде што кажувам дека има слаба звучна изолација, пошто тоа е нешто што може реално на некого да му пречи и тоа паднало на муабет до сега. Мене не ми пречи, пошто измислиле луѓево регулација на гласност на радио. Те интересира друго? Мењачот е малце чуден, како зглобен е, и на некого тоа може да му пречи. Мене ми се свиѓа што е таков, пошто кога мењаш брзина, доаѓа како да пуниш метци во шаржер. Тапацирот во багажникот е тиња, и за к*р не го бива. Ама и за тоа ич не ми е гајле, пошто за тоа можат ако сакаат да се бунат торбите, и стварите што ги ставам у багажник. После 3 години, тие ми се единствени маани што можам да му ги најдам (и фабричките гуми, ама тие ги ругав до сеа во неколку наврати, па нејќам да се повторувам);
Четврто: Далу у било кој момент кажувам некоја невистина за јапонците (а богами и за другите)? Не, пошто не се расправам со невистини и глупости, туку го кажувам тоа што го знам и што (најчесто) е од лично искуство, поради мојата професија, а за тоа што не го знам, прашувам, а ако не добијам одговор, не го ни кажувам, пошто нема поента;
Петто: Имај средство за смирување на стомак при рака, пошто ако одма ти дошло „бљак“ од тоа што си видел во неколку параграфи на форумов, чуда може да ти се десат од тоа све што можеш да најдеш на интернет. Ова некако го повлекува моментот дека ти имаш проблем со нешто, а не јас, ако сум кажал нешто што е основано, и држи вода.

Ете така... Да си ми жив и здрав, и ако имаш некаков вистински начин да партиципираш во форумов, бујрум, а ако не, не туку се расфрлај со муабети кој имал проблем и кој што требало да прави.

Извинење до другите учесници и до админите за испадов, ама јеби га...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #57 на: 21 Јануари 2011, 14:32:08 pm »
Тапацирот во багажникот е тиња, и за к*р не го бива.

Полош е од овој?

http://www.parkers.co.uk/cars/gallery/?model=1729&img=archive/VW/Golf+(09-)/VW+Golf+Hatch+1.2TSi+090610.jpg&page=5

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #58 на: 21 Јануари 2011, 14:35:42 pm »
Цитат
Не вади од контекст се живо што ќе прочиташ.


П.С. Ако со Киа или хјундаи се курчело, честитам. А ако си замишљаш дека возиш Х6, тоа си е друга работа. Цепачко возило е да возиш Мерцедес Г класа, или Дефендер или Ферари или Интегра или Акорд или ГТИ... Тоа се коли со намена, кои во својата намена се многу добри! Тоа е фраерлукот. Ферарито можеш да го цепаш 300, но немора. Ама може. дефендерот и Г класата одат кај сакаш, не мора ама одат. ГТИ и Интеграта секое возење ќе ти го направат интересно итн.
Телевозор од 60 инчи е цепачко зошто може да гледаш ХД филмови, ама не мора, гледај си вести на прва. Саат за на рака што оди до 300 метри под вода... ти нема сигурно да одиш на 300м, ама убаво е да може.
Тоа е поентата на интересните и цепачки работи.
Бар научете што е к*рчење. Возење СУВ низ град, и тоа корејски... хммм... За тие пари можеш да земеш стварно цепачко возило, кое покрај се ќе ти прав и мерак, а и ќе има каде е подобро од другите коли. За разлика од СУВ кој во се е полош од сите коли. И не се споредува Инсигнија со Сув, зошто инсигниа е убав крузер, а СУВ е глупост. Со СУВ ти треба дупло појак мотор за да осетиш било какви перформанси, или динамика.
Жал ми е што не сте седнале во цепачка кола, па си замислувате работи, очигледно.

Тогаш ќе треба по 5 возила да имаме во гаража, а ова ти е едно и за секаде
http://www.youtube.com/watch?v=PbjjbP2fIsI
и е за ку..ење, затоа што да си со голф на ова место, само оваа ќе може да те извади ама со влечење.
Несфаќање до бесвест. Инает до бесвест. Се да е Голф да не е, од инает и вреќа сол!
Еве каде ќе го возиш СУВот, не си ласкај со видеата. Каде поминува СУВ поминуваат 95% од сите коли. А никако да сватиме дека 99.9% од СУВ се користи на асфалтен пат, полусув. А к*рчење со корејско ауто, е како к*рчење со корејски ролекс, или воздушна гитара.
http://www.accuweather.com/en-us/mk/cair/skopje/forecast15.aspx
http://www.accuweather.com/en-us/mk/bitola/bitola/forecast15.aspx
« Последно менување: 21 Јануари 2011, 14:43:51 pm Deni »

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: Најдобар нов автомобил за парите
« Одговори #59 на: 21 Јануари 2011, 15:06:17 pm »
.
« Последно менување: 04 Мај 2012, 23:26:39 pm zippo »