Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 49062 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #240 на: 20 Декември 2011, 16:41:37 pm »
Многу ми е мерак да си направам едно медиа центарче во Мек стил за во дневна. Ама сакам и да ми биде Воркстејшн, со коњска процесорска моќ за едитинг и ССДиња во раид 0, да можам да си го користам ремоте преку лаптоп. Ама којзнае колку ќе си искомплицирам ако правам Хакинтош, него ли да си опнам пиратка виндоус...
Јас веќе почнав да правам во виртуална машина. Ќе пробам и ќе ти кажам.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #241 на: 20 Декември 2011, 17:41:55 pm »
Извини ама.....Многу лесно се утврдува дали е метал или пластика со едноставен допит со рака. Металот е поладен....!
Хаха, а што е потешко кило метал или кило пластка? :D
И металот и пластиката се подеднакво ладни, само металот побрзо спроведува топлина, па така побрзо ти ја одзема од прстите. А алуминиумот е еден од најдобрите спроведувачи на топлина, додека пластиката се рачуна за топлотен изолатор.

Успат, за сите оние кои сакаат да губат време со OS-X освен оние кои мораат/немаат друг избор - Еве водичи за инсталирање на OS-X на вашите компјтуери, доколку конфигурациите ви се совпаѓаат со оние кои ги продава Епл:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Installation_Guides#10.7.2_Guides

Еве чекор по чекор како се иснталира на конфигурацијата која му ја склопив на Седмица9 во еден од изминатите мои постови:
http://tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html

Не знам што е смешно, ? Да не сакаш да напишам  дека Мeталот на допир се чуствува поладен од пластиката! Не морам апсолутно, и не осеќам потреба. Пишувам онака како што мислам дека треба за да ме разбере тој што треба. Ако поинаку разбираш, или сакаш да биде поинкау напишано, твој проблем. А впрочем и онака не се однесуваше на тебе ...така да не мора да бидеш Вегета во секое јадење ! ;D

« Последно менување: 20 Декември 2011, 17:53:23 pm Sportex »

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #242 на: 20 Декември 2011, 18:14:03 pm »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #243 на: 20 Декември 2011, 18:26:59 pm »
Оптимизацијата на Мек прави се да изгледа многу подобро, и на послаби системи. Особено имав прилика да користам исвесни ефекти кои се генерираат во реално време, и летаа на старо лаптопче Мек. Значи цел екран во пламен иде и се пали и све клизи ко подмачкано. На виндоус сецка една слика да ја мрднеш...

Не е се до хартијата. Треба и да се оптимизира. На Минт имаше такви интересни ефекти, ама требаше да имаш графичка некоја. Ова со интегрирана си цепа ко подмачкано.


Епл се фокусираат на „User Experience“ и тоа многу го почитувам. Зошто прават да се осеќаш убаво.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #244 на: 20 Декември 2011, 20:19:29 pm »
Дени ако Виндоус ти е спор пробај Линукс. ;)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #245 на: 20 Декември 2011, 20:40:20 pm »
Дени ако Виндоус ти е спор пробај Линукс. ;)
Па тоа викам. Линуксот подобро ми работи, ама ми е комплетно непрактичен за скоро све. Команди глупости - јузер експириенс 0. Да се плеткам треба. И најбитно од све Фотошоп нема за Линукс. А соодветни замени не доаѓаат ни во најмал предвид, зошто не ми служи за курташак туку за сериозна работа. :) Значи линуЏ отпаѓа за генерална употреба. Треба дуал-бут пак или со Њиндоус или со Мек. ;)

И плус крајно ме нервира моментот на Минт што треба да инсталирам драјвери за Ваерлес на лаптопов. Мислам у кој век живееме да треба драјвер... Алооо. Каде со тој муабет. И тоа ај да е некој друг драјвер, ќе го симнеш. За ова треба да се плеткам со кабел до рутерот, дрн-дрн. Глупости. А многу ми се свиѓаше што е бутабл од ЦД и си ги користев постарите верзии.

И плус дур инсталираш линукс ќе се преонадиш. Вакви партиции, такви партиции... Па ја усрало МБР... Такви моменти не ми требаат во животов. И тоа рачунај како инжињер зборам. А тек некој нормален економист, да ти се плетка со конзоли? Боже сачувај. :)

Јас све ова добронамерно, ги разбирам предностите, ама неможем да ги пребродам масивните недостатоци и замарањето кое го бара. :)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #246 на: 20 Декември 2011, 20:45:56 pm »Кога ќе купиш Лексус/Мерц и остали очекуваш да стигнеш од точка А до точка Б со најмалце напор, да излезеш одморен, да ти биде тивко во колата, удобно, пријатна температура да има, да не ти се расипува или полурасипува колата секоја недела и да личи на нешто од внатре и надвор. (пријатно да ти биде пред и откако ќе влезеш).
Ниту те занима дали Перо со аутомеханичарот Џоле склопиле Хонда од 96та која е побрза од твојот Мерцедес, ниту те интересира дали Ставре ставил 100кг изолација и потивко му е во Опелот отколку на тебе во Мерцедеост, ниту дали Васко го купил пола ибеј и сеа има повеќе геџети во Голфот отколку ти во Мерцедесот, а тоа го чинело вкупно 300 евра колку што тебе ти чини само пола паркинг сензор :)


По втор пат.....Најреалниот и најнепристрасниот коментар во целава оваа таканаречена дискусија....или ако сакате поточно серимонијада за Ресенското јаболко!

Banza секоја чест!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #247 на: 20 Декември 2011, 21:00:19 pm »
Спортекс, Банзаи сам кажа дека нема користено Мек.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #248 на: 20 Декември 2011, 21:51:50 pm »
Дени ако Виндоус ти е спор пробај Линукс. ;)
Па тоа викам. Линуксот подобро ми работи, ама ми е комплетно непрактичен за скоро све. Команди глупости - јузер експириенс 0. Да се плеткам треба. И најбитно од све Фотошоп нема за Линукс. А соодветни замени не доаѓаат ни во најмал предвид, зошто не ми служи за курташак туку за сериозна работа. :) Значи линуЏ отпаѓа за генерална употреба. Треба дуал-бут пак или со Њиндоус или со Мек. ;)

И плус крајно ме нервира моментот на Минт што треба да инсталирам драјвери за Ваерлес на лаптопов. Мислам у кој век живееме да треба драјвер... Алооо. Каде со тој муабет. И тоа ај да е некој друг драјвер, ќе го симнеш. За ова треба да се плеткам со кабел до рутерот, дрн-дрн. Глупости. А многу ми се свиѓаше што е бутабл од ЦД и си ги користев постарите верзии.

И плус дур инсталираш линукс ќе се преонадиш. Вакви партиции, такви партиции... Па ја усрало МБР... Такви моменти не ми требаат во животов. И тоа рачунај како инжињер зборам. А тек некој нормален економист, да ти се плетка со конзоли? Боже сачувај. :)

Јас све ова добронамерно, ги разбирам предностите, ама неможем да ги пребродам масивните недостатоци и замарањето кое го бара. :)
OK, идеме на варијанта OS-X ако мислиш дека тоа е решение за тебе. Тоа не подразбира да фукнеш 1600 евра за Јаболко машина. Шо тркалаш по дома во моментов?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #249 на: 20 Декември 2011, 21:53:22 pm »
Дени ако Виндоус ти е спор пробај Линукс. ;)
Па тоа викам. Линуксот подобро ми работи, ама ми е комплетно непрактичен за скоро све. Команди глупости - јузер експириенс 0. Да се плеткам треба. И најбитно од све Фотошоп нема за Линукс. А соодветни замени не доаѓаат ни во најмал предвид, зошто не ми служи за курташак туку за сериозна работа. :) Значи линуЏ отпаѓа за генерална употреба. Треба дуал-бут пак или со Њиндоус или со Мек. ;)

И плус крајно ме нервира моментот на Минт што треба да инсталирам драјвери за Ваерлес на лаптопов. Мислам у кој век живееме да треба драјвер... Алооо. Каде со тој муабет. И тоа ај да е некој друг драјвер, ќе го симнеш. За ова треба да се плеткам со кабел до рутерот, дрн-дрн. Глупости. А многу ми се свиѓаше што е бутабл од ЦД и си ги користев постарите верзии.

И плус дур инсталираш линукс ќе се преонадиш. Вакви партиции, такви партиции... Па ја усрало МБР... Такви моменти не ми требаат во животов. И тоа рачунај како инжињер зборам. А тек некој нормален економист, да ти се плетка со конзоли? Боже сачувај. :)

Јас све ова добронамерно, ги разбирам предностите, ама неможем да ги пребродам масивните недостатоци и замарањето кое го бара. :)
OK, идеме на варијанта OS-X ако мислиш дека тоа е решение за тебе. Тоа не подразбира да фукнеш 1600 евра за Јаболко машина. Шо тркалаш по дома во моментов?
Лаптоп. Со други зборови, ништо. Ама станот ми се прави и планирам медиа центарче фром скреч да правам. :) Повеќе од пестотка за пц нит сум дал, нит ќе дадам...

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #250 на: 20 Декември 2011, 21:56:28 pm »
Спортекс, Банзаи сам кажа дека нема користено Мек.

Тоа не значи дека не може да даде валиден коментар.

Многу овде немаат ни коли па коментираат по цел ден,  со њхат ис ѕоур поинт ?


Цени за МАК, http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro?aid=AIC-WWW-NAUS-K2-BUYNOW-MACBOOKPRO-INDEX&cp=BUYNOW-MACBOOKPRO минус 35% од  AFFES кога се купува, исто како да земеш Голф 6 со фулл опрема и 2.0 ТДИ мотор место за 22.000 за 15.000...ПА НЕ ЗНАМ ДАЛИ ИМА ЧОВЕК ШТО НЕ БИ ГО ЗЕМАЛ БЕЗ РАЗЛИКА ШТО НЕКОИ ИМААТ И АВЕРЗИЈА СПРЕМА НЕГО.


Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #251 на: 20 Декември 2011, 22:03:27 pm »
Лаптоп. Со други зборови, ништо. Ама станот ми се прави и планирам медиа центарче фром скреч да правам. :)
Е ако де што ноутбук е, ако е Intel со P3x/4x чипсет и ATi графичка може да се угоде.

Цитат
Повеќе од пестотка за пц нит сум дал, нит ќе дадам...
Хахаха, јас повеќе од пет иљадарки не сум дал и не верувам дека ќе дадам. :D Ама кога и да сум си купувал моќна машина сум го прескокал Епл како тиња. Веќе две години не сум си купил нова машина од шо некако ми помина меракот. Ама машината која ја купив бришеше патос со најмоќната тиња од Епл која чинеше 2 пати повеќе.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #252 на: 20 Декември 2011, 22:06:29 pm »

Лаптоп. Со други зборови, ништо. Ама станот ми се прави и планирам медиа центарче фром скреч да правам. :) Повеќе од пестотка за пц нит сум дал, нит ќе дадам...

Ја ни илјада денари немам даено да ти кажам. ;D

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #253 на: 20 Декември 2011, 22:08:36 pm »

Лаптоп. Со други зборови, ништо. Ама станот ми се прави и планирам медиа центарче фром скреч да правам. :) Повеќе од пестотка за пц нит сум дал, нит ќе дадам...

Ја ни илјада денари немам даено да ти кажам. ;D
Исто и оние у влада. Кога и да им дадат Епл уред без да платат обавезно следи и кусур од иљадарче.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #254 на: 20 Декември 2011, 22:13:52 pm »

Лаптоп. Со други зборови, ништо. Ама станот ми се прави и планирам медиа центарче фром скреч да правам. :) Повеќе од пестотка за пц нит сум дал, нит ќе дадам...

Ја ни илјада денари немам даено да ти кажам. ;D
Исто и оние у влада. Кога и да им дадат Епл уред без да платат обавезно следи и кусур од иљадарче.

Ја Влада не сум ја запознал, арна пичка ли е ? Другите сите ги знам, тие што треба.

За бришење патос се употребуваат крпи, така барем гледам дека чистачква по дома работи...до компјутери не сме стасале уште ама младинава напредна е се бива?!
« Последно менување: 20 Декември 2011, 22:24:27 pm Sportex »