Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 989367 пати)

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3263
Има ли правено некој пресметка со пелети (во пари, де, не како што праша колегата за количина - претпоставувам...) колку потрошувачка е во тотал за сезона на одреден број м2?

Благо Дарам.

Јас оваа сезона потрошив 40.560 ден., греев 160m2.

Си размислил за топлинск пумпа воздух-вода? Знам дека имаш подно, односно имаш инсталација целосна. Стави и бафер од 1000л и нека тера.

Котел на пелети троши 500вати на час. За 9часа, троши 4,5киловати троши 250денари на ден. За 30дена, троши 750 денари само котелот. Или сум ептен во грешка, или е солено греењето на пелети.

Моментално ја спремам куќата за во оглас, нема инвестиции капитални 🙂

И ти ли ќе факаш Имачка.
Со лесно и брзо да се продаде. Планираш да го мажиш полото? Колега бара кола, па да му спомнам.

Ма јок, други причини.
Би го дал само за убави пари, иначе не ми е за давање. :D


Отсутен Panda993

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 99
Дали знае некој каде можам да купам средство за чистење на клима уред?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Во секој маркет.

Ajax - прозирен со амоњак шо е.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Мислам дека човекот мислеше на средство за дезинфекција и прочистување, а не за пребришување.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Користел некој Еко Лајф пелет?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3856
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Две сезони по ред. За малце ќе идев и на трета, ама земав Шишарка.

Sent from my Xiaomi 13T


Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
se platija denes 2 paleti peleti A1 shisharka vo tehnoauto. edna za mene edna za bratot. so toa shto ostana od lani i so klimite zdravje boze treba da e dovolno za zimovo.

breeej domakjinski muabeti, ushte letoto ne doshlo nie pravime muabet za greenje za slednoto zimo :) alal da ni e.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Мислам дека човекот мислеше на средство за дезинфекција и прочистување, а не за пребришување.

Исто мислиме. Тоа што чистат клими и дезинфицираат, со такво средство чистат.
Амоњакот се убива.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3856
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
se platija denes 2 paleti peleti A1 shisharka vo tehnoauto. edna za mene edna za bratot. so toa shto ostana od lani i so klimite zdravje boze treba da e dovolno za zimovo.

breeej domakjinski muabeti, ushte letoto ne doshlo nie pravime muabet za greenje za slednoto zimo :) alal da ni e.
Прав домаќинлук.

Така треба.

Sent from my Xiaomi 13T


Отсутен Hardboy

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Совет за клима за во дневна 40 квадрати? Се грејам на парно на дрва па климата ќе мо биде некогаш да ми затопли ако не ми е запален котелот или да подзалади на лето. Нема да биде примарен извор за греење

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Совет за клима за во дневна 40 квадрати? Се грејам на парно на дрва па климата ќе мо биде некогаш да ми затопли ако не ми е запален котелот или да подзалади на лето. Нема да биде примарен извор за греење

shto najdesh najeftino od daikin/toshiba/mitsubishi (od japonskite koi se poskapi) ili vivax, midea, gree, hisense (kineska poeftina opcija). notmalno kje si prochitash po modelite parametri koj kolku troshi kolku dava, COP ova ona.