Автор Тема: Од Bluray во DVIX/AVI формат  (Прочитано 8918 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Од Bluray во DVIX/AVI формат
« на: 09 Септември 2012, 04:53:48 am »
Да прашам нешто, ако некој знае. Се работи за тоа како да направам Bluray, без разлика дали е 720p или 1080p да успеам да гледам на телевизор без да користам HDMI кабел.
Пробувам на USB-то, неможам да ископирам Bluray формат, ми дава дека фајлот е преголем. Симнав еден програм, Dvix Converter, го конвертирав филмот од bluray во dvix, ама со HD квалитет и пак неможам да го ископирам на USB. Чаре ??

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Re: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #1 на: 09 Септември 2012, 05:31:32 am »
Симни xilisoft hd video converter и пробај со него да конвертираш.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #2 на: 09 Септември 2012, 09:27:47 am »
Првен. Ако сакаш да префрлиш поголем фајл на усб, треба усб-то да го форматираш со NTFS формат. Ако ти е FAT32 нема шанса да префрлиш поголем фајл.

А за префрлување од еден во друг формат, симни си го кралот на програмчињата

Format Factory

http://www.formatoz.com/

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #3 на: 09 Септември 2012, 09:49:43 am »
Блуреј на УСБ, хмммммм..


Земи си хдми кабел, само така може да гледаш блуреј.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #4 на: 09 Септември 2012, 15:19:35 pm »
Првен. Ако сакаш да префрлиш поголем фајл на усб, треба усб-то да го форматираш со NTFS формат. Ако ти е FAT32 нема шанса да префрлиш поголем фајл.

А за префрлување од еден во друг формат, симни си го кралот на програмчињата

Format Factory

http://www.formatoz.com/

Еве да земам ново USB и да го форматирам во NTFS формат, дали тогаш па телевизорот би го читал тоа USB ? Имам слушано дека во таков формат па телевизорите не читаат.

Блуреј на УСБ, хмммммм..


Земи си хдми кабел, само така може да гледаш блуреј.

Долг кабел ке ми треба, минимум 7 метра ке ми требаат, и бајаги скапо ке фати тоа :/


Мене ми е работата на телевизор да гледам филмови со HD квалитет, е сеа ако неможе никако, освен со HDMI кабел, ондак ке си симињам филмови во AVI формат.
« Последно менување: 09 Септември 2012, 15:58:40 pm Filomkd »

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #5 на: 09 Септември 2012, 16:55:47 pm »
и јас сум го имал сличниот проблем.На usb собира фајл не поголем од 4 гига бајти.мојот фајл бесе за 100 Mb поголем.пробав да го зипувам не ми успеја.и на крај го форматирав usbто ама мислам дека е можно само на windows 7.

Отсутен Steff_Maja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 188
  • FaceBook
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #6 на: 09 Септември 2012, 17:00:47 pm »
Тебе проблемот ти е дека не можеш да копираш големи фајлови на УСБ-то, а ќе го решиш со форматирање во NTFS формат.
Зависи до телевизорот дали ќе го чита NTFS форматот, а и не претставува никаков проблем да го провериш тоа.
Исто така потенцијален проблем можеш да сметаш и дали телевизорот ќе чита Blu Ray :D
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #7 на: 09 Септември 2012, 17:01:46 pm »
и јас сум го имал сличниот проблем.На usb собира фајл не поголем од 4 гига бајти.мојот фајл бесе за 100 Mb поголем.пробав да го зипувам не ми успеја.и на крај го форматирав usbто ама мислам дека е можно само на windows 7.

Ама ако го форматирам USB-то во NTFS формат, дали ке го чита телевизорот и дали после тоа ке можам повторно да го вратам во FAT32 формат ?
Ај вечер ке пробам да го конвертирам филмот во DVIX со 720p квалитет па да видам дали ке зафака повеке од 4 GB, зашто во DVIX so 1080p квалитет синока го конвертирав и зафакаше 4.94 GB

Тебе проблемот ти е дека не можеш да копираш големи фајлови на УСБ-то, а ќе го решиш со форматирање во NTFS формат.
Зависи до телевизорот дали ќе го чита NTFS форматот, а и не претставува никаков проблем да го провериш тоа.
Исто така потенцијален проблем можеш да сметаш и дали телевизорот ќе чита Blu Ray :D

Телевизорот исто со компјутерот пред 1 недела го земав, PHILIPS Full HD е, има позади порт за USB.
Пред 2 дена го конвертирав филмот со помош на youtube downloader во mpg4 со 1080p квалитет, 1.20 GB зафакаше и се ископира на USB, ама сликата крш, со коцки целата беше.

Отсутен Steff_Maja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 188
  • FaceBook
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #8 на: 09 Септември 2012, 17:26:30 pm »
Може да се врати пак во Fat32 на ист начин како што ќе го направиш NTFS.
Кој модел на Philips зема ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #9 на: 09 Септември 2012, 17:30:32 pm »

Отсутен BEST

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 270
 • BMW 330D facelift
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #10 на: 09 Септември 2012, 17:34:05 pm »
не се обидувај на USB да ставиш фајл поголем од 4гб (4096мб) затоа што нема да ти успее без разлика во каков формат ке го направиш USB-то...

најдобра варијанта за гледање на HD филмови ти е со HDMI кабел и дирекно од компјутер/лаптоп кој што ја поддржува FULL HD резолуцијата... можеби кабелот ке те кошта „многу“ но тоа е ништо во споредба со ова што се обидуваш да го направиш :) (долгорочно...)

и немој да го викаш DVIX те молам :D
се вика DIVX, DVIX ме потцеќа на некој fake update на DVI кабелот/приклучокот :D

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6446
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #11 на: 09 Септември 2012, 17:37:37 pm »
Ок, може и синока коа сум ковертирал, не сум го прочитал правилно, ми се спиеше, а чекав се да се заврши и на крај пробувам и нејке да се копира. За НДМИ реков, ке ме кошта солено ако зеам, оти во најмала рака 7 метра ке ми требаат, не ми е баш компјутерот до телевизорот блиску  :-\

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11715
 • Архитект
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #12 на: 09 Септември 2012, 18:40:37 pm »
Колку ти е тоа скапо за HDMI кабел?
Еве колку кошта 8 м.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=386&pid=32371
Еве ти 10м
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=386&pid=32500

600ден, за да го решиш секој проблем со префрлување и гледање на раат, се ништо пари.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #13 на: 09 Септември 2012, 19:03:26 pm »
Поефтин HDMI кабел може да најдеш после битпазар десно на паркингот. Има едно ппродавниче за свашта. Побарај позлатен кабел, за упола цена ќе најдеш. Ако не и поефтино.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Од Bluray во DVIX/AVI формат
« Одговори #14 на: 09 Септември 2012, 19:05:51 pm »
Си дал 60 000 за компјутер и телевизор и те кочат 600 денара за максимален ужитак ;D