Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 509151 пати)

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3510 на: 22 Јануари 2024, 07:35:26 am »
Еве, од ланскиот муабет се префрлив на Лукоил и цела година и кусур цепам на Лукоил за да видам разлика со МП.
Апсолутно никаква.

Сега ја запалив i30 да отопи стакла, си преде на 1.100 вртежи :)

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3511 на: 22 Јануари 2024, 07:49:51 am »
Интересно е што  Меганот за разлика од i30  никогаш на поголем студ не дигна над 1000 вртежи (претежно 850/900 вртежи) меѓутоа знаеше да работи погрубo.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3512 на: 22 Јануари 2024, 08:46:24 am »
Па шо знам, не би требало. Мене прво ми ојде умот на клапната за гас, ама во сервис рекоа дека 99% е до горивото. Еве со друго гориво, засега, е океј. Ќе видиме натаму.

Среќа не почна да ја бараш клапната да ја смениш. Оти нема клапна мулти еирот.
;D

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3513 на: 22 Јануари 2024, 09:18:02 am »
Поздрав до сите што точат "зимски дизел" на Лукоил кој пали на -20С. Не додржа -13С.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали дешавкава беше на Копаоник? Оти вчера кај 16h видов на шлеп Шкода сув ваква боја со СК таблици (само не знам што модел беше).


Јас со гориво од Макпетрол и без ниеден функционален греач успеав да ја запалам колава вчера. Претходната вечер температурата беше -15тина степени (real feel на апликација даваше -23 до -27), а кога ја палев беше -10. Имав турено адитив од Wynn's (лила боја 3xa) во нафтата знаејќи дека не ми работи ниеден греач, па демек да се олесни палењето. Верглав 4-5 минути ама запали, што значи нафтата не била замрзната, само тешко запали дека без греачи.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3514 на: 22 Јануари 2024, 09:21:39 am »
Брат напрај си ги греачите, ќе верглам 5 минути, ако не запали на трета среќа ич нигде не одам.  ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3515 на: 22 Јануари 2024, 10:52:48 am »
Јас полнев е5 во фокусчето. Во хибридчето полнам е10, затоа што моторот е дизајниран да работи со повеќе алкохол во горивото. Во Фокусчето е10ката ја трошеше околу пола литар повеќе на 100км. Истиот ефект го имаше и во Македонија (ми трошеше во Македонија како да возам со Е10 гориво) па затоа и претпоставката и тврдењето дека во Македонија целиот е Е10ка со различни препарати.

(Ги пробав Макпетрол и Лукоил и 95ка, 98ца и 100ка. Со сите три го имав потполно истиот ефект).

Значи чим си пишува дека смее Е10, онда не треба да му ја мисли чоек нели?

Сега за сега ретко пунам бензин, арно ама убаво е да се знае за на подолги релации и за на одмор рецимо.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3516 на: 22 Јануари 2024, 11:00:50 am »
Јас полнев е5 во фокусчето. Во хибридчето полнам е10, затоа што моторот е дизајниран да работи со повеќе алкохол во горивото. Во Фокусчето е10ката ја трошеше околу пола литар повеќе на 100км. Истиот ефект го имаше и во Македонија (ми трошеше во Македонија како да возам со Е10 гориво) па затоа и претпоставката и тврдењето дека во Македонија целиот е Е10ка со различни препарати.

(Ги пробав Макпетрол и Лукоил и 95ка, 98ца и 100ка. Со сите три го имав потполно истиот ефект).

Значи чим си пишува дека смее Е10, онда не треба да му ја мисли чоек нели?

Сега за сега ретко пунам бензин, арно ама убаво е да се знае за на подолги релации и за на одмор рецимо.
Cim pisuva, toci slobodno.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3517 на: 22 Јануари 2024, 11:07:22 am »
Токму така. Точи и не се мисли.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3518 на: 22 Јануари 2024, 11:25:40 am »
Поздрав до сите што точат "зимски дизел" на Лукоил кој пали на -20С. Не додржа -13С.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали дешавкава беше на Копаоник? Оти вчера кај 16h видов на шлеп Шкода сув ваква боја со СК таблици (само не знам што модел беше).


Јас со гориво од Макпетрол и без ниеден функционален греач успеав да ја запалам колава вчера. Претходната вечер температурата беше -15тина степени (real feel на апликација даваше -23 до -27), а кога ја палев беше -10. Имав турено адитив од Wynn's (лила боја 3xa) во нафтата знаејќи дека не ми работи ниеден греач, па демек да се олесни палењето. Верглав 4-5 минути ама запали, што значи нафтата не била замрзната, само тешко запали дека без греачи.

Да, на Копаоник. Ја запалив и јас од прва и работеше 5-6 минути. Адитив немам ставано последниве 7-8 години оти нели се фалат дистрибутериве зимска била нафтата. Претходно си дотурав адитив во секој резервоар гориво од Ноември до Април. Сега еве пак по старо, боље дувај во јогурт.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3519 на: 22 Јануари 2024, 14:27:31 pm »
Поздрав до сите што точат "зимски дизел" на Лукоил кој пали на -20С. Не додржа -13С.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали дешавкава беше на Копаоник? Оти вчера кај 16h видов на шлеп Шкода сув ваква боја со СК таблици (само не знам што модел беше).


Јас со гориво од Макпетрол и без ниеден функционален греач успеав да ја запалам колава вчера. Претходната вечер температурата беше -15тина степени (real feel на апликација даваше -23 до -27), а кога ја палев беше -10. Имав турено адитив од Wynn's (лила боја 3xa) во нафтата знаејќи дека не ми работи ниеден греач, па демек да се олесни палењето. Верглав 4-5 минути ама запали, што значи нафтата не била замрзната, само тешко запали дека без греачи.

Да, на Копаоник. Ја запалив и јас од прва и работеше 5-6 минути. Адитив немам ставано последниве 7-8 години оти нели се фалат дистрибутериве зимска била нафтата. Претходно си дотурав адитив во секој резервоар гориво од Ноември до Април. Сега еве пак по старо, боље дувај во јогурт.

Кај мене штом запали претпоставувам нафтата од Макпетрол е ок во однос на мрзнење (создавање парафин). Или пак сепак тој адитивот има некоја работа збркано. А откако го турив ми излезе реклама од Liqui Moly адитив баш против мрзнење на нафта, но шубе ми беше да турам и таков. Исто така и резерварот ми беше полн повеќе од 3/4 (околу 50 литри).

Последна случка со замрзнување на нафта како твојава имавме ~2000 година. Саксо 1.5д го запали татко ми за да одиме Крушево, по 300-400 метри застана и никако не сакаше да запали. Дојде мајстор и за 15тина минути ја оспособи :) На тие мотори цревцата за довод на гориво се горе, башка има едно како пумпица (како апарат за мерење притисок), чепкаше нешто и запали. После таа случка и ние туравме средства против мрзнење.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 475
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3520 на: 23 Јануари 2024, 13:28:17 pm »
Знае некој ТопТрејд од кај земаат гориво сега? Јас сум прилично сигурен дека не е веќе Шел откако Корал отворија свои бензински во Мк ама ме убедуваа дека уште е Шел.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3924
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3521 на: 23 Јануари 2024, 13:31:21 pm »
Вчера со 98ка од Лукоил на -9°C кај мене запали многу побрзо отколку на топло време, на пола клуч. Чудно. А и доста посмирено работеше.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3522 на: 23 Јануари 2024, 14:07:08 pm »
Вчера со 98ка од Лукоил на -9°C кај мене запали многу побрзо отколку на топло време, на пола клуч. Чудно. А и доста посмирено работеше.
Астрата почнала да чита мисли ;D

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3523 на: 25 Јануари 2024, 09:18:27 am »
Брат напрај си ги греачите, ќе верглам 5 минути, ако не запали на трета среќа ич нигде не одам.  ;D

Проблемот беше што мораше да запали оти бев на 300км од дома :) Досега (во 2-3 години) не се случило да не запали од прва, но на планина малку посурови се условите отколку низ град. Башка немаше слободен термин кај мајсторот и решив да тргнам со прегорени греачи... Си мислев ќе повергла 4-5 секунди повеќе и ќе запали, ама малку фалеше да барам шлеп :D