Автор Тема: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација  (Прочитано 23584 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #180 на: 29 Мај 2022, 22:30:13 pm »
Прилеп има фабрика за стакло, прават шофершајбни, оваа нема никакви кривини, мож да прашаш чисто информативно колку ќе те кошта, можи да е ефтино.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #181 на: 29 Мај 2022, 22:33:59 pm »
Све опции се у игра, на крај осеќам ќе биде ново... инаку да, нема кривини ни ништо, крај краева извадим од дома еден.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #182 на: 30 Јуни 2022, 14:02:19 pm »
Вчера регистрирана повторно. Све супер си е, само неделава да сменам дихтунг на карбуратор дека малку влажи, мало штелуење и гас како и до сега. Максимално си уживам со кровот отворен иако уште не е среден скроз. Зедов и боиче по код да се пополни на ситници каде е пројдено со Раст Конвертер и некои ситници у ентериер и екстериер ако треба.





Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #183 на: 30 Јуни 2022, 20:40:17 pm »
Некое сликиче у меѓувреме напраено. Имав и еден проблем, не полнеше алтернаторот а ни требаше дента и се изнагура кој стигна за палење. :D Средено одма утредента, отворен супер е, проблем бил некој за'рѓан штраф, го смени и нема гајле од тогаш.







Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #184 на: 28 Август 2022, 21:55:59 pm »
Денеска дојде од Подгорица едно наше другарче Небо со Амито, беше у Призрен па продужуе за Врање па за Босна. Денеска и утре е у Скопје и нормално се собравме стара екипа да се видиме конечно. Дружба врхунска. Колите нарочито коај возиш у колона атракција, на Водно ги испосликаа а богами и низ град.

Таман и добар тест ми беше дека го средуев карбураторот и според овој тест од околу 100км аутопут, град до Водно, назад и заклучок добар е.



Спремни да разнесемо кој ни ступне на жуљ.












Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #185 на: 28 Август 2022, 22:19:02 pm »
Како што пишав у меѓувреме го средуев карбураторот дека прелеваше и на технички мислам дека CO ми беше ван граница па ред беше и тоа да се среди. Прво мислев за влажењето дека е крив дихтунгот од карбураторот, го сменив ај тест до Желино пун гас до 120, застануем на бензинска влажно у пм. На враќање ме допира полиција познаник да ме праша нешто, се враќам у кола ја гас се угуши и угасна. Од трета четврта одвај запали.

Влажењето


Дихтунгот стар и нов. Си немаат везе, новиот е играчка.



Стигам дома у група клуб вака и вака ти прелева вика пловакот од карбураторот. Хм... ништо, имам едно 5 карбуратора земај прв при рука шо ти е. Ги расклопив, сменив пловакот склопив, ситно влажење што очито е стандард за овие коли и добро е викам. Арно ама со стариот пловак добро работи, со стариот катастрофа.
"Стариот" пловак

"Новиот" пловак


Наштелуавмо мешавина по слух со татко ми, на дечките од технички може да дојдем да наштелуем, нормално вика дојди тогаш и тогаш. CO треба да иде од 0.8-1.6% a CO2 9% или над. Стаевмо сондата коај све у вредности. Обртаите се небитни дека коај фаќа коај не магнетот, битно им е CO и CO2.
Денеска поозбилен тест и ја задоволен.

Вредностите.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
« Последно менување: 29 Август 2022, 00:10:58 am cdyane »

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #186 на: 29 Август 2022, 10:10:20 am »
Реши Небо да ја долови разликата измеѓу споменатите модели еднаш за свекоаш. :D



Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #187 на: 29 Август 2022, 11:12:53 am »
Тууу, да сте се најавеле ќе дојдев да ве сликам. :)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #188 на: 29 Август 2022, 11:32:13 am »
Ламарини, ламарини everywhere :D
 Се заебавам, супер собирче биднало, Мн ќеф имам на Ами ама 6ка, имаше во Битола една, ама кидна за иностранство некаде :)

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #189 на: 29 Август 2022, 15:20:46 pm »
Тууу, да сте се најавеле ќе дојдев да ве сликам. :)
Не знаевме точно кое време а и локација дека Недела. Сакаа Матка дека и Боби од Мини клуб бил таму ама гужва и ајде Водно на кратко и после класика кафана. Следна прилика и ваква интересна дружба ќе најавам на време и те чекаме.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #190 на: 29 Август 2022, 15:26:03 pm »
Ламарини, ламарини everywhere :D
 Се заебавам, супер собирче биднало, Мн ќеф имам на Ами ама 6ка, имаше во Битола една, ама кидна за иностранство некаде :)

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
Црвеното како Форд Англиа што е со стаклото? Ако е тоа беше од Охрид, го имаше Никола Митревски земено(он средуе ама она баш добро Дијани, Спачеци и ете Ами ако налета и после ги препродава) и како што кажа више е у странство. Инаку не беше преголема цената за таква кола у такво стање.

Амито е лимузина у однос на Дијаната и Спачекот а Дијаната у однос на Спачекот. Многу е потешко да средиш Ами било кое него останатите два модела.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #191 на: 09 Октомври 2022, 17:11:44 pm »
Денес падна и обнова на заштита на лакот иако водата уште си бегаше дека редовно после перење или секое второ се проаѓа со Брилиант Шајн Дитејлер и година и кусур се држеше. Ама ипак, дека имав флека на хауба не сум ја избришал убаво од тој дитејлерот дека изгледа на сонце сум го нанел и викам ајде да утепам време.

Прво со активна пена, после хемиска деконтаминација и на хауба и гепек со глина ама ништо посебно, тука беше флеката иако одвај се познава. Небитно. После перење контактно, сушење и Полимер Нетшилд на крај и како да ја снема флеката ама не можем да тврдим. Свекако не ми е битно тоа толку дека ќе се фарба пак у блиска иднина, битно ми е лимаријата да тера што подолго, веќе 10та година и добра е.

Еве и некое сликиче да се освежи колку толку темата.







Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #192 на: 17 Октомври 2022, 11:26:17 am »
Дружба од вчера на плоштад Делфина у Влае. Успут имаше и како автопазар, кој има да си продаде делови, кој не да си купи ама најбитна беше дружбата. Имаше доста коли, ја класика не сликам скоро ич више за дружба идем.
За прв пат после Заставите ние од Спачек Клуб бевме најбројни со 7 коли, 3 Дијани и 4 Спачека. Конечно одново го реактивираме со нормално на чело со нас младите со помош од првите оснивачи(инаку Спачек Клуб е најстар одлтајмер клуб у МК, основан 1997 година).
У меѓувреме чекам да дојде другарче од клубот у Словенија е да ми донесе рожетни нови хром за фаровите да си ја пролепшаме додатно а и си капарисав нова Валео бензинска пумпа да се најде у резерва.
Беше дојден и главниот дилер за делови, Кире од Кочани(Кармаркет) со Дијаната која е перфектно реставрирана, разлика со мојата(визуелно) е финишот т.е. лакирањето и заштитата кај мене на вратите краевите и крилата. Стварно е перфектна. Има и Спачек од 425 кубика, одлично среден ГС, Ами 8 Супер, XM перфектен, Фиќо и Варбург.









Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 493
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #193 на: 04 Ноември 2022, 23:38:52 pm »
Ееепа вака. Значи раат да се нема. Прво си зедов на собирот последен у Недела бензинска пумпа нова Валео и НГК свеќици и реков доста е више, имаш карики НОС(NewOldStock) 2 сета, мотор нов, Дијана за делови со супер мотор, два непроверени мотори, цел сет за предихтуење мотор што идел вероватно прва уградња, што уште не ново... Реков доста ама ко за бељата у Вторникот оглас нови цилиндри, карики, хилзни значи цел сет што треба нов, НОС! Почнав да се тресем викам не се дешава ова нема шансе значи! Се шетав со кучето му пишав на дечкото цена, ми кажа у меѓувреме со татко ми викам све живо имамо ама пази ова сеа, му кажуем вика е јбг, знаеш шо треба да праеш. Му пишав на дечкото земам резервирај. Готово вика, Петок доаѓам у Србија сум. Се држеше до зборот, ко први његова девојка. Ми се јавуе пријател, со црвената Дијана од погоре абе слушам вика си нашол сет нов цилиндри а? Знаеш викам а? Знам. Му пишав на дечкото кажа цена и рече се резервирани за Тетово. Викам Милан а? Да вика. Секоја чест за дечкото што си одржа зборот иако уште 7-8 души ги тражеле/прашале за нив.
И така, преска ги зедов и сега имам скоро све предиспозицие да состаем ако не нов, скоро нов мотор што е најважно со НОС и квалитетни делови. Ја пресреќен.
Е да, затоа Аурисот си нема бандажи и реално no regrets коај е Дијаната у прашање!

Еве и слики.











Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Citroen Dyane 6 LC 1980 - Реставрација
« Одговори #194 на: 05 Ноември 2022, 09:48:44 am »
Браво за  трудот и за меракот. Одличен примерок.